Cmentarz w Głogowie Żródło: Facebook.com/KataklizmyPLWR

Wir pyłowy na polskim cmentarzu. Nagle wszystko zaczęło latać, jest nagranie

29 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

Odwiedzający groby bliskich na cmentarzu Brzostów w Głogowie w województwie dolnośląskim byli świadkami niezwykłego zjawiska pogodowego. Na nekropolii nagle zerwał się wiatr i utworzył wir pyłowy, który porwał z mogił kwiaty i znicze.

Groźne zjawisko pogodowe uwiecznił na nagraniu mężczyzna, który odwiedzał w tym czasie cmentarz w Głogowie. Film został opublikowany na facebookowym profilu „Kataklizmy w Polsce i na świecie” i wywołał spore poruszenie wśród internautów.

Na cmentarzu uformował się wir piaskowy

Szokujące sceny miały miejsce na głogowskiej nekropolii w poniedziałek, 26 kwietnia tego roku. Odwiedzający groby swoich bliskich byli świadkami ciekawego zjawiska pogodowego, zwanego potocznie „diabełkiem pyłowym”.

Na cmentarzu nagle zerwał się silny wiatr, który utworzył wir pyłowy i porwał w górę kwiaty, ozdoby oraz części zniczy z grobów, znajdujących się na jego drodze. Cała sytuacja została uchwycona kamerką w telefonie, a nagranie trafiło do sieci.

- Silny, a przez to destrukcyjny diabełek pyłowy na cmentarzu Brzostów w Głogowie w woj. dolnośląskim w dniu 26 kwietnia (wczoraj). Wow - skomentowali przedstawiciele profilu facebookowego „Kataklizmy w Polsce i na świecie”, którzy udostępnili nagranie.

Ekspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńEkspertka ujawnia, gdzie najłatwiej zarazimy się koronawirusem po poluzowaniu obostrzeńCzytaj dalej

Wideo wywołało spore poruszenie wśród internautów, którzy byli pod wrażeniem siły, z jaką zaatakował żywioł. Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy od użytkowników Facebooka, którzy przyznali, że nie chcieliby znaleźć się wówczas w pobliżu.

- Strach, żeby jakimś zniczem w głowę nie dostać - skomentowała jedna z internautek.

- Jezu, myślałam, że tę osobę tam porwało, a to wieniec - dodała inna użytkowniczka Facebooka.

- Jakby to było w nocy, to na drugi dzień mówiliby „wandale zdemolowali cmentarz” - zażartowała jeszcze inna użytkowniczka sieci.

Wir pyłowy ma kształt wirującej kolumny o małej średnicy i utrzymuje się zwykle w powietrzu do kilku minut. Najczęściej formuje się nad suchymi obszarami w wyniku bardzo silnej konwekcji, czyli procesu przekazywania ciepła.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook/Wikipedia

Następny artykuł