Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa
Irmina Jach
Irmina Jach 01.10.2022 20:31

Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa

Agata Duda
Piotr Molecki/East News

Agata Duda napisała wzruszający list, w którym zwróciła się do kobiet walczących z nowotworami. Zdaniem pierwszej damy amazonki odkrywają w społeczeństwie niezastąpioną rolę - edukują i inspirują Polki do dbania o własne zdrowie.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

List Agaty Dudy odczytano przez nabożeństwem, które odbyło się na Jasnej Górze, gdy do miejsca kultu religijnego przybyła XXV Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Pierwsza dama podkreśliła, jak ważne są edukacja i profilaktyka.

Agata Duda podziękowała amazonkom

- Propagowanie przez amazonki wiedzy o zapobieganiu nowotworom, o potrzebie i możliwościach ich leczenia to bardzo ważna służba dobru wspólnemu - napisała Agata Duda, dodając, że jubileuszowa pielgrzymka jest doskonałym powodem do samorefleksji.

- Z najwyższym podziwem myślę o zmaganiach zarówno z groźną chorobą, jak i z lękiem, zwątpieniem, czy słabością - zadeklarowała, dziękując jednocześnie amazonkom za "propagowanie wiedzy o zapobieganiu nowotworom, a także o potrzebie możliwościach skutecznego leczenia tego rodzaju chorób".

Rak piersi w Polsce

W Polsce każdego roku diagnozuje się u 19 tys. przypadków raka piersi. Codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie. Umiera aż 15. Nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi aż 23 procent wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za 14 procent zgonów wśród kobiet.

Podczas gdy liczba zachorowań w całej Europie rośnie, ale śmiertelność maleje, w Polsce przy większej liczbie chorych na raka piersi, zwiększa się śmiertelność. Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie wynika, że w latach 2010-2016 współczynnik zgonów wśród Polek chorujących na ten nowotwór zwiększył się o 7,2 procent.

Jednym z aspektów, który może mieć wpływ na rosnącą śmiertelność, jest niska świadomość profilaktyki. Wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony. W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi, warto pamiętać o samobadaniu, badaniu lekarskim przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa, regularnym USG piersi i mammografii.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: