Goniec.pl > Polska > Andrzej Duda obiecał Polakom 15. emeryturę. PiS dotrzyma słowa? Poseł Cymański zabrał głos w tej sprawie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.08.2022 18:24

Andrzej Duda obiecał Polakom 15. emeryturę. PiS dotrzyma słowa? Poseł Cymański zabrał głos w tej sprawie

Andrzej Duda dwa lata temu obiecał 15. emeryturę, PiS nie wyklucza jej wprowadzenia
(zdj. wykadrowane) Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda dopnie swego i spełni obietnicę o 15. emeryturze dla seniorów? Pytaniem otwartym pozostaje kwestia kreatywnej księgowości budżetu państwa i znalezienia kolejnych pieniędzy do rozdania. W PiS niczego nie wykluczają. - Piętnastka? Oczywiście by się przydała - powiedział Tadeusz Cymański.

Andrzej Duda w czasie kampanii wyborczej w 2020 r. mydlił wyborcom oczy 15. emeryturą. Czy kolejne dodatkowe świadczenie znajdzie się na liście wypłat ZUS?

- Mam nadzieję, że będzie czternasta emerytura, daj Boże, że będzie potem piętnasta emerytura - mówił dwa lata temu Andrzej Duda. Politycy słyną z naginania rzeczywistości, ale nierealne obietnice to nic innego, jak bezlitosne wykorzystywanie nadziei seniorów. Ewidentnie przynosi to efekty, gdyż Andrzej Duda został zaprzysiężony na drugą kadencję prezydentury.

Co jednak z 15. emeryturą? Temat powraca w dniu, gdy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdziło, że pierwsze wypłaty 14. emerytury trafiły już niektórych seniorów. Okazuje się, że PiS nie wyklucza, że rozda kolejne pieniądze.

Andrzej Duda w 2020 obiecał 15. emeryturę, co dalej?

15. emerytura podzieli los "czternastki"? 14. emerytura z założenia miała być wypłacona tylko raz, ale już w czwartek, 25 sierpnia br., ponownie pojawiła się na kontach najbiedniejszych seniorów.

Andrzej Duda jeszcze dwa lata temu celował dużo wyżej i gotowy był rozdawać jeszcze więcej pieniędzy. Nie spina się to z niedawną deklaracją Jarosława Kaczyńskiego o końcu ery rozdawnictwa i życia z zasiłków.

PiS jak to PiS. Politycy partii rządzącej udowadniają, że mnogość zdań nie prowadzi do konfliktu interesu. 15. emerytura z założenia rozdająca dodatkowe pieniądze nie stoi w sprzeczności z deklaracją o końcu rozdawnictwa? Wszystko na to wskazuje, gdyż w PiS nie skreślono pomysłu Andrzeja Dudy.

- Zawsze podkreślam, że najsłabsi są dla mnie najważniejsi. Piętnastka? Oczywiście by się przydała - powiedział Tadeusz Cymański w rozmowie z "Faktem". Poseł PiS natychmiast posilił się argumentami pokazującymi, że 15. emerytura może zostać jedynie po raz kolejny wykorzystana w formie wabika do urny wyborczej.

15. emerytura nie jest skreślona z listy planów, ale nadal nie ma nawet jej zarysu. - Zastanawiałbym się jednak nad kryteriami wsparcia, bo są też Polacy w trudnej ekonomicznie sytuacji. Wszystko musi być uwzględnione w budżecie państwa. Będziemy szukali kolejnych rozwiązań. Dyskusje trwają - dodał poseł PiS Tadeusz Cymański.

15. emerytura nie zostanie powołana do życia przez Andrzeja Dudę

Optymistyczny ton posła PiS studzi jednak Kancelaria Prezydenta. "Fakt" zapytał, czy emeryci mogą liczyć na kolejne dodatkowe pieniądze z budżetu państwa. Odpowiedź to kubeł zimnej wody dla wyborców Andrzeja Dudy.

Kancelaria Prezydenta nie ma żadnej wiedzy oraz informacji o podjęciu "decyzji i przygotowania projektu inicjatywy legislacyjnej Pana Prezydenta w zakresie wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów".

15. emerytura nie jest racjonalna i stoi w kolejce za "czternastką"

Obóz władzy nie nadąża już za tym co, komu i ile obiecał. Andrzej Duda i jego 15. emerytura najprawdopodobniej zostanie jedynie marzeniem. Dowodzi tego stanowisko europosłanki PiS, Elżbiety Rafalskiej.

Polityczka Jarosława Kaczyńskiego trzeźwo stwierdziła, że nie dopięto jeszcze planów ustanowienia 14. emerytury stałym zastrzykiem gotówki dla seniorów. - Jestem człowiekiem racjonalnych decyzji, poczekajmy najpierw aż ta czternasta emerytura stanie się corocznym świadczeniem - powiedziała Elżbieta Rafalska.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl, radiozet.pl