Goniec.pl

Pawel Wodzynski/East News

Ekspert storpedował pomysł Andrzeja Dudy. 15. emerytura to "absurd". Zdradził, kto za to zapłaci

27 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Andrzej Duda w czasie kampanii prezydenckiej w 2020 obiecał Polakom 15. emeryturę. Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego nie zostawia na pomyśle prezydenta suchej nitki. Wprost mówi, że kolejna 15. emerytura to "absurd". Wskazuje też, kto zapłaci za kolejne pieniądze rozdane emerytom.

15. emerytura będzie kolejnym świadczeniem wyczekiwanym przez polskich seniorów? Jeszcze dwa lata temu Andrzej Duda miał nadzieję, że dodatkowe pieniądze dla emerytów będą jedną ze spełnionych obietnic wyborczych.

- Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże, że będzie potem 15. emerytura aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne - mówił Andrzej Duda. Minęły dwa lata, a projekt po cichu dokonał swojego żywota.

Ekspert z Instytutu Emerytalnego nie ukrywa, że tak właśnie powinno zostać. Antoni Kolek w rozmowie z "SuperBiznesem" nie hamował języka i dosadnie ocenił projekt 15. emerytury.

15. emerytura byłaby błędem

Rząd nie dokończył jeszcze zapowiadanego ustanowienia 14. emerytury świadczeniem corocznym , a jak bumerang wrócił temat 15. emerytury obiecanej przez Andrzeja Dudę. Pieniądze popłyną jeszcze szerszym strumieniem na konta polskich seniorów?

Dalsze rozdawanie pieniędzy może być przysłowiowym gwoździem do trumny nie tylko dla polskiego budżetu, ale i dla przyszłych pokoleń, które przez lata spłacać będą chwilową uciechę emerytów łapiących się na (okryte jeszcze tajemnicą) warunki 15. emerytury.

- Pomysł jest absurdalny - powiedział ekspert z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "SB". System emerytalny stworzony został według jasnych zasad gwarantujących wieloletnią stabilność. Plany Andrzeja Dudy mogą to pogrążyć to jeszcze bardziej niż wypłacana "trzynastka" i "czternastka" .

System emerytalny się zawali, a młodzi zaczną spłacać dług wraz z pierwszym dniem pracy

15. emerytura posłużyła jako smaczna wyborcza kiełbasa dla seniorów przeważających wśród elektoratu Andrzeja Dudy oraz Prawa i Sprawiedliwości. Pozostaje mieć nadzieję, że rząd nadal będzie unikał poruszenia tego pomysłu.

Antoni Kolek wylicza powody, dla których 15. emerytura jest pomysłem nie tylko absurdalnym, ale zwyczajnie zabójczym dla polskiego systemu emerytalnego. Pieniądze nie biorą się z próżni, ktoś musi je najpierw zarobić, a tych ludzi jest coraz mniej.

- Umówiliśmy się na system emerytalny, w którym wysokość naszego świadczenia jest pochodną składek, które do niego wprowadzimy. Wprowadzenie innych mechanizmów, które miałyby dawać świadczenia bez pokrycia w składkach, jest absurdalne i cofa nas do poprzedniej epoki, gdzie mówiliśmy o systemie zdefiniowanego świadczenia, a nie systemie zdefiniowanej składki - grzmiał w rozmowie z "SuperBiznesem" oburzony wizją wypłacania 15. emerytura Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Czerwonych flag w pomyśle 15. emerytury jest jednak więcej. - Jeśli teraz pojawiają się pomysły na to, żeby wprowadzać kolejne świadczenia, które lekko licząc, będą korzystać kilkanaście miliardów rocznie i będziemy myśleć o tym, kto to sfinansuje, to powiedzmy sobie jasno młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek pracy, będą musieli zapłacić dużo wyższe podatki, żeby pokryć zapowiedzi wyborcze, tych, którzy hojną ręką rozdają nieswoje pieniądze - wylicza dalej specjalista. Andrzej Duda powinien się wstydzić obiecywania tak nierealnych rzeczy?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: super biznes

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

"Lex Tusk" przegłosowana. Uchwycono reakcję Donalda Tuska
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk chciał przyjęcia "lex Tusk"? Adam Bielan ujawnia
Czytaj więcej >

Wiadomości

"Lex Tusk" przyjęta przez większość sejmową
Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski żali się na wysokość emerytury. Podał kwotę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Niebywałe słowa posłanki PiS z sejmowej mównicy. Burza w komentarzach
Czytaj więcej >

Wiadomości

PiS chce usunąć Donalda Tuska z polityki. W piątek kluczowe głosowanie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]