Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Rosja wprowadza zakaz eksportu wybranych surowców i towarów
Monika Majko
Monika Majko 09.03.2022 00:18

Wojna w Ukrainie. Rosja wprowadza zakaz eksportu wybranych surowców i towarów

EN 01412164 1543
ABIR SULTAN/AFP/East News

Jak donosi rosyjska agencja RIA Novosti, prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek dekret o "specjalnych środkach ekonomicznych w zagranicznej działalności gospodarczej". Chodzi o zakaz eksportu wybranych surowców poza granice Rosji.

Lista objętych zakazem eksportu surowców i towarów ma zostać dopiero przedstawiona. Na razie nie wiadomo również, których krajów będą dotyczyły wprowadzane restrykcje.

Wojna w Ukrainie. Rosja wprowadza zakaz eksportu wybranych produktów i surowców

Zakaz eksportu wybranych produktów i surowców poza Rosję ma zostać wprowadzony w życie do końca tego roku. Władimir Putin zatwierdził realizację tych planów poprzez podpisanie specjalnego dekretu "o zastosowaniu specjalnych środków ekonomicznych w zakresie zagranicznej działalności gospodarczej dla zapewnienia bezpieczeństwa Rosji".

Z informacji przekazanych przez agencję RIA, ograniczenia w eksporcie mają nie wpływać na towary i surowce, które Rosjanie będą eksportować na własny użytek. Poza ropą i gazem Rosja eksportuje również wiele metali.

Kraj Władimira Putina jest jednym z głównych producentów palladu czy niklu, czyli metali używanych masowo w przemyśle. Cena tych surowców już teraz poszła w górę, a po wprowadzeniu ograniczeń może być jeszcze wyższa.

USA i Wielka Brytania ogłosiły embargo na rosyjski gaz, węgiel i ropę

Rosyjska agencja poinformowała o decyzji Władimira Putina tuż po tym, jak USA ogłosiło embargo na rosyjską ropę, gaz i węgiel. We wtorek embargo na ropę z Rosji zapowiedziała także Wielka Brytania.

Zakaz importu ropy, gazu i węgla z Rosji to część pakietu sankcji, nałożonego przez Stany Zjednoczone i inne państwa na kraj Władimira Putina w związku z rosyjską zbrojną inwazją na Ukrainę. Rosjanie wkroczyli na teren naszego wschodniego sąsiada blisko dwa tygodnie temu i od tego czasu prowadzą nieustanny ostrzał ukraińskich miast.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl