Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS sprawdza Polaków. "Do 31 maja czas na dostarczenie zaświadczenia"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.05.2024 16:22

ZUS sprawdza Polaków. "Do 31 maja czas na dostarczenie zaświadczenia"

ZUS
fot. materiały własne

ZUS informuje. Jeszcze tylko kilka dni mają osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego na złożenie instytucji ważnych dokumentów. Rzecznik firmy Paweł Żebrowski przekazał szczegóły i podał konkretne daty. Czas tylko do końca maja.

ZUS informuje. Te dokumenty trzeba złożyć do końca maja

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że wszystkie osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą złożyć istotne dokumenty, zaświadczające o osiągniętych przez nich przychodach za okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku. Jak dodał, ZUS nie może rozliczyć przychodów za dany rok bez uwzględnienia tych informacji. 

Wszyscy, którzy wciąż pracują, a jednocześnie pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, muszą przestrzegać określonych kwot granicznych.

Jeśli przychód przekracza określone progi, to jest 25 procent i 70 procent przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone - przekazał Żebrowski.

Podtopione budynki, zalane piwnice i ulice. Strażacy z całej Polski interweniowali setki razy

ZUS potrzebuje tego zaświadczenia

Wszyscy, których dotyczą kwestie związane z dorabianiem do świadczenia mają czas na złożenie odpowiednich dokumentów do ZUS do 31 maja. Warto zatem nie zwlekać, ponieważ został już tylko tydzień.

ZOBACZ: Masz ponad 55 lat? Masz prawo dostać specjalne świadczenie

Ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, oświadczenie składają samodzielnie. W takim przypadku przychód to deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Warto podkreślić, że również przychody z pracy poza granicami kraju, czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej także podlegają rozliczeniu.

Niektórzy mogą liczyć na wyrównanie

Świadczenie lub zasiłek przedemerytalny w pełnej wysokości otrzymają osoby, których roczna kwota przychodu w okresie rozliczeniowym od marca 2023 do lutego 2024 nie przekroczyła 19 039 zł 20 gr brutto. W przypadku wyższego przychodu, lecz nieprzekraczającego 53 308 zł 80 gr brutto, ZUS potrąci kwotę ze świadczenia. Jeśli jednak ta kwota zostanie przekroczona, instytucja zawiesi wypłatę.

 

Źródło: Goniec/PAP