Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Rz": Paweł Kukiz może stracić partię. Muzyk nie złożył sprawozdania finansowego do PKW
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.06.2022 10:18

"Rz": Paweł Kukiz może stracić partię. Muzyk nie złożył sprawozdania finansowego do PKW

Paweł Kukiz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Paweł Kukiz znalazł się w nie lada tarapatach. Partia muzyka nie złożyła w Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowego za poprzedni rok. "Rzeczpospolita" donosi, że skutkuje to delegalizacją ugrupowania, a to z kolei pozbawi je subwencji. W sytuacji zbliżających się wyborów parlamentarnych muzyk może być zmuszony do wejścia we współpracę np. z Prawem i Sprawiedliwością.

Kiedyś w komitecie poparcia kandydatury na prezydenta Donalda Tuska, orędownik kampanii samorządowej Hanny Gronkiewicz-Waltz i parlamentarnej Platformy Obywatelskiej, dziś antysystemowiec. Paweł Kukiz przeszedł długą drogę, która wkrótce skończyć się może w ramionach PiS-u.

K'15 chyli się ku upadkowi

Pomimo wejścia do polityki jako lider niesformalizowanego ruchu i długiego wzbraniania się przed popadaniem w jakiekolwiek schematy, Paweł Kukiz musiał w końcu podążyć utartą ścieżką i założyć partię.

W lipcu 2020 roku doszło do zarejestrowania ugrupowania przez Sąd Okręgowy w Warszawie, które w międzyczasie zaliczyło krótkotrwały romans z Polskim Stronnictwem Ludowym, zakończony głośnym rozstaniem.

W 2021 roku na drodze muzyka stanął zaś sam Jarosław Kaczyński, z którym partia K'15 zawarła porozumienie programowe zakładające, że PiS zagwarantuje poparcie niektórych ustaw ugrupowania w zamian za pomoc Kukiz’15 w głosowaniach sejmowych. Choć patrząc na starych sejmowych wyjadaczy, takich jak SLD, PiS czy PO, krótka historia K'15 nie imponuje, to trzeba jednak przyznać, że jest nadwyraz burzliwa. Tymczasem "Rzeczpospolita" donosi, że wkrótce możemy obserwować jej ostateczny upadek.

Partia Pawła Kukiza będzie zdelegalizowana?

Na łamach dziennika właśnie ukazała się informacja mówiąca o tym, że K'15 nie złożyło do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowego za 2021 rok. To obowiązek każdej partii, nawet takiej, która nie ma ani dochodów, ani też wydatków.

Skutki takiej bierności mogą okazać się opłakane dla ugrupowania Pawła Kukiza, bo ustawa o partiach stanowi, że "w przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie [...] Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji".

Muzyk zdaje sie jednak zachowywać dobrą minę do złej gry i utrzymuje, że wykreślenie partii z rejestru nie ma dla niego większego znaczenia.

- Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: 'jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności" - mówi, dodając, że tworzenie partyjnych molochów" nigdy go nie interesowało.

- Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju - zaznacza.

PiS ostrzy zęby na Kukiza

Może i status formalny oraz etykieta nie są istotne dla Kukiza, ale z pewnością nie może pozostać on obojętny wobec faktu, że w przypadku samodzielnego startu w wyborach nie otrzyma żadnych wyborczych subwencji.

To z kolei może stanowić asa w rękawie zarzucającego wędkę na Kukiza Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS w najnowszym wywiadzie dla "Gazety Polskiej" mówił o tym, że są "ustalenia" dotyczące wspólnego startu w wyborach parlamentarnych.

Sam gwiazdor jest wyjątkowo tajemniczy i powściągliwy. Jak zwykle powtarza, że jeśli w ogóle wystartuje, to zwiąże się z partią, która zagwarantuje, że wpisze w swój program jego własne propozycje.

- Na dziś ustawa o sędziach pokoju i ustawa o broni i amunicji. Jeśli to będzie uchwalone, to będę zastanawiał się nad startem w kolejnych wyborach, najprawdopodobniej wtedy z list Zjednoczonej Prawicy - mówił zaś jeszcze w maju w RMF FM.

PKW zmaga się z trudnościami

Choć gdyby wykreślono K'15 z rejestru partii politycznych, Kaczyński miałby w ręku poważny oręż, na drodze ku temu stanąć może opieszałość PKW. "Rz" zauważa, że procedury w ostatnich latach bardzo się wydłużyły.

- W ewidencji wciąż widnieją ugrupowania, które nie złożyły sprawozdań finansowych za 2019 i 2020 rok. Są wśród nich np. Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza albo Demokracja Bezpośrednia. Ta druga, mimo nieposiadania żadnego posła, tworzy z ruchem Kukiza koło w Sejmie Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia. Podobnie jak K’15 powinna zniknąć z rejestru z powodu niezłożenia dokumentu za 2020 rok - czytamy.

Sama PKW twierdzi, że utrudnienia w pracy organu związane były długim czasem trwania pandemii koronawirusa oraz znacznym obciążeniem innymi pracami. Obiecuje jednak, że "przygotowanie wniosków dotyczących partii, które nie złożyły w terminie sprawozdań za 2021 rok, planowane jest na najbliższe tygodnie".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Interia, Rz, Goniec.pl