Goniec.pl
wybuch-inowroclaw

Facebook/KP PSP Inowrocław

Inowrocław: Wybuch gazu w kamienicy. Z budynku ewakuowano 26 osób, dwie są poszkodowane

9 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wybuch gazu w kamienicy w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Na miejscu zdarzenia interweniowało szesnaście zastępów straży pożarnej, trzeba było ewakuować 26 osób, a 2 mieszkańców zostało poszkodowanych. Miasto zapewniło potrzebującym lokale zastępcze. Prezydent Ryszard Brejza poinformował, że budowla najpewniej zostanie rozebrana.

Ogromny huk poderwał w czwartek wieczorem na nogi całą okolicę ulicy Staszica w Inowrocławiu. Po godzinie 20 tamtejsza straż pożarna otrzymała niepokojące zgłoszenie o wybuchu, do którego miało dojść w jednej z kamienic. Na miejsce ruszyły liczne zastępy służb, które po dotarciu do celu zastały katastroficzny widok.

burze

Mazowsze. Samochody pod wodą, zalane piwnice, służby są bezsilne. Potężna nawałnica przeszła nad Wołominem

CZYTAJ DALEJ

Huk zaniepokoił policjantów

Przejmujący hałas, jaki towarzyszył eksplozji, przeraził nie tylko mieszkańców dotkniętego tagedią budynku, ale i lokatorów sąsiadujących budowli, przechodniów i patrolujących okolicę policjantów.

- Natychmiast pobiegli w tym kierunku. Gdy dotarli na miejsce zauważyli na ulicy Staszica zawaloną ścianę jednej z kamienic. Niezwłocznie przystąpili do ewakuacji mieszkańców. W trakcie udzielania pomocy osobom opuszczającym kamienicę usłyszeli krzyki dochodzące z drugiego piętra. W jednym z mieszkań znaleźli poparzonego mężczyznę, którego wynieśli z budynku - relacjonowała inowrocławska policja.

Policjanci podjęli także próbę odgruzowania wyjścia z mieszkania, w którym znajdowała się uwięziona lokatorka. Na szczęście, kobietę udało się wydostać i ją także można było ewakuować.

26 osób ewakuowano, dwie są poszkodowane

Gdy na miejsce katastrofy dotarli strażacy, okazało się, że konstrukcja budynku jest poważnie uszkodzona w zakresie ścian konstrukcyjnych, stropów oraz dachu na wysokości II i III kondygnacji nadziemnej.

Do opuszczenia kamienicy zmuszone było łącznie 26 osób, a dwie zostały poszkodowane. W działaniach, poza wspomnianą policją, uczestniczyło w szczytowym momencie aż szesnaście zastępów ratowniczo-gaśniczych, służby z ramienia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, energetyki oraz gazowni i zespoły ratownictwa medycznego.

Akcja nie zakończyła się jednak na ewakuacji mieszkańców, bo konieczne było uprzątnięcie potężnego gruzowiska, co zajęło strażakom całą noc.

- Usunęliśmy część nawisów spowodowanych osłabieniem konstrukcji. Chodziło głównie o ścianę szczytową, która była tak uszkodzona, że musieliśmy ją zburzyć - relacjonował oficer prasowy inowrocławskich strażaków.

Kamienica "najprawdopodobniej" do rozbiórki

W pomoc mieszkańcom zniszczonego budynku zaangażowało się prężnie miasto. Część z rodzin otrzymała tymczasowe miejsca noclegowe w hali przy ulicy Rakowicza. Rozpoczęto też wyznaczanie tymczasowych mieszkań dla potrzebujących.

Przyszłość kamienicy jest wysoce niepewna, a prezydent miasta Ryszard Brejza oświadczył, że "najprawdopodobniej zostanie ona rozebrana". Teraz włodarz Inowrocławia czeka na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wyjaśnianiem okoliczności zdarzenia zajmuje się policja.

Załamanie pogody w weekend

Żywioł łamał drzewa jak zapałki i zamieniał ulice w potoki. Potężne burze nad Polską, szkody są ogromne

Przez Polskę przechodzą niszczycielskie nawałnice. Pogodowy armagedon nie odpuścił również w weekend i niestety w wielu miastach zebrał swoje żniwa. Nawałnice łamały drzewa jak zapałki, zalewały drogi i budynki. Strażacy w całej Polsce mieli pełne ręce roboty, a jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna w Jastrzębiu-Zdroju, pierwsze dni lipca przyniosły im więcej pracy interwencyjnej niż na co dzień. Opublikowane przez nich zdjęcia mówią same za siebie. Zobaczcie sami! Źródło/ KP PSP Jastrzębie-Zdrój

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Władimir Putin zasiadł przy gigantyczny stole. Ukraiński polityk bezlitośnie zakpił z dyktatora

  • "Wiadomości" TVP uderzają w konkurencję. Niezależnych dziennikarzy nazwano "patocelebrytami"

  • Dziennikarce TVN aż zadrżał głos, gdy to mówiła. Donald Tusk: "Nawet pani tego nie wytrzymała"

Źródło: TVN24, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

2-letnia Hania z Bytomia nie żyje. Są wyniki sekcji zwłok, matka trafiła do aresztu

Czytaj więcej >
Miller Morawiecki

Wiadomości

Były premier o decyzji Morawieckiego. "Powinien przeprosić"

Czytaj więcej >
Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >