Goniec.pl

materiały własne Iberion

Tańszy prąd w 2023 r. Już wkrótce mija termin składania specjalnych oświadczeń

28 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Stawka na tańszy prąd przepadnie, jeśli do 30 listopada nie zostanie złożone odpowiednie oświadczenie. W środę mija termin ubiegania się o cenę 785 zł za MWh w 2023 r. Starać mogą się o to podmioty użyteczności publicznej, samorządy i mniejsze firmy.

Tańszy prąd w 2023 r.? Czas na złożenie odpowiedniego oświadczenia mija w środę 30 listopada. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest nieugięte i wskazuje, że termin jest "nieprzekraczalny".

Kto zapomni o złożeniu specjalnego oświadczenia, może zapomnieć o tańszym prądzie w 2023 r. Oszczędności przejdą wtedy bokiem. O jakich pieniądzach mowa?

Tańszy prąd w 2023 r., zostało kilka dni na złożenie wniosku

Tańszy prąd w 2023 r. to kolejna obietnica ze strony rządu. Niedawno Mateusz Morawiecki i Anna Moskwa chwalili się zamrożeniem cen gazu i ma to być kolejny sukces władzy.

Żeby skorzystać z tańszego prądu w 2023 r. koniecznie trzeba złożyć specjalne oświadczenie. Termin wpłynięcia dokumentu do właściwego organu mija w środę 30 listopada.

Sprawa ta dotyczy mikro, małych oraz średnich firm. Dodatkowo z tańszego prądu w 2023 r. skorzystać mogą także jednostki samorządu terytorialnego i podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej.

Oświadczenie dotyczące chęci załapania się na cenę prądu wynoszącą 785 zł za MWh można złożyć, nie wychodząc z domu czy firmy. Wystarczy wypełnić właściwy wniosek w formie elektronicznej.

Rząd trąbi o sukcesie

Temat niższych cen prądu w 2023 r. nie schodzi z ust ministrów Mateusza Morawieckiego. - Zamrożenie cen energii to wymierne korzyści dla odbiorców. Dziś gmina Pniewy poinformowała mnie o 58% oszczędności – to około 616 tys. zł netto mniej na rachunku za energię elektryczną. Gminie serdecznie gratuluję i przypominam o złożeniu oświadczenia. Termin mija 30 listopada - napisała w piątek minister Anna Moskwa .

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreśla, że wniosek dotyczący chęci skorzystania z tańszego prądu nie jest skomplikowany. Dokument nie wymaga długiego czasu i zdaniem polityczki opiera się głównie na "podstawowych danych telekomunikacyjnych, podstawowych danych kontaktowych".

W domach też zapłacimy mniej za prąd?

Nie tylko samorządy i mikro firmy mogą skorzystać z tańszego prądu w 2023 r. Resort klimatu wskazuje, że odbiorcy w gospodarstwach domowych także objęci są działaniem ochronnym ze strony rządu.

W 2023 r. ustawa reguluje maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 693 zł za MWh. Mowa o użyciu powyżej limitów wprowadzonych ustawą.

Limity nie są równe dla wszystkich. Wyjściową jest zużycie 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego. Gospodarstwa, gdzie mieszka osoba z niepełnosprawnością rozliczane są w limicie do 2,6 MWh rocznie. Rolnicy oraz rodziny z Kartą Dużej Rodziny mają limit określony na pułapie 3 MWh rocznie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Takie słowa ludzie mówią bliskim tuż przed śmiercią. Ratownik zabrał głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tego mężczyzny. Oburzające, czego miał się dopuścić
Czytaj więcej >

Polska

Zatrważające znalezisko podczas prac budowlanych. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy
Czytaj więcej >

Polska

Nadchodzi potężne załamanie pogody, zacznie się już za chwilę. Dwucyfrowy mróz i śnieżyce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Chciała się wypisać z Kościoła, trudno uwierzyć, czym straszył ją ksiądz. Padły oburzające słowa
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]