Goniec.pl
"Wiadomości" TVP znowu to zrobiły. Serwis wykorzystał skandal z udziałem celebrytki i mocno uderzył w TVN

"Wiadomości" TVP

"Wiadomości" TVP znowu to zrobiły. Serwis wykorzystał skandal z udziałem celebrytki i mocno uderzył w TVN

3 Października 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

"Wiadomości" TVP zakończyły miniony tydzień kolejnym atakiem na stację TVN. Tym razem pod lupą "dziennikarzy" rządowej telewizji znalazł się wpis Anny Wendzikowskiej, która oskarżyła amerykańskiego nadawcę o mobbing. To stało się inspiracją do stworzenia szkalującego materiału na temat praktyk podejmowanych przez konkurencję. Mocno po głowie dostało się też "Newsweekowi".

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Choć istotnych tematów jest wiele, bo i czasy, jakie nastały, nie należą do najłatwiejszych, "Wiadomości" TVP zamiast zajmować się rządowymi konfliktami, kolejnymi zbrodniami w Ukrainie, problemami Polaków wywołanymi rekordowo wysoką inflacją i budzącym postrach sezonem grzewczym, wolą pochylać się nad problemami celebrytów.

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun został zacytowany przez rosyjską telewizję. Okrzyknęli go "głosem narodu"

CZYTAJ DALEJ

Jak na pozycjonujący się jako poważny serwis informacyjny przystało, trochę to płytkie, ale cóż, w kolorowym świecie TVP, w którym w Polsce miód i mleko płyną każdą rzeką, najwidoczniej nie ma większych zmartwień, ze spokojem można więc kontynuować plemienną walkę z konkurencją.

Nie minął nawet tydzień od emisji materiału, w którym zaatakowano m.in. TVN czy Onet, a redakcja "Wiadomości" nie wytrzymała i po raz kolejny pochyliła się nad tym, co dzieje się w amerykańskiej stacji znajdującej się na warszawskim Wilanowie.

Tym razem jednak "dziennikarze" publicznej telewizji zechcieli wykazać się nadwyraz ogromną empatią i zademonstrować wyraźne zaniepokojenie losem pracowników TVN, o których przecież zawsze tak ciepło się wypowiadali.

"Wiadomości" TVP zmartwione losem Anny Wendzikowskiej

Zaszczyt poprowadzenia niedzielnego wydania "Wiadomości" przypadł nowej-starej twarzy TVP, Marcie Kielczyk. Co prawda, persona za stołem była inna niż dotychczas, nawyki i obsesje pozostały jednak te same, a wśród nich, przy boku Donalda Tuska, TVN.

Po tym, jak zaserwowano widzom trochę rządowej propagandy, uszczypliwie pokąsano Unię Europejską i znów wałkowano temat wpisu Radosława Sikorskiego na Twitterze, gospodyni "Wiadomości" zapowiedziała kolejny materiał, zatytułowany "Oskarżenie o mobbing".

- Media, które rozliczają innych, same muszą mierzyć się z zarzutami odchodzących pracowników - zaznaczyła, wprowadzając w tematykę reportażu Marcina Tulickiego.

Nie trzymając widzów w niepewności, jego autor już na wstępie zasygnalizował, że kanwą do jego historii będzie sytuacja Anny Wendzikowskiej, która przez lata pracowała w "Dzień dobry TVN", a ostatnio odeszła z programu i wysunęła wobec byłego już pracodawcy mocne zarzuty.

Tulicki przywołał więc głośny post byłej gwiazdy TVN, w którym mówi ona o myślach samobójczych, ale również oświadczenie samej stacji, w którym ta przyznała, że "zdarzały się zachowania, które nie powinny mieć miejsca".

Reżimowe media bronią moralności

Następnie Tulicki postanowił skomentować wszystko mówiąc, że "to nie pierwszy były pracownik, który publicznie postanowił zwierzyć się z koszmaru, jakiego doznał, pracując w TVN" i na dowód swoich słów posłużył się wyznaniem byłego operatora TVN Kamila Różalskiego.

Różalski dwa lata temu wyjawił w swoich mediach społecznościowych, że w czasach, gdy pracował na Wiertniczej, amerykański nadawca zmuszał m.in. swoich pracowników, by przechodzili na umowy cywilnoprawne, co otwiera drogę do wielu nadużyć. Tulicki oświadczył więc, bez cienia żalu w głosie, że to stawia TVN w "delikatnie złym świetle", po czym pole do popisu oddano ekspertowi z zaufanego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Nie udaje im się zachować moralności wewnątrz, a bardzo, bardzo mocno chcą uczyć tej moralności nas na co dzień - mówił dr hab. Piotr Celiński.

Kraśko i Lis czarnymi charakterami

Na tym nie zakończyło się pastwienie nad konkurencją. Aby uwiarygodnić tezę o totalnym braku moralności w TVN, przypomniano o jeździe bez prawa jazdy i niepłaceniu podatków przez gwiazdę stacji, Piotra Kraśkę.

Przysłowiowymi "dwoma grzybami w barszcz" były też reminiscencje dotyczące afery mobbingowej w "Newsweeku" i odwołanego w związku z jej ujawnieniem Tomasza Lisa, okraszone cytatami z wypowiedzi byłych pracowników redakcji.

- Czas Tomasza Lisa w "Newsweeku" minął. Pewnie bezpowrotnie - zakończył triumfatorskim tonem Tulicki.

W rozmowie z dziennikarzem TVN24, była prezydent Warszawy pokusiła się o kontrowersyjną tezę.

Mocne słowa Hanny Gronkiewicz-Waltz na antenie TVN24, wspomniała o minionych wyborach. Widzowie zamarli w napięciu

CZYTAJ DALEJ

TVP "zapomniało" o własnych skandalach

Mimo iż materiał Marcina Tulickiego był naprawdę wyczerpujący, a sam autor musiał niezwykle napracować się, aby osiągnąć zamierzony efekt, nie da się nie zauważyć, że pewne fakty nieco umknęły jego uwadze, a może raczej zostały świadomie wyparte.

We wrześniu minął dokładnie rok od wybuchu podobnego skandalu w TVP Katowice, gdzie o mobbing oskarżano wydawczynię Kingę Jasionowską. Kobieta miała tak strofować swoich podwładnych, że ci żyli w lęku, nieustannie płakali, uczęszczali na terapię, a przed wejściem na antenę wymiotowali. O tym, że w TVP także nie brakuje praktyk prześladowczych, mówił wprost także Michał Szpak, który przez jakiś czas był jurorem w "The Voice of Poland".

- Pod koniec mojej obecności w programie wycięto mnie z ramówki, bo na nagraniu miałem w marynarce przypinkę z tęczą. Później doświadczyłem czegoś w rodzaju mobbingu, kiedy ludzie z TVP przed nagrywaniem podchodzili do mnie i sprawdzali, czy na marynarce, podeszwie, czy gdziekolwiek indziej, nie mam żadnego rodzaju symboliki LGBT+ - wspominał w wywiadzie dla mediów po tym, jak zrezygnował z uczestnictwa w show.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

"Wiadomości" TVP i słynne już "paski" to marka sama w sobie. Fot.: screen "Wiadomości" TVP wydanie z dn. 02.09.2022 r.

"Wiadomości" TVP w zaledwie kilka dni przeszły same siebie. Festiwal manipulacji i wpadek

"Wiadomości" TVP przechodzą same siebie od dawna. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądały słynne paski od początku września. Zaledwie kilka dni wystarczyło, by byli już pracownicy Jacka Kurskiego pokazali pełen wachlarz umiejętności w tworzeniu krótkich i chwytliwych fraz. Zgadniecie jakie tematy to konik Telewizji Polskiej?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Pomponik, Gazeta.pl, TVP

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >