Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wykształcenie Donalda Tuska zaskakuje. Wielu nie miało pojęcia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 26.05.2024 15:45

Wykształcenie Donalda Tuska zaskakuje. Wielu nie miało pojęcia

Donald Tusk
Fot. Facebook/Donald Tusk

Donald Tusk jest w polskiej polityce od wielu lat. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w kraju, która zdaje się nie mieć przed nami żadnych tajemnic. Media co chwilę dostarczają kolejnych rewelacji na temat premiera, ale rzadko kiedy mówią o jego wykształceniu. Tymczasem okazuje się, że szef rządu ma się czym pochwalić, a zdobytą w czasach studiów wiedzę z pewnością wykorzystuje w codziennej pracy.

Donald Tusk po raz trzeci premierem

Donald Tusk należy do elitarnego grona najbardziej popularnych i wpływowych polityków w Polsce. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku po raz trzeci został premierem naszego kraju, a w 2005 r. o mały włos nie został prezydentem. Wówczas przegrał w wyborach ze ś.p. Lechem Kaczyńskim. Dwukrotnie pełnił też rolę przewodniczącego Rady Europejskiej.

Dziś jego twarz i nazwisko zna chyba każdy Polak, podobnie jak fakty na temat jego rodziny, którą chętnie chwali się np. w mediach społecznościowych. Media również żywo interesują się jego małżonką, dziećmi i wnukami, ale wciąż niewielu wie, jakie ma on wykształcenie.

Tymczasem sprawa wcale nie jest oczywista, bowiem zasiadający w parlamencie politycy reprezentują różne profesje i mogą pochwalić się wieloma, niekiedy zaskakującymi dyplomami. Pewne jest, że Donald Tusk skończył uczelnię wyższą i wykształcił się, studiując wcale niełatwy kierunek. Jaki? Sięgnijmy do jego biografii.

Nie żyje 7-letni Jaś. Wracał z lekcji religii, umarł dziadkowi na rękach

Jakie wykształcenie ma Donald Tusk?

Urodzony 22 kwietnia 1957 r. w Gdańsku Donald Tusk jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 57 w tymże mieście, a także I L.O. im. Mikołaja Kopernika. Następnie swoje kroki skierował na Uniwersytet Gdański, gdzie z powodzeniem studiował historię. Jego praca magisterska dotyczyła Józefa Piłsudzkiego i jego legendy.

ZOBACZ: Nieznane fakty o ślubie Marii i Lecha Kaczyńskich. Prawda wyciekła dopiero niedawno

To właśnie w czasach studenckich Tusk zaangażował się w działalność opozycyjną, uczestnicząc w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności oraz współpracując z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża i Bogdanem Borusewiczem. Był także jednym z inicjatorów Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Historycy chętnie idą do polityki

Co ciekawe, w polskiej polityce nie brakuje historyków. Takie wykształcenie mają także wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski oraz jego partyjny kolega Władysław Teofil Bartoszewski, który skończył Uniwersytet Oksfordzki. Warto zaznaczyć przy tym, że studiowanie historii to niemalże rodzinna tradycja u Bartoszewskich, bowiem Władysław Bartoszewski także kształcił się na tym kierunku.

Historykami są ponadto Aleksander Hall, Antoni Macierewicz, były premier Mateusz Morawiecki i były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego - prof. Tomasz Nałęcz.

Źródło: SE, Goniec.pl