Goniec.pl
Ponad 1000 złotych ramach dodatkowej emerytury wypłacanej kobietom przez ZUS

ZOFIA I MAREK BAZAK

Wiele kobiet może dostać wyższą emeryturę w ramach programu "Mama 4 plus"

11 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kobiety, które poświęciły swoją karierę na rzecz wychowania dzieci, otrzymają wyższą emeryturę. W 2021 roku wysokość rodzicielskiego świadczenie uzupełniającego - MAMA 4 plus wynosi 1250,88 brutto. To znaczy, że tzw. emerytura matczyna na rękę wynosi 1066,24 złotych. Komu przysługuje i jak się o nią ubiegać? Odpowiadamy.

Program Mama 4 plus wszedł w życie w 2019 roku i dzięki niemu dodatkowe pieniądze w ramach specjalnej emerytury trafiły do sporej grupy kobiet. Zasady przyznawania nowego świadczenia są bardzo przez ZUS jasno określone.

ferreras-nie-zyje

Nie żyje aktorka Danuta Nagórna

CZYTAJ DALEJ

- Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat tzw. emerytury matczynej.

Nawet 1000 złotych na koncie w ramach specjalnej emerytury

Jednym z głównych wymogów stojących na przeszkodzie do pobierania pieniędzy z ZUS w ramach programu Mama 4 plus jest fakt, iż osoba, która wnioskuje o przyznanie specjalnej emerytury, musi przez 20 lat opłacać składki ZUS.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zysk jest jednak spory. Za wychowanie 4 lub więcej dzieci co miesiąc na konto trafiać może 1066,24 złotych.

Aby pieniądze zaczęły wpływać na konto, wystarczy złożyć jeden druk. Dokument znaleźć można w salach obsługi klientów w poszczególnych placówkach ZUS. Wyjście z domu nie jest jednak konieczne, gdyż jest ono dostępne na stronie internetowej zakładu.

Warunki otrzymania tzw. emerytury matczynej

Jakie informacje trzeba podać, aby na konto uprawnionej osoby trafiły pieniądze z programu Mama 4 plus? Przede wszystkim są to dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, czy numer PESEL.

Dodatkowo ZUS będzie musiał wiedzieć, gdzie mieszkasz i czy adres zamieszkania różni się od tego do korespondencji. We wniosku na temat "emerytury matczynej" podać trzeba również wiadomości na temat tego, w jaki sposób wypłacane mają być pieniądze. Przede wszystkim jednak konieczne jest potwierdzenie tego, że kobieta urodziła czworo lub więcej dzieci.

Druk uprawniający do przyznania dodatkowego świadczenia emerytalnego musi być wypełniony poprawnie, w innym przypadku zostanie odrzucony, lub wnioskodawca zostanie wezwany do jego uzupełnienia.

Co w przypadku, gdy wniosek zostanie odrzucony?

-  Po rozpatrzeniu Twojego wniosku otrzymasz decyzję o przyznaniu prawa do świadczenia albo o jego odmowie - przekazuje w oficjalnym komunikacie ZUS. Oczywiście po odrzuceniu wniosku przysługuje prawo do odmowy.

W ciągu 14 dni od poinformowaniu o negatywnym rozpatrzeniu złożonego wniosku w sprawie przyznania "emerytury matczynej" można zgłosić do prezesa ZUS wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Dodatkowo w ciągu 30 dni wnioskodawcy przysługuje prawo do zgłoszenia skargi do Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego. Musi odbyć się do za pośrednictwem prezesa ZUS.

Kwota pieniędzy będzie tylko większa

W 2021 roku "emerytura matczyna" wynosi 1250,88 złotych brutto, ale już w 2022 roku będzie podwyższona. - Rodzicielskie świadczenie uzupełniające podlega corocznej waloryzacji - czytamy w informacji na temat przyznawania prawa do pobierania wyjątkowej emerytury.

W specjalnym komunikacie na temat pieniędzy w ramach programu Mama 4 plus ZUS zastrzega, że wysokość tzw. emerytury matczynej po waloryzacji nie może być wyższa od najniższej emerytury.

Powalające sceny na grobie Krzysztofa Krawczyka. Wszystko w jego urodziny

Slajd 1 z 5

fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Odwiedziny na grobie ojca

W rocznicę urodzin Krzysztofa Krawczyka jego grób odwiedził syn wspólnie z wieloletnim przyjacielem ojca, Marianem Lichtmanem. / fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: zus.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS jeszcze w październiku wypłaci dodatkowe pieniądze w ramach czternastej emerytury

Pieniądze

Jeszcze w październiku ZUS zacznie wypłacać czternastą emeryturę

Czytaj więcej >
fot. Przemysław Terlecki

Pieniądze

W poznańskiej Żabce masło poda tylko sprzedawca

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę

Czytaj więcej >
Rząd wycofał się z mandatów w wysokości 1500 złotych za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Pieniądze

Rząd wycofał się z gigantycznych podwyżek mandatów

Czytaj więcej >
Świadczenie ZUS

Pieniądze

ZUS może wypłacić 938 zł świadczenia szkoleniowego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady

Czytaj więcej >