Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 12 tysięcy zł na każde dziecko począwszy od drugiego. Premier zapowiedział Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 04.06.2021 03:49

12 tysięcy zł na każde dziecko począwszy od drugiego. Premier zapowiedział Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion materiały własne

Premier już przed kilkoma dniami dał znak, że do programu 500 plus dołączą kolejne prorodzinne projekty. Tak też się stało, a w centrum prezentacji Polskiego Ładu znalazły się konkretne propozycje.

- Rodziny są w sercu programu Prawa i Sprawiedliwości, programu Zjednoczonej Prawicy. Zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszym okresie pop urodzeniu dziecka - powiedział szef rządu na konferencji.

Po tych słowach premier przedstawił szczegóły Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zakłada on przyznanie 12 tysięcy złotych na każde dziecko od drugiego włącznie. Pieniądze będzie można wydać pomiędzy 12 a 36 miesiącem życia dziecka.

Dodatkowo każdy będzie miał możliwość wyboru formy, w jakiej otrzyma tę dotację. Możliwe będzie uzyskanie 1000 złotych każdego miesiąca przez rok, bądź 500 złotych co miesiąc w czasie 2 lat.

Szef rządu podkreślił, że to rodzice będą w stanie najlepiej stwierdzić, na co przeznaczyć otrzymane środki. Podkreślił również, że fundusze będą mogły być spożytkowane na dowolny cel.

Dla rodzin tańsze kredyty mieszkaniowe

Partia rządząca zapowiedziała również preferencyjne warunki kredytowe dla rodzin z dziećmi. Osoby korzystające z kredytu hipotecznego, które mają dzieci, mogą liczyć na spłatę części zadłużenia.

Kalkulacja przedstawia się następująco: publiczne pieniądze pokryją 20 tysięcy złotych zadłużenia od drugiego dziecka, 60 tysięcy złotych od trzeciego, etc. maksymalna górna granica dopłaty to 160 tysięcy złotych. 

Z kolei osoby w przedziale wiekowym 20 - 40 lat będą mogły uzyskać specjalną pomoc bez względu na stan rodzinny. Mowa tu o otrzymaniu gwarancji bankowej na 100 tysięcy złotych.

Mowa tu o sytuacji, w której kredytobiorca nie jest w stanie dokonać terminowych spłat. Wówczas bank będzie miał w obowiązku zapłacić wierzycielowi.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: RMF24.pl

Tagi: