Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Arabowie w Zakopanem. Górale wpadli na zaskakujący pomysł
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 12.06.2024 18:34

Arabowie w Zakopanem. Górale wpadli na zaskakujący pomysł

Zakopane
Fot. East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Unsplash/@mostafameraji

Arabscy turyści na dobre rozkochali się w Zakopanem i są prawdziwymi ulubieńcami lokalnych przedsiębiorców. Nowa grupa gości coraz liczniej widziana jest na Krupówkach, gdzie zostawiają niemałe ilości pieniędzy. W związku z tym górale zdecydowali się na nietypowy krok, aby jak najlepiej odpowiedzieć na ich potrzeby.

Arabscy turyści w Zakopanem. Górale mają plan

W ubiegłym roku wielu górali nie ukrywało, że obecność arabskich turystów uratowała im zyski z sezonu. Kiedy dla Polaków ceny w górach są często nie do przeskoczenia, goście z m.in. Arabii Saudyjskiej, Libanu, czy Kuwejtu zakochali się w Zakopanem. Nie straszna im nawet kiepska pogoda i przyjeżdżają również jesienią i zimą, wspierając lokalnych przedsiębiorców. Ci w podziękowaniu zdecydowali się na wyjście naprzeciw ich potrzebom – chcą nauczyć się języka arabskiego.

ZUS wypłaca 1335,72 zł bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Górale nauczą się arabskiego

To zjawisko nie jest nowe, zauważamy je od trzech lat, natomiast co roku turystów z krajów arabskich jest więcej. I spodziewamy się, że ich liczba będzie rosła – tłumaczyła w rozmowie z portalem Business Insider Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Górale chcą dostosować się do nowych realiów i potrzeb klienta, w związku z czym w Zakopanem już teraz można zobaczyć sporo reklam w języku arabskim. Dodatkowo w lokalnych restauracjach dania serwowane są zgodnie z halal.

ZOBACZ: Nie żyje młody mężczyzna. Do tragedii doszło na festiwalu

Kurs języka arabskiego dla górali

Lokalni przedsiębiorcy przewidują, że najwięcej arabskich gości przyjedzie na Podhale w lipcu i sierpniu. W związku z tym już zaczęto pierwsze przygotowania. Agata Wojtowicz poinformowała, że w Zakopanem pojawią się banery reklamowe, skierowane właśnie do nowej grupy turystów. Niewykluczone są także kursy języka arabskiego dla górali. Na ten moment wykorzystują oni m.in. translatora Google.

Rozmyślamy, czy nie trzeba zrobić kursu języka arabskiego, żeby umieć, choć podstawowe zwroty. Warto myśleć także o szkoleniach, by przystosować się do pewnych nawyków kulturowych – powiedziała Wojtowicz.