Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda z wizytą na Ukrainie. Zdjęcia z pola walki obiegły sieć
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 13.04.2022 19:00

Andrzej Duda z wizytą na Ukrainie. Zdjęcia z pola walki obiegły sieć

Andrzej Duda na Ukrainie
Jakub Szymczyk / KPRP

Andrzej Duda spotkał się w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jednym z punktów programu wizyty prezydenta Polski u naszych wschodnich sąsiadów były odwiedziny w zniszczonej wojną Borodiance. Przejmujące zdjęcia pojawiły się w sieci.

Andrzej Duda na Ukrainę nie pojechał sam. Towarzyszyli mu prezydenci Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits oraz Estonii - Alar Karis. Cała czwórka spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ale przed spotkaniem odwiedzili podkijowską Borodiankę.

Andrzej Duda na Ukrainie

Widok, który zastali prezydenci bałtyckich krajów, zapewne na długo zapadnie w ich pamięci. Jak napisał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, "zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od Kijowa prezydenci obejrzeli świat, który narodom wokół proponuje Rosja."

Porażające zdjęcia z miasta praktycznie zrównanego z ziemią przez rosyjskie wojska, pokazał też premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przy okazji podziękował prezydentom za wsparcie w tych wyjątkowo ciężkich dla jego kraju czasach:

- Na własne oczy widzieli zniszczenia na wielką skalę we wsiach i miasteczkach obwodu kijowskiego. Zbrodnie wojenne Rosji muszą zostać ukarane. Ukraina wygra!

Andrzej Duda pojawił się również w Irpieniu. W czarnej bluzie i kamizelce ochronnej oglądał zniszczenia, jakich dokonała wojna, w towarzystwie uzbrojonych żołnierzy, którzy czuwali nad jego bezpieczeństwem.

Po minach prezydenta Polski widać, że widok, który zastał u naszego sąsiada, zrobił na nim ogromne wrażenie. Duda na każdym zdjęciu jest smutny, zamyślony, ewentualnie na jego twarzy pojawia się grymas złości - zapewne na to, co dzieje się na Ukrainie za sprawą Putina i jego wojsk.

Co ciekawe, prezydenci Polski i państw bałtyckich są pierwszymi głowami państw, które pojawiły się w Kijowie od początku wojny w Ukrainie. Wizyta ta to gest solidarności z Ukrainą, a także doskonała okazja, by na żywo przedyskutować plany dalszego działania w kwestii wojny i pomocy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl