Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zmiany w składce zdrowotnej. Rząd ma nowe propozycje
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 26.02.2024 10:37

Zmiany w składce zdrowotnej. Rząd ma nowe propozycje

zus
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rząd ma już dwa pomysły na dokonanie zmian w systemie rozliczeń składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Według zapewnień, nowe zasady miałyby doprowadzić do uproszczenia całego procesu i zwiększenia elastyczności firm. Eksperci podkreślają, że zmiany są konieczne. 

Rozliczenie składki zdrowotnej. Nowe propozycje rządu

Nowy rząd zamierza wprowadzić zmiany w dotychczasowym systemie rozliczeń składki zdrowotnej. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował, że na stole już są dwa pomysły. W założeniu pierwszego z nich przedsiębiorcy płaciliby składkę zdrowotną w stałej, miesięcznej kwocie. Oznacza to, że środki wpłacane przez właścicieli firm nie będą się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Drugi z pomysłów zakłada danie przedsiębiorcom większej swobody w wyborze sposobu odliczania składki zdrowotnej. Będą mogli oni zdecydować o tym, czy chcą, aby ich składka była odliczana od przychodu, czy od dochodu.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec trzynastki i czternastki? Jest nowa propozycja

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej

Eksperci w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreślili, że wprowadzenie takich zmian jest konieczne. Jak zauważa Cezary Szymań, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, obecne zasady rozliczania składki zdrowotnej są skomplikowane. Powodują tym samym wiele problemów dla przedsiębiorców. Podobnego zdania jest także Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych.

Zniesienie obowiązku obliczania składki zdrowotnej co miesiąc zdecydowanie ułatwiłoby życie przedsiębiorcom i księgowym – powiedziała ekspertka w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Na zmiany trzeba jednak będzie poczekać. Wojciech Konieczny podkreślił, że wciąż trwają analizy i konsultacje z innymi ministerstwami.

Zmiany w systemie rozliczenia składki zdrowotnej

Przypomnijmy, że od 2022 roku przedsiębiorcy muszą odliczać składkę zdrowotną od dochodu z działalności. Uciążliwym dla nich jest fakt, że muszą to robić co miesiąc. Jest to problematyczne zwłaszcza w przypadku osób, które prowadzą własną księgowość. Ponadto wiele firm musi prowadzić własną ewidencję. Dzieje się tak dlatego, że dochód, od którego oblicza się składkę zdrowotną, często różni się od dochodu podatkowego. Roczne rozliczenie ze składki zdrowotnej również stanowi dla wielu problem. Często zdarza się, że firmy muszą dopłacać do ZUS-u po zakończeniu roku.

 

Źródło: money.pl, Rzeczypospolita.

Tagi: ZUS Rząd