Goniec.pl
14. piknik Radia Maryja. Minister Czarnek podziękował rozgłośni i o. Tadeuszowi Rydzykowi

Twitter/Radio Maryja, ARTUR HOJNY/East News

14. piknik Radia Maryja. Przemysław Czarnek podziękował rozgłośni i o. Tadeuszowi Rydzykowi

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Radio Maryja świętuje w najlepsze. Niecały miesiąc temu na Jasnej Górze sympatycy rozgłośni spotkali się w ramach XXXI Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja, a w sobotę 6 lipca odbyła się kolejna feta z okazji 14. pikniku dla słuchaczy. Wśród tłumów bawił się m.in. minister edukacji Przemysław Czarnek, który wygłosił płomienną przemowę.

14. już piknik Radia Maryja był świetną okazją dla o. Tadeusza Rydzyka do zapomnienia, choć na chwilę, o problemach, jakie trapiły go w ostatnim czasie. Duchowny mógł w spokoju świętować kolejne wielkie wydarzenie zorganizowane przez swoją rozgłośnię, które w toruńskim amfiteatrze zgromadziło tłumy słuchaczy i znamienitych gości.

Biedronka

Niezwykłe oferty dla klientów w Biedronce. Obowiązują od poniedziałku

CZYTAJ DALEJ

Politycy uświetnili 14. piknik Radia Maryja

Dobrej zabawie w Toruniu nie przeszkodziła nawet deszczowa aura, jaka w sobotę opanowała cały kraj. Ulewne opady i chłodny wiatr nie powstrzymały przed stawiennictwem reprezentantów obozu rządzącego, w tym ministra edukacji Przemysława Czarnka, który od lat należy do rodziny Radia Maryja i z dumą przemawia na wszelkich organizowanych przez o. Rydzyka imprezach.

Jako że wesoły piknik poprzedziły smutne wydarzenia związane z wypadkiem polskiego autokaru wiozącego pielgrzymów w Chorwacji, zaproszony na mównicę Czarnek nie mógł nie wspomnieć o dramacie.

- Pan premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już także z premierem Chorwacji o pomocy medycznej. To wszystko oczywiście nie zastąpi tych, którzy odeszli, ale będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomagać rodzinom ofiar - mówił.

Abp Gądecki

Stanie się już dziś we wszystkich kościołach w Polsce. Abp Stanisław Gądecki wydał ważny komunikat

CZYTAJ DALEJ

Minister edukacji dziękuje Radiu Maryja

Po tym jakże lakonicznym oświadczeniu temat szybko uległ jednak zmianie. Polityk uznał najwyraźniej, że tragedia polskich pielgrzymów nie może przesłonić esencji spotkania, jaką było dziękczynienie za dar Radia Maryja i samego o. Rydzyka, dlatego nie zawahał się, by wygłosić na cześć rozgłośni i duchownego pochwalnych pieśni.

– Po raz 14. dziękujemy Panu Bogu i wszystkim tym, którymi Bóg się posługuje, na czele z o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, oraz całej Rodzinie Radia Maryja. Jako minister edukacji i nauki chcę wam wszystkim podziękować, ponieważ jesteście niezbędni w procesie wychowawczym młodych Polaków - mówił.

W dalszej części wypowiedzi Czarnek zapewniał, że z chęcią przyznałby całej rodzinie Radia Maryja medal edukacji narodowej, ubolewając, że nie ma takiej procedury.

Prezydent Duda o rozgłośni: "Duchowy, medialny i społeczny fenomen"

Ciepłe słowa szefa resortu edukacji stanowiły zaledwie preludium do dalszych podziękowań płynących ze szczytów władzy. Na pikniku w Toruniu bawiła się również szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych, która odczytała list napisany przez Andrzeja Dudę, radośnie pląsającego przed miesiącem na Jasnej Górze.

W korespondencji prezydent rozpływał się w zachwytach nad Radiem Maryja, określając je mianem "duchowego, medialnego i społecznego fenomenu", bez którego "nie sposób wyobrazić sobie polskiego życia publicznego, i nie sposób wyobrazić sobie narodowej debaty poświęconej najważniejszym dla Polski sprawom".

Po porządnej dawce miodu spływającego na serce toruńskiego redemptorysty, przyszedł czas na kilka słów od samego inicjatora pikniku.

Chcemy podziękować wszystkim, którzy współtworzą Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe. Trudno do każdego dojść i dać mu na przykład bukiet kwiatów, piękne biało-czerwone róże. Nie możemy tego zrobić, dlatego chcemy dać każdemu coś z kultury. Jest się czym cieszyć - mówił o. Rydzyk, zapowiadając liczne atrakcje muzyczne, stanowiska gastronomiczne, górali z kożuchami i Miasteczko Zdrowia.

pielgrzymka

Andrzej Duda na kolanach u Rydzyka. Kontrowersyjna przemowa prezydenta, tłum skandował jedno słowo

W dniach 9-10 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie odbywają się uroczystości 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Główne wydarzenia zaplanowane zostały na niedzielę, a wśród uczestników byli nie tylko wierni słuchacze rozgłośni z Torunia, ale także znani politycy. Relacją ze spotkania pochwalili się m.in. Przemysław Czarnek i prezydent Andrzej Duda.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, GW

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ołena Zełenska potrzebuje pomocy. "Jeżeli otrzymamy takie wsparcie od Polski, będziemy szczęśliwi"

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda o rozmieszczeniu amerykańskich głowic nuklearnych w Polsce: "Temat jest otwarty"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Paweł Soloch zostanie zastąpiony przez Jacka Siewierę?

Czytaj więcej >
policja.pl

Wiadomości

Nowe fakty ws. Jacka Jaworka. Prokuratura przedłuża śledztwo

Czytaj więcej >
SERGEI CHIRIKOV/AFP/EAST NEWS

Wiadomości

Władimir Putin ma szykować bukier przeciwatomowy dla kochanki. Niepokojące doniesienia

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano do lotu myśliwce

Czytaj więcej >