Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zaginięcie Iwony Wieczorek. Opublikowano bulwersujące nagranie z wykorzystaniem AI
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 26.04.2023 19:45

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Opublikowano bulwersujące nagranie z wykorzystaniem AI

Iwona Wieczorek
Materiały policyjne

Sieć obiegło opublikowane na TikToku szokujące i nietaktowane nagranie z wykorzystaniem wizerunku Iwony Wieczorek. Wygenerowana komputerowo zaginiona z lekkim uśmiechem opowiada na nim o swojej tragedii i zachęca internautów do obstawiania, co się z nią stało. Bliscy kobiety są w szoku.

Krakowskie Archiwum X kontynuuje śledztwo ws. zaginięcia Iwony Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek od ubiegłego roku znowu jest na pierwszych stronach gazet. Kobieta zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Choć od tego wydarzenia minęło niemal 13 lat, to wiele osób nadal ma nadzieję na jej odnalezienie. W ciągu ostatnich miesięcy wyciekły nowe nagrania, zatrzymano kilkoro podejrzanych, bliscy ujawnili kolejne wspomnienia. 

Sprawa zaginięcia Wieczorek wróciła do mediów za sprawą śledztwa, które przejęło krakowskie Archiwum X. Grupa podjęła trop związany z okrytą złą sławą Zatoką Sztuki w Sopocie. Śledczy zadecydowali o rozpoczęciu poszukiwań wokół dawnej Zatoki Sztuki i terenu w pobliżu budynku. Szukano tam przedmiotów, z których można wydobyć ślady, takich jak ubrania czy niedopałki papierosów, z których można zabezpieczyć próbkę śliny.

W sprawie zostało przesłuchanych ponad 40 świadków. W grudniu ub. roku miały miejsce pierwsze zatrzymania. Funkcjonariusze policji na polecenie małopolskiej prokuratury zatrzymali dwie osoby, w tym Pawła P., który bawił się z Iwoną w noc jej zniknięcia i który dzielił się swoimi wspomnieniami  z dziennikarzami Onetu. Teorii odnośnie do tego, co stało się z dziewczyną, jest bez liku. W myśl jednej z nich w sprawę zaginięcia Iwony zamieszani są… śmieciarze. 

Pokazała, co dzieje się z masłem w Lidlu. Wielu klientów będzie nie będzie zadowolonych

Szokujące nagranie obiegło internet

Rodzina kobiety nie traci nadziei na odnalezienie Iwony, choć każda informacja i medialna spekulacja rozgrzebuje stare rany. Tym bardziej może szokować nagranie, które stworzono z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. - Nie poznajesz mnie? Jestem Iwona Wieczorek - te słowa padają z ust “ożywionego” przez sztuczną inteligencję zdjęcia. Wygląda to tak, jakby Iwona nagrała relację dla użytkowników TikToka.

Filmik szokuje i na pewno nie można go uznać za taktowny. Komputerowo wygenerowana, odpowiednie postarzona w stosunku do wieku, w którym zaginęła, Wieczorek z delikatnym uśmiechem, spokojnym głosem opowiada historię swojego zaginięcia. Relacjonuje, że dotychczas nikomu nie udało się znaleźć klucza do zagadki. Na koniec prosi internautów, by w komentarzach zamieszczali swoje teorie na temat tego, co mogło się z nią stać… 

Bliscy zaginionej są zbulwersowani

Bliscy kobiety z pewnością przeżyli niewyobrażalny szok, gdy zobaczyli nagranie. Nie wiadomo, co kierowało autorami filmiku, ale na pewno nie przemyśleli, jak ohydny jest ich czyn i że bliscy gdańszczanki mogą załamać się, widząc sztuczną, uśmiechniętą Iwonę, która beztrosko opowiada o swojej tragedii i zachęca użytkowników do wspólnego obstawiania tez odnośnie do swojego zaginięcia.

Głos w sprawie zabrała m.in. matka Iwony Wieczorek. - Dlaczego ktoś robi sobie żarty z ludzkiej tragedii?! Dlaczego tego nie ściga się z urzędu, dlaczego to nie jest karalne? Dlaczego szasta się wizerunkiem mojej córki i rodzinną tragedią - przekazała dziennikarzom Faktu zdruzgotana kobieta.

Źródło: Fakt