Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Dramat pojmanych przez Rosjan ukraińskich żołnierek
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 06.04.2022 10:05

Wojna w Ukrainie. Dramat pojmanych przez Rosjan ukraińskich żołnierek

wojna w ukrainie
Facebook/Людмила Денісова

Wojna w Ukrainie. Ukraińskie żołnierki przeszły przez piekło, gdy zostały pojmane przez Rosjan. Torturowano je, próbowano złamać i zmuszano do grania w filmach propagandowych. Sprawę nagłośniła rzeczniczka praw człowieka Ukrainy, Ludmyła Denisowa.

To kolejne naruszenie przez Rosję Konwencji genewskiej w kontekście traktowania jeńców wojennych. Zbierane są również kolejne dowody przeciwko Rosji, a przede wszystkim Władimirowi Putinowi.

Wojna w Ukrainie. Ukraińskie żołnierki pojmane na wojnie przeszły przez piekło

- Wśród 86 żołnierzy zwolnionych z niewoli rosyjskiej były kobiety, które po pochwyceniu były poddawane torturom i maltretowaniu - przekazała Ludmyła Denisowa.

Kobiety zostały wywiezione w głąb Białorusi, do więzienia w Brieńsku. Na miejscu były torturowane - rozbierano je siłą przy mężczyznach, kazano robić przysiady, obcinano włosy i bez przerwy przesłuchiwano, próbując je złamać. Niektóre z kobiet były wybierane do uczestnictwa w filmach propagandowych, gdzie zmuszano je do mówienia po rosyjsku.

Działania Rosji to naruszenie 13. punktu konwencji genewskiej dot. jeńców wojennych. Według zasady mają oni być chronieni przed aktami przemocy oraz zastraszania, jak i również przed publicznymi zniewagami.

Kobiety zostały zwolnione w skutek wymiany jeńców. Opowiedziały wtedy o piekle, które przeżyły w Rosji i w Białorusi.

Wojsko ukraińskie złożone jest w 17 proc. z żołnierek. Liczba ta rosła od lat i wybiła szczególnie po rosyjskiej agresji na Krym, Donbas i Ługańsk w 2014 roku. Dane te nie obejmują jednak cywilek, który zdecydowały się zostać w kraju i walczyć w wojnie, a jedynie zawodowe wojskowe.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl