Goniec.pl

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Złe wiadomości dla przyszłych emerytów. Mogą dostać mniejsze pieniądze i pracować dłużej

25 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Emerytów jest coraz więcej i ekspert alarmuje, że dla państwa nie jest to dobra wiadomość. - Polska musi się na to przygotować, a rząd nic w tym kierunku nie robi - ocenił Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Stan ten wiąże się z jedną ważną kwestią: świadczenia wypłacane przez ZUS i KRUS będą coraz niższe. To fatalne wiadomości dla seniorów i emerytów.

Chociaż obecni emeryci nieustannie słyszą od rządu zapewnienia, że systemowo otrzymywać będą kolejne pule pieniędzy , a ministrowie robią wszystko, by żyło im się lepiej, to ekspert nie ma wątpliwości, że decyzje te nie wpływają dobrze na przyszłość.

Co więcej, brak reakcji ze strony rządu na dane dostarczane przez Główny Urząd Statystyczny , czy ekspertów i ekonomistów mogą zwiastować fatalne skutki. Przyszli seniorzy i emeryci mają powody do obaw.

Emerytów ciągle przybywa, pieniędzy może nie wystarczyć dla wszystkich?

13. i 14. emerytura pomaga teraz ratować budżet wielu seniorom , ale dodatkowe pieniądze od państwa nie biorą się znikąd. Rząd planuje swoje działania krótkofalowo, a skutki ponoszone przez późniejsze pokolenia polityków ignoruje?

Seniorów pobierających pieniądze z kasy państwa jest więcej, a będzie jeszcze więcej. Ostatni spis powszechny dostarczył informacji, iż tylko w ciągu ostatnich 10 lat liczba emerytów wzrosła o 30 proc.

- Niestety te dane nie są zaskakujące. Kolejny spis, za 10 lat, będzie pewnie wyglądał jeszcze gorzej - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Rachunek jest prosty i nie stawia on przyszłości budżetu oraz wysokości świadczeń emerytalnych w dobrym świetle . Coraz więcej biorców pieniędzy z ZUS i KRUS oraz coraz mniejsza ilość osób płacących składki prowadzi do zmniejszenia wypłacanej emerytury.

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego przedstawił możliwy sposób rozwiązania zaistniałego problemu, ale nie będzie to dobra wiadomość dla przyszłych seniorów i emerytów. Wśród scenariuszy pojawił się ten dotyczący wydłużenia czasu obecności na rynku pracy.

Wróci późniejszy wiek emerytalny?

Najbardziej realnym scenariuszem, na który zwrócił uwagę ekspert, jest ponowne podwyższenie wieku emerytalnego. Jak wskazał jednak Oskar Sobolewski może nie być to łatwe, gdyż obecnie u władzy "jest rząd, który obniżył wiek emerytalny".

- Najprościej byłoby wrócić do polityki podwyższania wieku emerytalnego, bo to jest jeden ze sposobów, który może nam pomóc - powiedział w programie "Money. To się Liczy".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >

Polska

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W PiS zawrzało
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]