Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Można mieszkać z partnerem przed ślubem? Ksiądz powiedział wprost
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 21.04.2024 17:03

Można mieszkać z partnerem przed ślubem? Ksiądz powiedział wprost

ksiądz ślub
Fot. Pixabay/racjunior, TikTok/ks.sebastian.kosecki

Znany w mediach społecznościowych ksiądz zabrał głos na dość kontrowersyjny temat. Kapłan postanowił bowiem wyjaśnić, dlaczego wspólne mieszkanie przed ślubem nie jest, jego zdaniem, najlepszym pomysłem w przypadku katolika. Pod opublikowanym przez duchownego filmem niemal natychmiast pojawiły się sprzeczne komentarze. Wielu internautów wskazywało m.in., że doktryna Kościoła często rozmija się z rzeczywistością i realiami codziennego życia.

Mieszka z chłopakiem. Zapytała o przyjmowanie komunii świętej

Poglądy na temat mieszkania z partnerem lub partnerką przed ślubem uległy na przestrzeni lat dużej liberalizacji, choć są domy i rodziny, w których wciąż jest to temat tabu.

Niektórzy uważają, że uwicie wspólnego gniazdka zanim powie się “tak” jest konieczne, by móc się lepiej poznać i dotrzeć, inni z kolei wskazują, że Kościół katolicki patrzy na to z wielkim dystansem i że pewnych procesów nie powinno się przyspieszać.

Podobne rozterki miała także jedna z internautek, która z pytaniem o to, dlaczego mieszkając z chłopakiem, nie może przyjmować komunii świętej, zwróciła się do popularnego na TikToku ks. Sebastiana Koseckiego. Kapłan nie zwlekał długo i pospieszył z odpowiedzią. Ta jednak nie wszystkim przypadła do gustu.

Opolskie. 25-latek wjechał w drzewo. Mężczyzna zginął na miejscu

Ksiądz z TikToka ma jasne zdanie

Ks. Sebastian wskazał w swojej odpowiedzi, że samo mieszkanie z partnerem nie jest niczym złym, ale niesie za sobą ryzyka popełnienia potencjalnych grzechów, wykluczających udział w przyjmowaniu komunii świętej.

Te grzechy i możliwość skłaniania do tych grzechów, te okoliczności, które sprzyjają tym grzechom, to jest taki pewien problem. Jeżeli człowiek żyje w takim stanie, żyjemy z drugą osobą, która jest naszym chłopakiem, dziewczyną, bez ślubu no i pozwalamy sobie na tego typu rzeczy, to żyjemy w takim stałym grzechu. Nie dajemy sobie przestrzeni na poprawę - wyjaśnił.

Internauci szeroko skomentowali wypowiedź kapłana

Wypowiedź duchownego spotkała się z wielkim odzewem w komentarzach, w których internauci nie potrafili dojść do porozumienia i albo popierali stanowisko kapłana, albo wskazywali na jego ewentualne defekty.

Co istotne, sam ks. Sebastian podkreślił, że jeśli ktoś jest w trudnej sytuacji finansowej i nie ma innej możliwości niż mieszkanie z ukochanym/ukochaną, powinien robić wszystko, by zachować czystość.

Można mieszkać osobno i na spotkaniach to robić - skontrowała jedna z osób, odpowiadających na ten argument.

Wiara wiarą, a życie życiem - stwierdził ktoś inny.

Źródło: TikTok