Goniec.pl > Polska > 1500 zł dodatku do emerytury. Trzeba spełnić jeden warunek
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.09.2023 21:22

1500 zł dodatku do emerytury. Trzeba spełnić jeden warunek

pieniądze
materiały własne Iberion

Wielkie zmiany w dodatku pieniężnym dla emerytów. Dodatkowe świadczenie wynoszące dotychczas 565,67 zł zostało podwyższone o 1000 zł. Co więcej, zrównanie go z minimalną emeryturą przynosi ze sobą konkretny skutek. Kwota będzie tylko rosła, wiemy dlaczego.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów, wielka podwyżka świadczenia

Pieniądze w ramach emerytury często nie wystarczają na zaspokojenie potrzeb seniorów. Nie bez powodu popularnością cieszą się dodatkowe świadczenia przysługujące emerytom.

Mowa nie tylko o 13. i 14. emeryturze. Dotychczasowe świadczenie przysługujące konkretnej grupie emerytów zostało radykalnie podwyższone. Dotychczas świadczenie obecne w kalendarzu wypłat od 2015 r. i czasów rządów Ewy Kopacz wynosiło 565,67 zł. Uległo to zmianie, różnica jest wyjątkowo duża.

Świadek wypadku na autostradzie A1 zabrał głos. BMW mijało ich chwilę przed tragedią

Dodatek przysługuje konkretnym emerytom

Emeryci, którym przysługują dodatkowe pieniądze w ramach tego świadczenia, zyskają aż 1000 zł. Pierwsze sygnały, iż zostanie ono podwyższone, pojawiły się w lipcu 2023. Od 1 września stało się to faktem, wszystko przez zmianę ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Mowa o dodatku dla opozycjonistów. Dodatkowe pieniądze należą się wyłącznie osoby posiadające potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej. Kolejną przesłanką do przyznania przez ZUS tego dodatku do emerytury jest bycie osobą represjonowaną z powodów politycznych. Ile wynoszą wypłaty dodatku po podwyżkach i czy trzeba składać specjalny wniosek o jego przyznanie? Wyjaśniamy.

Dodatek będzie od teraz waloryzowany

Po podwyżce dodatku dla opozycjonistów będzie wynosił on aż 1588,44 zł. Pieniądze powinny pojawić się już w kieszeniach wszystkich uprawnionych do otrzymywania świadczenia. Kluczowe jest to, iż zrównanie go z najniższą emeryturą powoduje wprowadzenie corocznej waloryzacji wysokości wypłat.

Co ważne, dodatek ten jest wypłacany z urzędu. Nie jest konieczne składanie wniosków ZUS. Wymagany jest wyżej wskazany status opozycjonisty. Gdzie go uzyskać? Takie zaświadczenie wydaje szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Źródło: interia.pl