Goniec.pl > Wiadomości > Wyciekły poufne maile o majątku Putina. Niebywałe bogactwo, luksusowe wille i jachty to nie wszystko
Piotr Dutka
Piotr Dutka 21.06.2022 12:46

Wyciekły poufne maile o majątku Putina. Niebywałe bogactwo, luksusowe wille i jachty to nie wszystko

Kremlin.ru
Kremlin.ru

Brytyjski dziennik "The Guardian" ujawnił niebywałe informacje dotyczące majątku Władimira Putina. Według nieoficjalnych doniesień rosyjski przywódca może się pochwalić luksusowymi pałacami, jachtami, czy też winnicami, których wartość przekracza niebagatelną kwotę 4,5 miliarda dolarów. Dziennikarze zdradzili, że wszystkie dobra posiadane przez dyktatora mają być skrywane dzięki rozległej sieci powiązanych ze sobą firm, a także licznych organizacji.

Od 24 lutego bieżącego roku Władimir Putin jest na ustach całego świata. Zbrojna agresja na terytorium Ukrainy spowodowała, że niemal każdy aspekt codziennego życia dyktatora jest śledzony, a także analizowany przez zachodnie media.

Oprócz zdrowia rosyjskiego prezydenta, szczególnie interesującą kwestią jest jego majątek, który od wielu lat jest owiany skutecznie skrywaną tajemnicą. Dziennikarze brytyjskiego dziennika "The Guardian" rzucili nowe światło na majątek Putina. Dotarli do ściśle tajnych maili, które zdradziły, ile tak naprawdę posiada najpopularniejszy Rosjanin.

Co ciekawe, oficjalne zarobki prezydenta Federacji Rosyjskiej są udostępnione do publicznej wiadomości. Pensja wynosi niecałe 9 milionów rubli, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę 466 tysięcy złotych. Jednak według nieoficjalnych szacunków, majątek Putina jest znacznie bardziej okazały i eksperci wyceniają go na kilka miliardów dolarów.

W ostatnich dniach słynny brytyjski dziennik "The Guardian" dotarł do poufnych maili, które w jasny sposób wskazują, że Władimir Putin w bardzo skuteczny, a przede wszystkim zawiły sposób ukrywa swój majątek. W tym celu wykorzystuje okazałą sieć podmiotów, powiązanych ze sobą za pomocą nieformalnej sieci.

Nie jest tajemnicą, że Rosja jawi się jako państwo z wysokim wskaźnikiem korupcji, oraz niejasnych powiązań biznesowych. Takie warunki sprzyjają gromadzeniu ogromnych majątków w wątpliwy, nierzadko nielegalny sposób. Sam Putin, chcąc ukryć swoje dobra przez przenikliwym wzrokiem mediów, musi uciekać się do różnego rodzaju metod.

"The Guardian" wskazuje, że wszystkie wymieniane w wiadomościach osoby fizyczne, firmy, stowarzyszenia, a także organizacje charytatywne są ściśle połączone za pośrednictwem wspólnej nazwy domeny internetowej - LLCInvest.ru.

Brytyjscy dziennikarze podkreślają, że korespondencja mailowa pochodzi z września ubiegłego roku. Można w niej przeczytać o problemach biznesowych omawianych przez osoby odpowiadające za zarządzanie poszczególnymi podmiotami.

Skalę całego systemu powiązań, a co za tym idzie, majątku Putina w dobitny sposób obrazuje raport Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) i rosyjskojęzycznego serwisu informacyjnego Meduza, który jest owocem trwającego niemal rok śledztwa. Co niezwykle ciekawe, zidentyfikowano aż 86 firm oraz organizacji non-profit, które wydają się być powiązane.

Bogactwo Putina odbiera mowę. Ujawniono szczegółowe dane

Brytyjczycy ujawnili, że wśród nieruchomości, które należą bezpośrednio do Władimira Putina, ma znajdować się pałac wartości 1 mld funtów w Gelendżyku nad Morzem Czarnym. Na papierze luksusowy budynek należy do firmy Kompleks, której spółką macierzystą jest Binom. Jak można się spodziewać, jest ona częścią sieci powiązań sygnowanej domeną - LLCInvest.ru.

Oprócz pięknych posiadłości Putin ma posiadać liczne winnice położone w okolicach pałacu w Gelendżyku, które według dokumentów należą do organizacji non-profit założonej przez dwóch współpracowników Putina: Giennadija Timczenkę i Władimira Kolbina. W ich przypadku schemat jest niemal identyczny.

Oprócz tego Putin ma być właścicielem willi położonej na północ od Petersburga, którą miejscowi nazywają "Daczą Putina". Oficjalnie jej właścicielem jest bliski przyjaciel dyktatora z czasów dzieciństwa, Oleg Rudnov.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wp.pl / Goniec.pl