Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wyciekł mail od Michała Dworczyka do Mateusza Morawieckiego ws. Kukiza. "Pomogę wydać dzieło jego taty"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 06.07.2023 10:37

Wyciekł mail od Michała Dworczyka do Mateusza Morawieckiego ws. Kukiza. "Pomogę wydać dzieło jego taty"

Paweł Kukiz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W internecie pojawił się mail, który ówczesny szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk miał napisać w marcu 2019 roku do premiera Mateusza Morawieckiego. Zawiera on szczegóły dotyczące negocjacji rządu z posłami Kukiz'15 w sprawie jednej z procedowanych wówczas ustaw. Szef KPRM miał przekazywać, że czołowy poseł Kukiza obiecał, że "będzie się uwiarygadniał, atakując rząd in corpore, a nie personalnie".

Polityczny sojusz PiS-u z Kukizem

W czerwcu 2021 roku Jarosław Kaczyński oraz Paweł Kukiz zawarli umowę o współpracy programowej. Według lidera Kukiz'15, dzięki tej umowie udało się przegłosować kilka ustaw, w tym ustawę antykorupcyjną, dotyczącą konopi medycznych oraz włóknistych, ustawę o bezpośredniej sprzedaży dla rolników oraz ustawę o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Ostatnie spotkanie Kukiz-Kaczyński miało miejsce 12 maja. Jak przekazał PAP lider Kukiz'15, rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze. - Kolejne rozmowy z prezesem Kaczyńskim zbliżają do podpisania porozumienia - powiedział.

- Czekam na formalne potwierdzenie na piśmie dotyczące moich postulatów programowych oraz formalne podpisanie umowy programowej, która musi być perfekcyjnie dopracowana i jasna, więc nie ma takiego ciśnienia, żeby ona była podpisana z dnia na dzień - poinformował Kukiz. Odniósł się także do weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. - Nie będzie nas na niej, bo nie mamy jeszcze podpisanego porozumienia, więc będziemy jej słuchać poprzez media - podkreślił.

Paulina i jej 7-letni syn zginęli w Bałtyku. Na jaw wyszło, czym zajmowała się kobieta

Wyciekła wiadomość Dworczyka do Morawieckiego

Opublikowany w serwisie poufnarozmowa.top zrzut ekranu pokazuje wiadomość wysłaną przez Michała Dworczyka do Mateusza Morawieckiego 11 marca 2019 roku. Jej temat brzmi "Kukiz". - Mateusz, sprawa z Kukizem wygląda tak, projekt ustawy jest złożony, umówiłem się dziś na następujące terminy: pierwsze czytanie 2-3.04, drugie i trzecie 25.03. Poseł sprawozdawca- Rzymkowski. Kukizy zadowolone - miał pisać szef KPRM.

Miało chodzić o tzw. ustawę antykorupcyjną, która przewidywała m.in. wieloletnie zakazy zajmowania stanowisk publicznych przez osoby skazane za przestępstwa korupcyjne czy zakaz zasiadania posłów i senatorów w spółkach Skarbu Państwa. Projekt ten posłowie Kukiz'15 złożyli w Sejmie trzy dni przed wysłaniem rzeczonego maila. 

Kukiz dogadał się odnośnie do ataków na rząd?

Dalej Dworczyk miał pisać, że ówczesny wicemarszałek Sejmu "Tyszka, podkreślając, że muszą się uwiarygadniać, i to nic osobistego, obiecał, że będzie się uwiarygadniał, atakując rząd ‘in corpore’, a nie personalnie - zobaczymy".

- Kukizowi ponadto pomogę wydać w formie albumowej dzieło życia jego taty, tzn. Madonny Kresowe (dotychczas było tylko wydanie papierowe słabej jakości) - miał pisać w tej samej wiadomości szef KPRM. Nieżyjący już ojciec Pawła Kukiza był popularyzatorem kultury Kresów, który 15 lat temu wydał książkę "Madonny Kresowe" na temat maryjnych obrazów, które zabierali ze sobą Polacy wysiedlani ze wschodu po II wojnie światowej.

Ustawa antykorupcyjna autorstwa posłów Kukiz'15 po pierwszym czytaniu utknęła w sejmowej komisji i nigdy nie została przyjęta. Podobny projekt został przegłosowany w kolejnej kadencji Sejmu w 2021 roku.

Źródło: poufnarozmowa.top