Goniec.pl
konferencja jeńców

Interfax-Ukraina

Wojna w Ukrainie. Rosyjscy jeńcy zdradzili prawdę o rosyjskiej inwazji

10 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Ukraińska armia pojmała siedmiu rosyjskich jeńców, którzy wzięli udział w konferencji prasowej w Kijowie. Mężczyźni przeprosili naród ukraiński za dokonane zbrodnie i wystosowali apel do przywódców Rosji, aby zaprzestali "bezsensownej i podstępnej" wojny. Oprócz tego, wezwali swoich kolegów do złożenia broni i nazwali samych siebie "faszystami".

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

To już kolejny raz, gdy pojmani żołnierze armii Władimira Putina skomentowali wojnę w Ukrainie z rosyjskiego punktu widzenia i skrytykowali przywódcę swojego kraju. Wcześniej podobnego czynu dopuścili się trzej jeńcy, którzy wezwali Rosjan do powstania przeciwko dyktatorowi.

Rosyjscy żołnierze szczerze powiedzieli, co myślą o wojnie

W środę w siedzibie Interfax-Ukraina odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięło siedmioro schwytanych przez ukraińskich żołnierzy Rosjan, wysłanych do udziału w walkach w Ukrainie. Mężczyźni stracili swój sprzęt na bagnach i po krótkiej walce oddali się do niewoli.

Doradca prezydenta Ukrainy ujawnił, że zamachów na życie Wołodymyra Zełenskiego było już kilkanaście

Doradca prezydenta Ukrainy ujawnia liczbę zamachów na jego życie

CZYTAJ DALEJ

Pod skrzydłami Ukraińców mieli czas na dłuższą refleksję, a swoimi przemyśleniami podzielili się z opinią publiczną. Jeden z nich, Wołodymyr Raskazow, nazwał siebie i swoich kolegów "zbrodniarzami wojennymi" i opowiedział o wstrząsających działaniach rosyjskiej armii.

- Kiedy przebywaliśmy tu w szpitalu, słyszeliśmy ciągły ostrzał ciężkiej artylerii Federacji Rosyjskiej, samoloty bombardowały szpitale, szkoły, przedszkola, placówki medyczne. Był niekończący się ostrzał z ciężkich systemów miotaczy ognia i systemów artyleryjskich – mówił.

Drugi z wojskowych potwierdził doniesienia mówiące o tym, że żołnierze rosyjscy są regularnie oszukiwani przez swoich przełożonych. Jak przyznał, powiedziano mu, że musi "ratować ludność cywilną" w Ukrainie, jednak gdy prawda wyszła na jaw, wezwał kolegów do dezercji.

- Nasz rząd powiedział, że należy tu ratować cywilów. Chcę powiedzieć rosyjskim żołnierzom, żeby rzucili broń. Tu jest ludność cywilna, która nie chce wojny. Chcę również powiedzieć mojemu naczelnemu dowódcy, aby przestał terroryzować Ukrainę – oznajmił.

Jeńcy grożą obaleniem rosyjskiego rządu

Podczas spotkania z dziennikarzami padło wiele zaskakujących słów i deklaracji. Okazało się, że Rosjanie dopiero na miejscu przekonali się, że w Ukrainie żyją pokojowo nastawieni ludzie, którzy są bestialsko mordowani bez żadnych powodów.

Jeniec Serhij Błażko zaapelował więc m.in. do Władimira Putina o zaprzestanie wysyłania żołnierzy, bombardowania i zabijania cywilów. Jego kolega przeprosił zaś ludność Ukrainy i zagroził rosyjskim władzom narodowym powstaniem.

- Mówię głównodowodzącemu - jest tu wielu takich jak my i prędzej czy później wrócimy do domu, a ludzie stracą cierpliwość i chwycą za broń, by obalić rząd, który podstępnie wysyła tu chłopców jako mięso armatnie - powiedział.

Pytany o to, jak członkowie rosyjskiej armii czują się, gdy zabijają dzieci, odparł jedynie, że w tej sytuacji to oni, a nie Ukraińcy, są prawdziwymi "faszystami".

goniec.pl

Wojna w Ukrainie. Dramatyczne sceny na polskich dworcach, nowe zdjęcia łamią serca

Uchodźcy z Ukrainy zmagają się z wyjątkowo trudnymi warunkami. Choć Polacy próbują zapewnić pomoc jak największej liczbie przybyłych, wielu z nich oczekuje na polskich dworcach, śpiąc na posadzce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >