Goniec.pl
"Wiadomości" TVP znów uderzyły w konkurencyjne media. Padły oskarżenia o "kłamstwa i manipulacje"

"Wiadomości" TVP

"Wiadomości" TVP znów uderzyły w konkurencyjne media. Padły poważne oskarżenia

27 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Walka pomiędzy Telewizją Polską a TVN to niekończąca się opowieść, ale wraz z przyspieszaniem kampanii wyborczej przed wyborami do krajowego parlamentu, nabiera ona coraz większych rumieńców. Szarżę na "przeciwnika" nieustannie przypuszczają zwłaszcza "Wiadomości" TVP, które w poniedziałek wyemitowały materiał pełen oskarżeń o kłamstwa i manipulacje. Dosadna odpowiedź jest zapewne tylko kwestią czasu.

W świecie działającym według zasad PiS, walka o elektorat rozgrywa się nie tylko w przestrzeni polityki, ale i w sferze mediów, które, jak wiadomo, odpowiednio pokierowane mają ogromną moc oddziaływania na ludzkie postawy i osądy.

Słowa Jarosława Kaczyńskiego o niemieckich kolejach wstrząsnęły środowiskiem politycznym

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego o niemieckiej kolei. "W Niemczech cały czas jest kult siły"

CZYTAJ DALEJ

Sam objazd po kraju, spotykanie się w zaciszu małych salek z grupką obywateli czy krzyczenie z mównicy sejmowej nie jest receptą na sukces, ponieważ do prawdziwych rzesz dotrzeć można jedynie formułując "właściwy" przekaz, a następnie rozpowszechniając go w sieci, radiu, telewizji i na łamach prasy.

Ten mechanizm już dawno zrozumiał nawet stroniący od nowinek i raczej staroświecki prezes Jarosław Kaczyński, dlatego dochodząc do władzy po raz drugi, nie popełnił dawnych błędów i znaczący nacisk położył na działalność Telewizji Polskiej.

Obsadzony w roli prezesa TVP Jacek Kurski przez lata zdążył zbudować wierne obozowi władzy zaplecze, które nieraz udowodniło, że nie ma sobie równych w krzewieniu propagandy. W poniedziałkowym wydaniu sztandarowego serwisu TVP1, czyli "Wiadomościach", przekroczono jednak wszelkie granice absurdu.

TVP na usługach Nowogrodzkiej

To właśnie "Wiadomości", według Nowogrodzkiej, mają być głównym łącznikiem między prawdziwymi Polakami, a światem, ale nie takim, jakim on jest, lecz takim, jaki marzy się liderowi PiS.

Misja ta zapewne byłaby o wiele łatwiejsze, gdyby nie fakt, że od kiedy żyjemy w różnie ocenianej, ale jednak demokracji, media państwowe nie mają już monopolu na przekaz, a do gry weszły też te komercyjne, niezależne od władzy, a co za tym idzie, krytycznie patrzące jej na ręce i niebojące się ujawniania wszelkich przekrętów i błędów rządzących.

Przez to zresztą stały się one jeszcze większą kulą u nogi Jarosława Kaczyńskiego niż opozycja, która sama często potyka się o własne nogi i którą nauczył się już z łatwością tłamsić, przy czym najpoważniejszym rywalem stał się należący do amerykańskiego koncernu TVN.

Tam z kolei główną chlubą są informujące o najważniejszych wydarzeniach z kraju i ze świata "Fakty", od zawsze rywalizujące z "Wiadomościami" o widzów. Problem w tym, że pojedynek już dawno wykracza poza spór o to, kto ma większą oglądalność, bo PiS uczynił z niego bitwę o dusze Polaków. Tak właśnie rozpoczęła się kolejna wojenka, w której każde chwyty są już dozwolne.

Naczelny wróg - TVN

Ciosów, jakie zadały sobie nawzajem serwisy informacyjne TVP i TVN nie sposób się doliczyć. Były już oskarżenia kierowane w stronę "Faktów" o bycie "medialnym parasolem ochronnym Donalda Tuska" czy "niszczenie wolności słowa", a także kontrargumenty przeciwnika kpiącego z obsesji mediów publicznych na temat lidera PO i montującego bezlitosne dla reżimowej telewizji sklejki z kadrów pokazujących kuriozalne paski.

Do tej pory pojedynek rogrywał się poniekąd w tle innych zdarzeń, ale w ostatnich dniach TVN pokazał kilka szokujących reportaży na temat m.in. kłamstw Antoniego Macierewicza czy afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a słupki notowań PiS zaczęły ekspresowo topnieć, co wywołało na Nowogrodzkiej panikę.

Jedyną decyzją, jaką podjąć mógł wpędzony w opały Jarosław Kaczyński była odsiecz i to wyjątkowo brutalna. W poniedziałek 26 września w "Wiadomościach" ukazał się więc materiał Marcina Tulickiego, traktujący o konkurencyjnych mediach, a dokładniej właśnie TVN.

"Wiadomości" TVP znów atakują konkurencję

- Najbliższe, przyszłoroczne wybory to może być gra o wszystko. O to, jaka będzie Polska i jak będzie się zmieniać. Kampania wyborcza już się rozpoczęła i teraz tylko będzie przyspieszać. Co może w niej dominować? Zdaniem ekspertów opozycja raczej nie zmieni taktyki i wciąż jako oręża używać będzie kłamstw, półprawd i manipulacji, wykorzystując do ich rozpowszechniania sprzyjające sobie media - zapowiedziała reportaż "Manipulacje strategią opozycji" Edyta Lewandowska.

Inspiracją dla autora nagrania były przypomniane już na wstępie słowa prezesa PiS z Opola, gdzie w niedzielę polityk mówił o fałszywym obrazie rzeczywistości budowanym przez "TVN, Onet, ‘Gazetę Wyborczą’ i jeszcze parę innych instytucji".

Tulicki zaznaczył przy tym, że te same media "wymieniają obserwatorzy życia politycznego, pytani o schematy manipulacji" i na dowód zaprezentował szereg opinii swoich wiernych i niezawodnych komentatorów, Karola Gaca z Dorzeczy.pl oraz Adriana Stankowskiego z GPcodziennie.pl.

Następnie mocno sięgnięto do zamierzchłych czasów i przypomniano wypowiedzi z anteny TVN24 po katastrofie smoleńskiej mające być krzewieniem rosyjskiej propagandy, a także poruszono bardziej aktualne wątki, jak te dotyczące, nieuzasadnionych zdaniem władzy, zarzutów wobec Antoniego Macierewicza.

Jarosław Kaczyński zarzucił opozycji ogromne kłamstwo i oszustwo.

Jarosław Kaczyński uderza w opozycję i TVN. "Kłamstwo, że aż mózg staje"

CZYTAJ DALEJ

Autorefleksji zabrakło

Zbulwersowany Tulicki przywoływał też materiały dotyczące krytyki przekopu Mierzei Wiślanej i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Onetowi zaś zarzucono "próby ocieplania wizerunku mordercy Putina czy żołnierzy Wehrmachtu", co było nawiązaniem do publikacji z grudnia 2020 roku na temat pasji rosyjskiego dyktatora, jaką jest sport.

Nie wspomniano jednak, że artykuł o żołnierzach Wehrmachtu usunięto po fali krytyki ze strony, a naczelny serwisu przeprosił za niego. Warto zaznaczyć, że w przypadku TVP "przeprosiny" to zjawisko egzotyczne, bo stacja sama nigdy nie okazała skruchy, choć miała ku temu wiele powodów.

Cały materiał trwał około 4 minuty, ale nie znalazło się w nim miejsce na wspomnienie o praktykach, jakie na co dzień stosują pracownicy mediów publicznych, a katalog owych jest imponujący. Teraz pozostaje jedynie czekać na równie mocną odpowiedź zaatakowanych redakcji.

"Wiadomości" TVP i słynne już "paski" to marka sama w sobie. Fot.: screen "Wiadomości" TVP wydanie z dn. 02.09.2022 r.

"Wiadomości" TVP w zaledwie kilka dni przeszły same siebie. Festiwal manipulacji i wpadek

"Wiadomości" TVP przechodzą same siebie od dawna. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądały słynne paski od początku września. Zaledwie kilka dni wystarczyło, by byli już pracownicy Jacka Kurskiego pokazali pełen wachlarz umiejętności w tworzeniu krótkich i chwytliwych fraz. Zgadniecie jakie tematy to konik Telewizji Polskiej?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: "Wiadomości" TVP, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjanci wykryli u niego 1,5 promila alkoholu. Kierowca autobusu schwytany przez policjantów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niesamowity wyczyn na drodze. 20-latek stracił prawo jazdy w mgnieniu oka

Czytaj więcej >