Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Anna Wendzikowska ostro o TVN, oskarża stację o mobbing. „Byłam poniżana i gnębiona, miałam myśli samobójcze”

2 Października 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Anna Wendzikowska pracowała w TVN niemal 15 lat. Równy jubileusz miałby miejsce we wrześniu tego roku, jednak już miesiąc wcześniej dziennikarka poinformowała o rezygnacji z dalszej pracy w „Dzień dobry TVN’. Minęło kilka tygodni, aż wyjawiła prawdę o powodach swojego odejścia. 41-latka zamieściła obszerny wpis, w którym oskarżyła byłego pracodawcę o mobbing. Podała liczne przykłady. Mocne!

Anna Wendzikowska: „Byłam poniżana, gnębiona”

Dziennikarka zdecydowała się na szczere wyznanie, w którym opisała swoje ponure doświadczenia z pracy w TVN. Przyznała, że do polskiej telewizji trafiła po czteroletniej pracy na Wyspach, skąd przywiozła nie tylko zawodowe umiejętności, ale również zupełnie inne standardy dotyczące relacji pomiędzy szefostwem a pracownikami. Przyznała, że w związku z niezbyt miłą atmosferą czuła wielką niesprawiedliwość. „Potem się cichnie…” – rzekła złowrogo, po czym dodała:

Byłam poniżana, gnębiona, codziennie drżałam o pracę. […] Byłam traktowana, jak dziewczynka z podstawówki, którą co chwilę bije się po łapkach za każde niedociągnięcie. […] Kiedy zdjęto z anteny moje wejścia w studio, usłyszałam: "sorry Anka, nie oglądasz się". Pomyślałam cóż, trudno, chodzi o dobro programu – pisała na Instagramie.

wendzikowska anna

Ujawniono, kto zastąpi Annę Wendzikowską w „Dzień dobry TVN”. Zaskakująca decyzja

CZYTAJ DALEJ

Gdy potem spostrzeżenia kierownictwa porównała do rzeczywistych wyników oglądalności, uświadomiła sobie, że była okłamywana. Gdy bowiem pojawiała się na ekranie, wykres pikował w górę. – Wtedy usłyszałam, że oglądalność nie jest najważniejsza – wspomina.

Anna Wendzikowska narzeka na nadmiar obowiązków

Dziennikarka przyznała, że o mobbingu w pracy mogłaby napisać książkę. Stwierdziła, że nigdy nie była traktowana sprawiedliwie. W porównaniu do innych pracowników stacji, wobec niej stosowano o wiele surowsze kryteria. Wielokrotnie sygnalizowała, że ma za dużo obowiązków i prosiła o pomoc w realizacji swoich materiałów, jednak bez skutku.

Jeśli mój materiał nie był gotowy na 48 godzin przed emisją, z nagranym tłumaczeniem, podpisami, to spadał z emisji, a ja nie dostawałam pieniędzy. Dla porównania inni reporterzy kończyli swoje materiały w ostatniej chwili, czasami późno w nocy, tuż przed porannym programem. Czy to mobbing? Teraz wiem, że tak. Wtedy sądziłam, że to, co mi się przytrafia, to moja wina, że jestem zła, nieudolna, trudna, że może, jeśli bardziej się postaram, to wszystko będzie pięknie, a problem zniknie. Nie znikał, było coraz gorzej. Na zewnątrz wyglądało to tak pięknie. "O co ci chodzi? Byłaś na Oscarach". I tym bardziej czułam, że nie mogę nic powiedzieć. Byłam w błędnym kole – opowiadała.

Anna Wendzikowska narażała ciążę, bo bała się utraty pracy

Rzekoma ofiara mobbingu stwierdziła, że do Los Angeles służbowo musiała polecieć trzy tygodnie przed porodem. Z tej okazji była zmuszona do uzyskania pisemnej zgody lekarza. –Cały lot siedziałam, jak na szpilkach. Bałam się, że urodzę w samolocie – wyznała.

Wróciłam do pracy sześć dni po porodzie. Nie wiedzieliście, jak bardzo bałam się, że ciąża będzie idealnym przykładem, żeby się mnie pozbyć. A ja potrzebowałam tej pracy, a przynajmniej wtedy, w burzy hormonów, tak właśnie myślałam. Bo byłam sama i miała dwójkę dzieci na utrzymaniu... – żaliła się.

Anna Wendzikowska miała myśli samobójcze

Bywalczyni licznych filmowych gal poskarżyła się, że w dalszym ciągu cierpi na depresję. Opowiedziała o niej już jakiś czas temu, jednak nikt nie wiązał jej aż w takim stopniu z problemami w pracy. O szczegółach tego wyznania pisaliśmy w artykule poniżej.

wendzikowska anna

Anna Wendzikowska walczyła depresją, choć na antenie "DDTVN" kipiała energią. Po latach zdobyła się na gorzkie wyznanie

CZYTAJ DALEJ

Okazuje się, że schorzenie natury psychicznej powodowało u żurnalistki objawy, które mogły skończyć się tragicznie. Borykała się z myślami samobójczymi.

Pamiętam, jak się zastanawiałam czy skok z piątego piętra, na którym mieszkam, załatwi sprawę, czy trzeba jednak wejść wyżej. Wpisałam w Google: "z którego piętra trzeba skoczyć, żeby..." Przeraziło mnie, ile jest w Internecie pytań na ten temat. Czuję potworny wstyd, pisząc o tym […] – ujawniła.

Anna Wendzikowska oskarża TVN

Była gospodyni „kącika kinowego” w „Dzień dobry TVN” doznała duchowej przemiany, która swoje apogeum miała podczas pobytu w Gwatemali. Pomocna okazała się codzienna medytacja i ćwiczenia jogi. Gdy powróciła z egzotycznej i, jak się okazuje, zbawiennej podróży, już wiedziała, że do pracy w TVN nie wróci. Nie mogła pozwolić sobie na tak duże obciążenie stresem i ciągłymi nerwami, zaś dzięki długim przemyśleniom była pewna, że wystarczy jej odwagi na publiczną krytykę swojego byłego miejsca pracy.

Sytuacją, która „dolała oliwy do ognia” i ostatecznie przekonała Wendzikowską do interwencji, był komentarz jej koleżanki z pracy pod jednym z postów na Facebooku. Wyraziła w nim oczekiwanie na moment, w którym ktoś wreszcie powie prawdę o tym, co dzieje się w telewizji, która rok do roku zostaje uznawana za najlepszego pracodawcę.

Wtedy poczułam, że to muszę być ja. Napisałam więc e-maila. Nie dla siebie, dla kolegów, którzy może się bali, a może nie czuli, że ich działania mogą coś zmienić. Tak, to ja zapoczątkowałam dochodzenie, które skończyło się zwolnieniami. Nie, to nie tylko moja historia to spowodowała [...] Żeby odzyskać sprawczość i zacząć odbudowywać poczucie własnej wartości, musiałam zamknąć tamte drzwi. Nikt mnie nie zatrzymywał – zakończyła.

Czekamy na reakcję przedstawicieli Warner Bros. Discovery. Czy w jakiś sposób ustosunkują się do oskarżeń eks pracownicy?

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Gwiazdy, które opowiedziały o swoich doświadczeniach z mobbingiem.
(fot. Tricolors/Paweł Wodzyński/East News)

Mobbing wśród gwiazd. Anna Wendzikowska, Paulina Młynarska i wiele innych padło ofiarami przemocy w miejscu pracy

Mobbing to temat, który ostatnio często pojawia się w mediach. Niektóre ze znanych osób są oskarżane o ten rodzaj przemocy w miejscu pracy, jak Tomasz Lis, inni zaś opowiadają o tym, że same były ofiarami. Mobbing to problem, który jest niestety często obecny w miejscach pracy i jednocześnie jest bardzo trudny do wychwycenia. Granica między odpowiednim zachowaniem i tego rodzaju prześladowaniem jest bardzo cienka. Czym w takim razie jest mobbing? Kodeks pracy (art. 94 § 2) mobbing definiuje się jako "działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej". Anna Wendzikowska zdecydowała się powiedzieć głośno o mobbingu w TVN czym zszokowała wszystkich. To jednak nie jest jedyna gwiazda, która zdecydowała się wyznać prawdę o tym, jak była traktowana w miejscu pracy.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Plejada

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Małgorzata Rozenek straciła pracę w TVN. Fot. Kapif

Gwiazdy

Małgorzata Rozenek straciła pracę w programie TVN. Zaskakujące informacje

Czytaj więcej >
Maciej Mędrzycki z Milionerów nie żyje. Fot. kadr z programu Milionerzy, prod. TVN, wyd. 2022 r., Player

Gwiazdy

"Milionerzy". Uczestnik polskiej edycji zmarł w wieku 39 lat. W programie usłyszał pytanie o milion

Czytaj więcej >
"The Voice Senior" w okrojonym składzie. Kogo zabraknie w show? Fot. Kapif

Gwiazdy

Uczestnik "The Voice Senior" musiał zrezygnować. Rafał Brzozowski przekazał smutne wieści

Czytaj więcej >
Córka reprezentantka Francji była najpiękniejszą dziewczynką świata. Jak teraz wygląda? Fot. Facebook @thylaneblondeau

Gwiazdy

Thylane Blondeau uznano "najpiękniejszą dziewczynkę świata". Dziś ma 21 lat i zaskakuje wyglądem

Czytaj więcej >
świeca pixabay.com

Gwiazdy

Nie żyje George Ross Robertson. Był gwiazdą "Akademii Policyjnej"

Czytaj więcej >
Pamela Anderson / Wikipedia Commons/9EkieraM1

Gwiazdy

Pamela Anderson doczekała się dwóch synów. Chłopcy są już dziś mężczyznami, jak wyglądają?

Czytaj więcej >