Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ważne wydarzenie w polskim Kościele. Potrwa tydzień, wierni będą zaskoczeni
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.04.2024 10:05

Ważne wydarzenie w polskim Kościele. Potrwa tydzień, wierni będą zaskoczeni

ksiądz
Fot. Godong/Robert Harding/EAST NEWS

Trwa bardzo ważny tydzień w życiu Kościoła Katolickiego w Polsce. Od niedzieli 14 kwietnia wierni celebrują XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Obchody rozpoczęły się uroczystymi nabożeństwami m.in. w krakowskich Łagiewnikach i na Jasnej Górze, gdzie odczytano wybrane fragmenty Pisma Świętego. Specjalne wydarzenia, do soboty 20 kwietnia, odbywać się będą także w poszczególnych parafiach w kraju.

Trwa XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Hasłem tegorocznych obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego jest “Powołani do wspólnoty - komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele. Najważniejsze uroczystości w ramach inicjatywy odbyły się w minioną niedzielę (14 kwietnia) we Wrocławiu, w krakowskich Łagiewnikach oraz na częstochowskiej Jasnej Górze. 

Władze kościelne zadecydowały, że w ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego odczytane zostaną fragmenty Księgi Dziejów Apostolskich.

XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny to ważne wydarzenie w kalendarzu każdego katolika, o czym świadczy fakt, że koncelebrowana przez bp pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Jacka Kicińskiego msza św. transmitowana była w stacji TVP Polonia. Wcześniej zaś prowadzone przez abp Marka Jędraszewskiego nabożeństwo w Łagiewnikach pokazano w TVP1, a uroczystości na Jasnej Górze - w TV Trwam.

Ujawniono szczegóły bonu energetycznego. Te osoby mogą liczyć na wsparcie

Parafie szykują specjalne wydarzenia dla wiernych

Zgodnie z założeniami inicjatorów Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego jego celem jest głównie jednoczenie życia parafialnego wokół wspólnego czytania i rozważania Pisma Świętego. Każda parafia w kraju otrzymuje zatem specjalne materiały liturgiczne i katechetyczne, pomagające w lokalnym celebrowaniu obchodów. Są też takie miejsca, w których organizuje się tzw. “Drogę Światła”.

ZOBACZ: Chciała podarować o. Rydzykowi maybacha. Nieprawdopodobne, jak zareagował

Wierni Kościoła Katolickiego w tym tygodniu usłyszą i wezmą udział w rozważaniu fragmentów Dziejów Apostolskich, a ponadto, w wielu parafiach, będą mieli okazję wziąć udział w konkursach wiedzy biblijnej, rekolekcjach i sympozjach. Obchody zakończą się w sobotę 20 kwietnia.

Skąd wziął się Ogólnopolski Tydzień Biblijny?

Portal Interia przypomina, że Ogólnopolski Tydzień Biblijny to inicjatywa Dzieła Biblijnego Jana Pawła II, czyli stowarzyszenia dążącego do pogłębiania rozumienia wiary zgodnie z naukami Pisma Św. Obchody odbywają się regularnie od 2009 roku.

Samo stowarzyszenie jednoczy się pod wspólnym hasłem "Panie, któryś wszystko uczynił swoim słowem" (Księga Mądrości, 9,1). Imię Jana Pawła II stowarzyszenie otrzymało, z uwagi na fakt, iż w pismach papieża można znaleźć wiele inspiracji do rozważań biblijnych.  

Źródło: Interia