Goniec.pl
Nie żyje Ferdynand Matysik

WFDIF /po Studiu Filmowym "Kadr"/Fonoteka/Kijowski Maciej

Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Tragiczne informacje obiegły media. 9 maja zmarł Ferdynand Matysik, wybitny polski aktor, który na swoim koncie na role w takich filmach jak "Sami swoi", "Popiół i diament" czy "Kogiel-Mogiel", a także w popularnych serialach: "Fala zbrodni", "Świat według Kiepskich" i "Daleko od szosy".

Ferdynand Matysik zmarł w wieku 90 lat. O śmierci wybitnego aktora poinformował Teatr Polski. Był absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Debiutował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 50. i 60. pracował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, aż w 1964 roku związał się z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie występował aż do 2007 roku.

Na wrocławskiej scenie wcielił się w ponad sto ról. Dwukrotnie otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu. Otrzymał także nagrodę Towarzystwa Miłośników Wrocławia za całokształt pracy artystycznej ze szczególnym uwzględnieniem roli Kirkora, w którego wcielił się w „Koczowisku” Tomasza Łubieńskiego w reżyserii T. Minca.

Ferdynand Matysik nie ograniczał się jednak tylko do teatru. W swojej aktorskiej karierze pojawił się w wielu filmach i serialach. Widzowie najbardziej zapamiętali go z kilku ról. W „Popiele i diamencie” wcielił się w Staszka Gawlika, robotnika z cementowni, którego zabił Maciek.

W „Samych swoich” był dowódcą radzieckiego czołgu, który wjechał na podwórko Pawlaka. W „Koglu-moglu” i drugiej części filmu grał Zawadę, ojca Pawła.

Widzowie kojarzą go również na pewno z ról w popularnych serialach. „Fala zbrodni”, „Świat według Kiepskich” i „Daleko od szosy” to tylko część produkcji telewizyjnych, w których się pojawił.

Matysik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O śmierci aktora poinformowała jego rodzina. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek 14 maja o godz. 13 w Kościele pw. Świętego Wawrzyńca we Wrocławiu przy ulicy Bujwida. Pogrążonej w żałobie rodzinie przekazujemy wyrazy współczucia.

  • Nie żyje były prezydent Gdańska

  • Aleksandrów Łódzki: dwie osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala po wypadku

  • Chińska rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego

Podobne artykuły

Michał Wiśniewski napisał intymny list do mamy

Gwiazdy

Michał Wiśniewski napisał list do matki. Nawiązał do problemów z dzieciństwa

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >
Szczęsny i Marina

Gwiazdy

Marina Łuczenko stanęła w obronie męża po samobójczym golu w meczu ze Słowacją

Czytaj więcej >
Dariusz Szpakowski

Gwiazdy

Wpadka za wpadką na żywo w TVP. Internauci są bezlitośni dla Dariusza Szpakowskiego

Czytaj więcej >