Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wydał pilny komunikat. Chodzi o wypłatę 800 plus
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 12.06.2024 16:42

ZUS wydał pilny komunikat. Chodzi o wypłatę 800 plus

pieniądze, list ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Ważna wiadomość od ZUS. Wiele osób nie złożyło jeszcze wniosków potrzebnych do utrzymania ciągłości wypłat pieniędzy w ramach świadczenia 800 plus. - Warto zrobić to jeszcze w czerwcu - czytamy w komunikacie.

Ważny komunikat od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował ważny komunikat. Część Polaków może stracić ciągłość wypłat pieniędzy. Sporawa dotyczy nawet około 100 tys. dzieci.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda podpisał ważną ustawę. Pieniądze trafią do Polaków

O pieniądze z 800 plus trzeba wnioskować co roku. Jest to związane z koniecznością dopełnienia formalności i potwierdzenia, iż środki finansowe przeznaczone na uczące się dziecko nadal przysługują. ZUS alarmuje, że wielu rodziców nie złożyło jeszcze niezbędnego wniosku.

ZUS wypłaca 1335,72 zł bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Wiele osób nie złożyło wniosków o 800 plus

Na około 100 tys. dzieci nie złożono jeszcze wniosków o świadczenie 800 +na nowy okres świadczeniowy. Jeśli rodzice zrobią to w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec - czytamy w specjalnym komunikacie ZUS.

ZOBACZ TAKŻE: Szykuje się ogromna zmiana ws. węgla? Eksperci biją na alarm

Nowy okres rozliczeniowy 800 plus już się rozpoczął. Datą początkową był 1 czerwca. Niemniej niektórzy rodzice o tym zapomnieli i nie dostarczyli dokumentów i wniosków o dalszą wypłatę świadczenia na dzieci.

Ze statystyk ZUS wynika, że duża część uprawnionych nie złożyła jeszcze wniosków o świadczenie. Warto zrobić to jeszcze w czerwcu, bo dzięki temu wypłaty można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. Jeśli rodzice złożą wniosek po 30 czerwca, nie otrzymają już wyrównania za ten miesiąc - dodaje ZUS. 

Pieniądze mogą przepaść

ZUS w specjalnym komunikacie podkreślił, że prawo do wypłaty pieniędzy w ramach 800 plus przysługiwać będzie uprawnionym od momentu złożenia dokumentów. Oznacza to, że wszyscy, którzy złożą wniosek w lipcu, otrzymają pieniądze dopiero od lipca, a więc wcześniejsze należne wypłaty przepadną.

Jak sprawdzić, czy wniosek o 800 plus został złożony i nie ominie nas żadna wypłata w ramach świadczenia? Można to zrobić z poziomu PUE ZUS. Wystarczy wybrać zakładkę “Rodzina 800+” i kliknąć w “Szczegóły Twoich wniosków”. To również tam pojawi się informacja, czy 800 plus na nowy okres rozliczeniowy zostało przyznane.

Należy pamiętać, że to nie od kwestii finansowych i zarobków rodziców zależy to, czy pieniądze będą wypłacane. Program 800 plus nie opiera się na dochodach, a na cenzusie wieku dziecka. Prawo do wypłat wygasa w momencie skończenia przez niego 18. roku życia.