Goniec.pl
Andrzej Zaucha nie żyje

Fot. Wikimedia Małgorzata i Tomasz Bogdanowiczowie – Archiwum prywatne CC BY-SA 4.0

Zabójca Andrzeja Zauchy znalazł pracę w TVP

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Choć Andrzej Zaucha zginął blisko 30 lat temu, jego historia nadal wywołuje silne emocje wśród Polaków. Zwłaszcza że morderca po wyroku wrócił do pracy w telewizji. Yves Goulais pisze scenariusze do popularnego serialu TVP. Szans

Andrzej Zaucha zginął z rąk Yves’a Goulaisa po tym, jak wyszedł z teatru STU w Krakowie. Legendarny artysta został zastrzelony. Wszystko z zazdrości o żonę. Zabójca został postawiony przez sąd i skazany. Po latach zgodził się na rozmowę z dziennikarzem Wirtualnej Polski.

Morderca Andrzeja Zauchy był zazdrosny o swoją żonę – Zuzannę Leśniak. Kobieta miała romans z kultowym artystą, czego nie mógł znieść Yves Goulais. Po odkryciu prawdy reżyser zagroził mu śmiercią. Choć takie pogróżki często kończą się na słowach, Goulais dotrzymał obietnicy.

Zabójca Andrzeja Zauchy ma nowe życie

10 października 1991 roku Andrzej Zaucha zginął pod krakowskim teatrem STU. W tym roku minie równo 30 lat od śmierci cenionego artysty.

Po zastrzeleniu Andrzeja Zauchy Yves Goulais od razu do wszystkiego się przyznał i został postawiony przed sąd. Zabójcę skazano na 15 lat więzienia. Udało mu się wcześniej zakończyć wyrok, choć sam jednak o to nie zabiegał.

[EMBED-244]

W więzieniu Yves Goulais nie sprawiał problemów. Nigdy nie był typem przestępcy. W zakładzie karnym pomagał innym, czekając na koniec kary.

Współwięźniowie uczyli się u niego francuskiego. Reżyser założył też studio filmowe. Nie zgadzał się nawet na skrócenie wyroku i zabraniał pisanie apeli prawnikom. Warto dodać, że 10 października 1991 roku na parkingu pod teatrem postrzelona została także jego żona. Zuzanna Leśniak zmarła w szpitalu.

W 2005 roku Yves Goulais ostatecznie opuścił więzienie. Postanowił, że zostanie w Polsce. Zamieszkał pod Warszawą i rozpoczął nowe życie.

Nowy rozdział w życiu Andrzeja Zauchy

Po latach zabójca Andrzeja Zauchy został znaleziony przez dziennikarza Wirtualnej Polski, który postanowił porozmawiać z Yves’em Goulaisem. Okazało się, że jego życie zmieniło się całkowicie.

Francuski reżyser zamieszkał pod Warszawą i doczekał się syna. Z oczywistych względów postanowił też zmienić nazwisko. Wrócił też do pracy w branży filmowej na wniosek samego prezesa Telewizji Polskiej.

Yves Goulais pracuje jako scenarzysta w TVP. Artysta pisze scenariusze do bardzo popularnej produkcji nadawcy publicznego - jak donosi Super Express powołując się na portal Pomponik, chodzi o serial „Leśniczówka”. Miał stworzyć scenariusze do kilkudziesięciu odcinków. W rozmowie z dziennikarzem przyznał, że nie mógł znieść upokorzenia po tym, jak zastał Andrzeja Zauchę w swoim mieszkaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Mazowsze: bus zderzył się z autobusem. Nie żyje jedna osoba

  • Warszawa: policja poszukuje mężczyzny. Ranił kobietę nożem

  • Warszawa: Śmiertelny wypadek w szpitalu. Pacjent wypadł z okna

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >