Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wszyscy się mylili. Nadchodzi nagły zwrot w pogodzie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 23.04.2024 22:18

Wszyscy się mylili. Nadchodzi nagły zwrot w pogodzie

mapa, śnieg, kwiat
Fot. imgw; Unsplash.com/valentin hintikka

Zima nie odpuszcza, niemal pół Polski objęte jest żółtymi alertami przed przymrozkami. Noc z wtorku (23.04) na środę (24.04) nie będzie ostatnią mroźną nocą. Niemniej prognoza pogody na weekend przynosi ze sobą powiew wiosny. W niedzielę (28.04) termometry pokażą nawet 23 stopnie Celsjusza.

Ostrzeżenia przed przymrozkami w połowie kraju

Nagły powrót zimy zaskoczył przede wszystkim rolników, którzy walczą obecnie o to, by przymrozki nie zniszczyły szans na zbiory owoców i warzyw. IMGW przedłużyło obowiązywanie ostrzeżeń I stopnia przed przymrozkami. Wcześniej alerty kończyły się we wtorkowy poranek.

Aż do środy (24.04) do godziny 8 rano obowiązują żółte alerty przed przymrozkami. IMGW wydało ostrzeżenia dla północnej i centralnej i północno-zachodniej części kraju. Pas przymrozkowy kończy się na Jeleniej Górze, Kaliszu, Łodzi, Warszawie i Białymstoku.

pogoda-alerty.jpg
Alerty przed przymrozkami obowiązują w połowie kraju. Fot. IMGW
Matka pokazała uwagę nauczycielki z e-dziennika. "Niedopuszczalne"

Prognoza pogody: apogeum zimna a później powrót wiosny

Wraz z rozpogodzeniami obserwowany jest spadek temperatury. Temperatura przy gruncie osiągnęła już miejscami wartość od -2°C do 0°C. Na przeważającym obszarze prognozowany jest dalszy spadek temperatury, lokalnie hamowany przez wzrost zachmurzenia - czytamy w alercie IMGW o przymrozkach dla powiaty przasnyskiego.

ZOBACZ: Goniec ujawnia: Cierpienie bez końca. Tak w Polsce dręczy się zwierzęta zabijane na futro

Synoptycy wskazują jednak, że maksymalne wskazania termometrów mogą sięgać nawę -4 stopni Celsjusza. Kiedy przyjdzie wiosna i cieplejsze fronty. IMGW w prognozie pogody wskazuje, że już w piątek (26.04) zacznie się ocieplać.

W weekend powróci wiosna

Pierwsze podmuchy ciepłego powietrza dotrą nad zachodnią część kraju. Termometry pokażą nawet 13 stopni Celsjusza. Niemniej na niebie nadal przeważać będą chmury i miejscami spadnie deszcz, który lokalne zastąpi padający wcześniej śnieg. W sobotę (27.04) będzie jeszcze cieplej. Pojawi się również więcej słońca, ale prawdziwy powrót wiosny przewidywany jest przez prognozę pogody na niedzielę (28.04).

ZOBACZ: Wielki quiz o PRL. Wstydem jest nie zdobyć chociaż 6 punktów

W niedzielę nadal napływać będzie ciepłe powietrze. W całym kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C. Jedynie nad samym morzem jeszcze dość chłodno, bo od 13°C do 18°C - poinformował IMGW w specjalnym komunikacie.

Źródo: imgw