Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zełeński opublikował wyjątkowe nagranie. Padły ważne słowa, chodzi o Polaków
Piotr Dutka
Piotr Dutka 12.07.2022 09:09

Zełeński opublikował wyjątkowe nagranie. Padły ważne słowa, chodzi o Polaków

Screen Facebook/ Wołodymyr Zełeński

Wołodymyr Zełeński opublikował specjalny film dedykowany wszystkim Polakom. Prezydent Ukrainy podziękował za okazaną pomoc, a także podkreślił, że oba państwa osiągnęły najwyższy poziom zaufania i współpracy. Wymowne słowa padły tuż po tym, jak ujawniono treść projektu ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Polski na terytorium Ukrainy. Ku zaskoczeniu wielu ekspertów oraz komentatorów, nie potępił on rzezi wołyńskiej.

Pod osłoną nocy w sieci pojawiło się wyjątkowe nagranie przedstawiające oświadczenie Wołodymyra Zełeńskiego. Prezydent Ukrainy skierował niezwykle ważne słowa do milionów Polaków, tłumacząc założenia nowego ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie.

Warto podkreślić, że w symboliczny dzień 11 lipca, który był 79 rocznicą Zbrodni Wołyńskiej, prezydent Zełeński skierował do Rady Najwyższej Ukrainy (parlamentu) projekt specjalnej ustawy o znaczącej nazwie "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

W wieczornej odezwie do narodu, przywódca Ukrainy zaznaczył, że nowy projekt jest odpowiedzią na ustawę, która wiosną bieżącego roku została przyjęta przez państwo polskie.

- Proponuję dać naszym polskim braciom możliwość legalnego pobytu w Ukrainie przez 18 miesięcy, prawo do pracy, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, nauki na naszych uczelniach, korzystania z usług medycznych - przekazał prezydent Ukrainy.

Zełeński: "Najwyższy poziom zaufania w stosunkach z Polską"

Polityk zaapelował do deputowanych o jak najwyższe zaangażowanie, a także sumienne podejście do zaproponowanego projektu.

- Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy, nie tylko biorąc pod uwagę dziesięciolecia, ale życie wielu pokoleń naszych narodów. I musimy wzmacniać nasze stosunki we wszystkich sferach i w oparciu o zrozumienie, że Ukraina i Polska mogą być wolne tylko razem, w braterstwie - wskazał Wołodymyr Zełeński.

Pomimo wielu doniesień ekspertów oraz komentatorów, prezydent nie potępił rzezi wołyńskiej.

Ukraiński prezydent docenił jednak zaangażowanie Przemyśla, który został uhonorowany tytułem Miasta-Ratownika. Podkreślił, że otrzymało taki tytuł ze względu na "niezwykle silny wkład władz miejskich, wolontariuszy, mieszkańców w pomoc naszym ludziom i naszej obronie".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP