Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Izrael odpowie na atak Iranu. Decyzja zapadła podczas posiedzenia gabinetu wojennego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.04.2024 22:06

Izrael odpowie na atak Iranu. Decyzja zapadła podczas posiedzenia gabinetu wojennego

Benjamin Netanjahu
Fot. East News/JINI/Xinhua News

Izrael odpowie na atak ze strony Iranu? W niedzielę (14.04) zakończyło się spotkanie gabinetu wojennego Izraela. Zapadła decyzja dotycząca odwetu. Państwowa telewizja przekazała obywatelom, iż rząd gotowy jest odpowiedzieć na atak, który miał miejsce dobę wcześniej. Politycy nie mogą jednak porozumieć się w kwestii szczegółów.

Prezydent Izraela zabrał głos ws. ataku Iranu

W sobotę (13.04) o godzinie 21 polskiego czasu Iran wystrzelił w stronę Izraela drony. Żelazna kopuła poradziła sobie z zagrożeniem. Pojawiło się napięcie na arenie międzynarodowej, gdyż ruch ze strony irańskiej armii odebrany został jako otwarty atak.

Ostatniej nocy zostaliśmy zaatakowani z czterech stron Bliskiego Wschodu, a poplecznicy Iranu ostrzeliwali nas, wystrzeliwując pociski rakietowe i balistyczne, drony i pociski manewrujące. […] To jest jak prawdziwa wojna. Mam na myśli, że to jest deklaracja wojny - powiedział prezydent Izraela Icchak Hercog w niedzielnym wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Sky News.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Dostał mandat, zginął chwilę później

Zakończyło się posiedzenie gabinetu wojennego Izraela

Izraelska państwowa telewizja w godzinach wieczornych poinformowała o finale posiedzenia gabinetu wojennego. W związku z ostrzałem ze strony Iranu odbyły się specjalne rozmowy dotyczące skutków i dalszych działań.

ZOBACZ: Media: Izrael uderzył w głębi Libanu

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dziennikarzy rząd gotowy jest na odpowiedź na atak. Niemniej nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje dotyczące szczegółów działań. Izraelscy decydenci nie zdecydowali, w jaki sposób oraz w jakim terminie odpowiedzą Iranowi. Wojsko otrzymało specjalne zadanie. Polega ono na znalezieniu “dodatkowych opcji”.

Izrael odpowie na atak Iranu

Wcześniej CNN podawała, iż gabinet wojenny Izraela zakończył spotkanie bez konkretnej decyzji dotyczącej odwetu wobec Iranu. Niemniej wypowiedź ministra Beniego Ganca wykluczyła ten scenariusz.

ZOBACZ: Zabójstwo Polaka w Szwecji. Rodzina ofiary starła się z politykami

To jeszcze nie koniec. Izrael pobierze opłatę od Iranu w stosownym czasie - powiedział Beni Ganc, który jest członkiem gabinetu wojennego.

Politycy są jednak niezgodni nie tylko w formie, jaką przyjąć ma odwet wobec Iranu. Wewnątrz gabinetu nie udało się dojść do porozumienia nawet wobec skali działań, jakie powinien podjąć Teheran. Doniesienia te potwierdziła agencja Reutera.

Źródło: reuters, CNN, Sky News