Goniec.pl
składka zdrowotna

Piotr Molecki/East News

Zapowiedziano nową formę składki zdrowotnej

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Dzisiaj poznaliśmy szczegóły Polskiego Ładu, który od kilku tygodni podgrzewał już atmosferę w debacie publicznej. Jednym z jego postulatów jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Wiąże się to niestety z reformą składki zdrowotnej, którą będą musieli płacić wszyscy Polacy.

Polski Ład zaprezentowany przez Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego wprowadzi wiele zmian w finansach publicznych. Podczas prezentacji podkreślono m.in. rozwój programów prorodzinnych, o których można przeczytać TUTAJ.

Uwagę Polaków zwrócono również w stronę opieki zdrowotnej i planowanych reform w tym zakresie. Zapowiedziano, że do 2023 roku wydatki na ten cel mają wzrosnąć do 6% PKB, a do 2027 roku do 7% PKB.

Brzmi bardzo dobrze, ale wiadomo, że nie ma nic za darmo, a podatnicy muszą w jakiś sposób sfinansować ten wzrost. Tutaj na pomoc ruszył premier Morawiecki, który wyjaśnił, że czeka nas reforma w składkach zdrowotnych.

Rząd zamierza wprowadzić liniową składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Oznacza to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały opłacić składkę liniową.

- By zagwarantować wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie takich samych zasad opłacania składki zdrowotnej dla działalności gospodarczych jak w przypadku umów o pracę (proporcjonalnie do dochodu) - zakłada projekt, który Rada Ministrów ma przekuć w ustawę już na jesieni bieżącego roku.

Poinformowano również, że zniknie możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Póki co, nie wiadomo, czy jej stawka będzie zwiększona. Przypominamy, że obecnie opłacamy składkę zdrowotna w wysokości 9%.

Specjaliści i przedsiębiorcy bardzo pesymistycznie podchodzą do tej zmiany. Wszystko sprowadza się do tego, że koszty ostatecznie wzrosną dla podatnika. Nawet biorąc pod uwagę dobre zmiany, takie jak np. podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Konferencja Prezesa Rady Ministrów

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >