Goniec.pl
Jędraszewski

Jan BIELECKI/East News

Abp Jędraszewski znalazł winnych spadku pobożności młodzieży. To pandemia i smartfony

3 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 3 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski udzielił wywiadu Radiu Kraków, w którym opowiedział, jak jego zdaniem pandemia wpływa na Kościół i wiernych oraz jak Kościół odpowiada na rosnącą sekularyzację. Hierarcha stoi na stanowisku, że winne spadku pobożności wśród młodych Polaków są zwłaszcza pandemia i nowe technologie.

Ostatnie lata to czas masowego odpływu ludzi, zwłaszcza młodych, od instytucji Kościoła. Z roku na rok w świątyniach ubywa wiernych, ale wielu polskich hierarchów wciąż nie dostrzega błędów, które sprawiają, że Polacy coraz rzadziej czują potrzebę udziału w niedzielnej mszy świętej.

Jacek Kurski

Jacek Kurski poniżony? Jason Derulo usunął wpis o swoim udziale w "Sylwestrze Marzeń"

CZYTAJ DALEJ

Wśród duchownych w sposób bezkrytyczny spoglądających na działalność Kościoła w kraju z pewnością jest metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Kapłan gościł ostatnio w audycji Radia Kraków, w której wypowiedział się na temat malejącej pobożności wśród rodaków.

Jędraszewski: "Kościół stał się ofiarą"

- Nie tyle Kościół wpłynął na to, co się dzieje w Kościele, co się dzieje w Kościele, jeśli chodzi o frekwencje na mszach świętych, obecność młodzieży. Kościół stał się ofiarą tego wszystkiego, co się dzieje. Odpowiedzi nie są proste, jakby mogły świadczyć suche dane - powiedział abp Jędraszewski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wśród winowajców spadku ilości wiernych w kościołach metropolita krakowski upatruje przede wszystkim panującej od 2 lat pandemii koronawirusa oraz najnowszej techonologii.

Zdaniem duchownego, negatywnie na młodzież wpłynęło m.in. zdalne nauczanie, które uniemożliwiło normalne wzrastanie i utrzymywanie zdrowych międzyludzkich kontaktów, a także doprowadziło do lęków.

Jak twierdzi hierarcha, przyczyn odejścia od Kościoła jest jeszcze więcej, ale z pewnością to nie sama instytucja jest źródłem problemów. W związku z tym abp Jędraszewskiego zapytano także o zmianę pokoleniową w podejściu do religii i wiary.

- Jedną z przyczyn tego problemu są współczesne środki komunikowania się społecznego. Dzieci chętniej będą patrzyły na to, co znajdą w smartfonie czy internecie niż [słuchały tego], co mogłyby usłyszeć od swoich rodziców czy dziadków - stwierdził.

Metropolita jest zdania, że dzisiejsze dzieci należą do pokolenia "pochylonych głów" i zamiast wspólnych zabaw i rozmów na szkolnych korytarzach, wolą siedzieć z nosami w telefonach, zupełnie ignorując siebie nawzajem.

Abp Jędraszewski z rozrzewnieniem wspomina lata komunizmu i stanu wojennego, kiedy to Kościół był miejscem spotkań i integracji ludności. Dziś z kolei, wychowani w tamtych czasach dorośli nie potrafią, jego zdaniem, przekazać swojego świata wartości własnym pociechom.

Abp Jędraszewski mówi o wielkim wyzwaniu kulturowym

- Dziś Kościół przedstawia się jako instytucję opresyjną, która nie pozwala być sobą, nie pozwala być wolnym, tylko ciągle czegoś zakazuje, na coś nie pozwala, a to nie do końca jest prawdziwe. Prawdą jest, że wolność ma swoje reguły i swoje prawa - twierdzi metropolita.

Jak zaznacza, prawdziwym wyzwaniem kulturowym, z którym spotykamy się wszyscy w dzisiejszych czasach, jest przekazanie owej prawdy młodym i nauczenie, że to właśnie Chrystus jest prawdą, której poszukują.

Zdaniem hierarchy, powrót młodych do wiary powinien mieć swoje korzenie w ich własnych ogniskach domowych, gdzie mogą nabrać dystansu do "coraz bardziej zlaicyzowanego świata, którego obraz znajdują w smartfonach".

Dostrzegli ich w tłumie, politycy bawili się u Rydzyka. Przyjechali na urodziny Radia Maryja

Slajd 1 z 6

30. urodziny Radia Maryja

30. urodziny Radia Maryja w Toruniu

W sobotę 4 grudnia na 30. urodziny Radia Maryja do Torunia zjechały prawdziwe tłumy. Nie zabrakło wiernych słuchaczy rozgłośni stworzonej przez Tadeusza Rydzyka, ale i również polityków znanych z sejmowych ław partii rządzącej. Co więcej, o. Rydzyk zaliczył również sporą wpadkę. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się, jacy politycy przyjechali na urodziny Radia Maryja. fot. Twitter.com/@RadioMaryja

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ruszył RKO. Wpłynęły wnioski dla prawie 60 tys. dzieci

  • 4 stycznia starsze telefony marki BlackBerry przestaną działać. Firma wydała oświadczenie

  • Donald Tusk spędził Sylwestra pod oknami szpitala. Martwi się o zdrowie wnuczki

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >
Duda

Wiadomości

W czwartek spotkanie prezydenta z ministrem edukacji ws. lex Czarnek

Czytaj więcej >
Jarosław Gowin, Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Gowin: PiS chciał wyprowadzić wojsko na ulice

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zwołał na piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czytaj więcej >
Niedzielski, Morawiecki

Wiadomości

Kwarantanna skrócona. Rozporządzenie ministerstwa zdrowia wchodzi w życie

Czytaj więcej >