Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Ekspert alarmuje: Putin ma już nowy cel. Szykuje się "długa ingerencja Rosji"
Jakub Sukiennik
Jakub Sukiennik 09.04.2025 18:20

Ekspert alarmuje: Putin ma już nowy cel. Szykuje się "długa ingerencja Rosji"

Putin
Fot. Wikimedia/By kremlin.ru - kremlin.ru, CC BY 4.0

Władimir Putin nie poprzestanie na próbie zajęcia Ukrainy? Niepokojące wieści dochodzą również z innych rejonów. Szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy zabrał głos w sprawie możliwej ingerencji Rosji w sprawy wewnętrzne krajów bałkańskich. Czy Rosja poprzestanie na Europie centralnej, czy będzie chciała poszerzyć swoje wpływy również na południu?

Aktualna współpraca państw bałkańskich z Rosją

Rosja stara się utrzymywać swoje wpływy na Bałkanach, które są ważnym regionem geopolitycznym, znajdującym się pomiędzy Europą Środkową, Azją i Bliskim Wschodem. Działania Rosji obejmują różne aspekty, mające na celu przeciwdziałanie wpływom zachodnim, w tym Unii Europejskiej i NATO.

Rosja buduje sojusze z krajami bałkańskimi, które są niechętne integracji z NATO i UE. Wspiera państwa, które preferują współpracę z Moskwą, oferując im wsparcie polityczne, finansowe i wojskowe. Są to kraje takie jak Serbia czy Bośnia i Hercegowina, gdzie Rosja aktywnie wspiera prorosyjskie frakcje.

Chociaż Rosja nie ma silnej obecności wojskowej na Bałkanach, stara się rozwijać współpracę wojskową z wybranymi państwami, zwłaszcza z wcześniej wspomnianą Serbią, z którą przeprowadza wspólne ćwiczenia wojskowe.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Władimir Putin
Fot. YURI KOCHETKOV/AFP/East News
74 proc. Rosjan popiera wojnę w Ukrainie. Znaczący spadek w porównaniu z poprzednim badaniem

Kwestia Kosowa

Kosowo jest jednym z najważniejszych elementów geopolitycznych w kontekście Bałkanów, szczególnie jeśli chodzi o wpływy Rosji w regionie. Kwestia niepodległości Kosowa, które ogłosiło suwerenność w 2008 roku, pozostaje jednym z głównych punktów napięcia między Rosją a Zachodem. Rosja, jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, konsekwentnie nie uznaje niepodległości Kosowa i wspiera Serbię w jej dążeniach do odzyskania kontroli nad tym terytorium.

Z powodu nierozwiązanej kwestii Kosowa, proces integracji Serbii i innych krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską jest utrudniony. Kosowo, mimo że w 2012 roku zaczęło negocjacje z UE, nie zostało przyjęte do tej organizacji. Większość państw członkowskich uznaje Kosowo, ale nie wszystkie, co blokuje jego pełną integrację. 

Zagrożenie dla Bałkanów?

Rosja działa na rzecz osłabienia ekspansji NATO na Bałkanach, szczególnie poprzez wsparcie dla krajów opóźniających integrację z tym sojuszem, więc nie dziwią nas aktualne działania Putina w tej kwestii.

Zdaniem Wielkiej Brytanii, region ten może stać się kolejnym obszarem, na którym Rosja będzie próbować szerzyć niestabilność, a jednocześnie ograniczać wpływy Zachodu. UK, zgodnie z polityką antyrosyjską, zwraca uwagę na konieczność przyspieszenia procesu akcesji państw bałkańskich do Unii Europejskiej, aby stworzyć silniejsze, bardziej spójne i odporne na rosyjską ingerencję państwa.

W odpowiedzi na rosyjskie działania,Wielka Brytania popiera rozszerzenie UE o sześć państw Bałkanów Zachodnich: Serbię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, Kosowo, Albanię oraz Macedonię Północną. Integracja tych krajów z Unią miałaby na celu zredukowanie wpływów Rosji na tych terenach.