Goniec.pl

Materiały policyjne

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Opublikowano bulwersujące nagranie z wykorzystaniem AI

26 Kwietnia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Sieć obiegło opublikowane na TikToku szokujące i nietaktowane nagranie z wykorzystaniem wizerunku Iwony Wieczorek. Wygenerowana komputerowo zaginiona z lekkim uśmiechem opowiada na nim o swojej tragedii i zachęca internautów do obstawiania, co się z nią stało. Bliscy kobiety są w szoku.

Krakowskie Archiwum X kontynuuje śledztwo ws. zaginięcia Iwony Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek od ubiegłego roku znowu jest na pierwszych stronach gazet. Kobieta zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Choć od tego wydarzenia minęło niemal 13 lat, to wiele osób nadal ma nadzieję na jej odnalezienie. W ciągu ostatnich miesięcy wyciekły nowe nagrania, zatrzymano kilkoro podejrzanych, bliscy ujawnili kolejne wspomnienia. 

Sprawa zaginięcia Wieczorek wróciła do mediów za sprawą śledztwa, które przejęło krakowskie Archiwum X. Grupa podjęła trop związany z okrytą złą sławą Zatoką Sztuki w Sopocie. Śledczy zadecydowali o rozpoczęciu poszukiwań wokół dawnej Zatoki Sztuki i terenu w pobliżu budynku. Szukano tam przedmiotów, z których można wydobyć ślady, takich jak ubrania czy niedopałki papierosów, z których można zabezpieczyć próbkę śliny.

W sprawie zostało przesłuchanych ponad 40 świadków. W grudniu ub. roku miały miejsce pierwsze zatrzymania. Funkcjonariusze policji na polecenie małopolskiej prokuratury zatrzymali dwie osoby, w tym Pawła P., który bawił się z Iwoną w noc jej zniknięcia i który dzielił się swoimi wspomnieniami   z dziennikarzami Onetu. Teorii odnośnie do tego, co stało się z dziewczyną , jest bez liku. W myśl jednej z nich w sprawę zaginięcia Iwony zamieszani są… śmieciarze. 

Masło Lidl

Pokazała, co dzieje się z masłem w Lidlu. Wielu klientów będzie nie będzie zadowolonych

CZYTAJ DALEJ

Szokujące nagranie obiegło internet

Rodzina kobiety nie traci nadziei na odnalezienie Iwony, choć każda informacja i medialna spekulacja rozgrzebuje stare rany. Tym bardziej może szokować nagranie, które stworzono z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. - Nie poznajesz mnie? Jestem Iwona Wieczorek - te słowa padają z ust “ożywionego” przez sztuczną inteligencję zdjęcia. Wygląda to tak, jakby Iwona nagrała relację dla użytkowników TikToka.

Filmik szokuje i na pewno nie można go uznać za taktowny. Komputerowo wygenerowana, odpowiednie postarzona w stosunku do wieku, w którym zaginęła, Wieczorek z delikatnym uśmiechem, spokojnym głosem opowiada historię swojego zaginięcia. Relacjonuje, że dotychczas nikomu nie udało się znaleźć klucza do zagadki. Na koniec prosi internautów, by w komentarzach zamieszczali swoje teorie na temat tego, co mogło się z nią stać… 

Bliscy zaginionej są zbulwersowani

Bliscy kobiety z pewnością przeżyli niewyobrażalny szok, gdy zobaczyli nagranie. Nie wiadomo, co kierowało autorami filmiku, ale na pewno nie przemyśleli, jak ohydny jest ich czyn i że bliscy gdańszczanki mogą załamać się, widząc sztuczną, uśmiechniętą Iwonę, która beztrosko opowiada o swojej tragedii i zachęca użytkowników do wspólnego obstawiania tez odnośnie do swojego zaginięcia.

Głos w sprawie zabrała m.in. matka Iwony Wieczorek. - Dlaczego ktoś robi sobie żarty z ludzkiej tragedii?! Dlaczego tego nie ściga się z urzędu, dlaczego to nie jest karalne? Dlaczego szasta się wizerunkiem mojej córki i rodzinną tragedią - przekazała dziennikarzom Faktu zdruzgotana kobieta.

Źródło: Fakt

Andrzej Lepper

Zaskakujące słowa o śmierci Andrzeja Leppera. Polityk PiS-u przedstawił swoją hipotezę

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

"Przygotuj się na ewentualne podtopienia". Pilny alert RCB
Czytaj więcej >

Wiadomości

14-latek z Wielkiego Wałcza pod Grudziądzem nie żyje. Jego ciało znaleziono w Wiśle
Czytaj więcej >

Polska

Wyciek gazu na stacji paliw. Mogło dojść do wybuchu, mieszkańcy ewakuowani
Czytaj więcej >

Świat

USA. Córka i wnuczka zabiły 71-latkę i upiekły jej ciało na grillu
Czytaj więcej >

Polska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >

Wiadomości

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Wiadomości

Agnieszka Kamińska

"Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Pożar w Bornem Sulinowie. Ogień pojawił się w czasie festynu, ewakuowano 300 osób
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Wypadek Polki w Albanii. 55-latka wypadła z okna na 6. piętrze
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agnieszka Kamińska

Jarosław Kaczyński w liście do zwolenników PiS: "Niemcom nie jest w smak silna Polska"
Czytaj więcej >
Polityka

Agnieszka Kamińska

Kto będzie lepszym premierem? Dziwi odpowiedź najmłodszych Polaków
Czytaj więcej >