Goniec.pl
ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Nowy raport ukraińskiej armii: "Wróg zdemoralizował się"

10 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

- Ukraińskie siły obronne powstrzymują rosyjską ofensywę - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Z obserwacji ukraińskiej armii wynika, że na niektórych odcinkach Rosjanie stracili siłę bojową i wprowadzają rezerwy. Ministerstwo Obrony Ukrainy ostrzega przed ewentualną dywersją.

Wojna w Ukrainie miała zakończyć się po kilku dniach - takie były plany Władimira Putina, które wyciekły tuż po rozpoczęciu inwazji. Opór ukraiński, który utrzymuje się już od 15 dni, zweryfikował te założenia.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Wojna w Ukrainie. Sztab ujawnia, które miasta są na celowniku Rosjan

W nocy ze środy na czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował na Facebooku, że siły rosyjskie wciąż próbują zamknąć pierścień wokół Kijowa, jednak siły obronne są "w ciągłej gotowości do walki z przeciwnikiem" na obrzeżach stolicy.

Z obserwacji ukraińskiej armii wynika, że wróg stara się wzmocnić oddziały wokół Mikołajowa (południe Ukrainy) i nadal atakuje Izium (obwód charkowski), gdzie w środę zbombardowano szpital. Kontynuuje także ataki na miasta Sumy i Ochtyrka, co już przyniosło tragiczne skutki. Jednak Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekonuje, że miasta są chronione.

Wali

Wybitny snajper jest już w Ukrainie. Będzie walczył przeciwko Rosji

CZYTAJ DALEJ

- Główne wysiłki skupiają się na zapobieganiu postępom przeciwnika w kierunku południowo-wschodnim. Trwa obrona okrężna miasta Mariupol - czytamy we wpisie sztabu na Facebooku.

Armia ukraińska forsuje ofensywę Rosjan. "Wróg zdemoralizował się"

Z komunikatu ukraińskiej armii wynika, że wróg nie ma przewagi w terenie. "Siły Zbrojne Sił Powietrznych Ukrainy odpychają ataki bombowe rakietowe i niszczą środki przeciwlotnicze wroga, prowadzą osłonę przeciwlotniczą ważnych obiektów Ukrainy", czytamy w mediach społecznościowych.

Dowódcy wskazują, że "wróg zmniejszył tempo ofensywy" a "jego personel zdemoralizował się". "Znacznie wzrosła liczba przypadków dezercji i grabieży", czytamy na Facebooku Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Informacje Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych potwierdziło ukraińskie Ministerstwo Obrony. - Siły stawiają godny opór i powstrzymują operacje natarcia rosyjskich sił zbrojnych na wszystkich kierunkach. Na niektórych z nich wojska okupacyjne straciły zdolność bojową i wprowadzają rezerwy - czytamy na Facebooku ukraińskiego resortu obrony.

Białoruś pomaga, Ukraina strąca rosyjskie szturmowce i helikoptery

Rosjanie nadal mogą liczyć na pomoc Białorusi. Z informacji ukraińskich sił wynika, że sąsiad udziela "okupantowi wsparcia w zapewnieniu dostaw materiałów opałowych wykorzystywanych przez infrastrukturę kolejową i sieć lotnisk".

W ostatnim czasie ukraińskie siły odnosiły drobne sukcesy w powietrzu. Armia przekazała, że w ciągu ostatnich dwóch dni udało się zniszczyć cztery szturmowce Su-25 i dwa rosyjskie helikoptery.

Głos w sprawie brutalnych ataków Rosjan zabrał Mykhailo Podoliyak, doradca prezydenta Ukrainy. "Na naszych oczach Mariupol zostaje zrównany z ziemią przez rosyjską artylerię odrzutową. Bezpośrednie uderzenie w szpital położniczy. - Macierzyństwo i dzieci - pod gruzami. Zamiast nowego życia - śmierć. Czy to nie wystarczy, aby zamknąć niebo dla rosyjskich rakiet? Czy nie jest to argument za powstrzymaniem zabijania cywilów? - czytamy w jego wpisie na Twitterze, do którego dołączył nagranie ze zniszczonego miasta.

goniec.pl

Wojna w Ukrainie. Dramatyczne sceny na polskich dworcach, nowe zdjęcia łamią serca

Uchodźcy z Ukrainy zmagają się z wyjątkowo trudnymi warunkami. Choć Polacy próbują zapewnić pomoc jak największej liczbie przybyłych, wielu z nich oczekuje na polskich dworcach, śpiąc na posadzce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Śmiertelny wypadek na A4: policja apeluje do świadków o pomoc

Wiadomości

Śmiertelny wypadek na A4. Policja apeluje do świadków o pomoc w ustaleniu faktów

Czytaj więcej >
KAREN MINASYAN/AFP/East News

Wiadomości

Rosja: Pożar w podmoskiewskim zakładzie produkującym tworzywa sztuczne

Czytaj więcej >
Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO przedłużone przez Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO

Czytaj więcej >
Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii

Wiadomości

Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii

Czytaj więcej >
Onet: Awantura podczas środowego posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

Wiadomości

Awantura o pieniądze podczas posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

Czytaj więcej >
Nowe informacje ws. katastrofy na Odrze. Pozwoleń na zrzut ścieków było więcej, niż twierdził rząd

Wiadomości

Nowe informacje ws. katastrofy na Odrze. Pozwoleń na zrzut ścieków było więcej, niż twierdził rząd?

Czytaj więcej >