Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ujawniono szczegóły bonu energetycznego. Te osoby mogą liczyć na wsparcie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.04.2024 08:18

Ujawniono szczegóły bonu energetycznego. Te osoby mogą liczyć na wsparcie

gniazdko elektryczne pieniądze
Fot. materiały własne

Od lipca Polacy będą musieli zmierzyć się z podwyżkami cen prądu. Rząd obiecał jednak, że odmrożenie cen energii elektrycznej nie odbędzie się bez wsparcia dla najuboższych odbiorców. W związku z tym przygotowano specjalny bon energetyczny, który wkrótce trafi do najbardziej potrzebujących. Właśnie poznaliśmy szczegóły tego rozwiązania.

Od lipca wzrosną rachunki za prąd

To, iż od lipca br. Polaków czekają skokowe wzrosty opłat za energię elektryczną, wydaje się być nieuniknione. Gabinet Donalda Tuska, a zwłaszcza odpowiedzialne za tę kwestię Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zapewnili jednak już jakiś czas temu, że najbardziej narażeni na odczucie podwyżek po własnej kieszeni będą mogli liczyć na pomoc państwa.

Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska obiecała ponadto, że szczegóły dotyczące ewentualnego wsparcia zostaną przedstawione jeszcze w kwietniu. Choć do końca miesiąca pozostały jeszcze dwa tygodnie, MKiŚ odkryło w końcu wszystkie karty, nie trzymając nas w ogromnej niepewności.

Założenia dotyczące tzw. bonu energetycznego ujawnione zostały we wtorek (16 kwietnia). Jak zaznaczono w projekcie ustawy, bon przysługiwał będzie osobom narażonym na ubóstwo energetyczne. Uzyskać go będzie można począwszy od 1 lipca, kiedy to odmrożone zostaną ceny prądu.

300 zł co miesiąc dożywotniego dodatku. Tylko dla tych emerytów

Znamy szczegóły dot. bonu energetycznego

Bon energetyczny to rozwiązanie, o które starać się będą mogły te gospodarstwa, w których dochód miesięczny na osobę jest nie większy niż 2,5 tys. zł (w gospodarstwie jednoosobowym) lub też 1,7 tys. zł (w gospodarstwie wieloosobowym). Specjalne wsparcie dedykowane będzie także samotnie zamieszkującym domy o dużym metrażu, przede wszystkim na terenach wiejskich.

Polska Agencja Prasowa zaznacza, że ustawodawca planuje objąć wsparciem różne grupy beneficjentów, którzy w drugiej połowie 2024 r. mierzyć się będą z trudnościami w pokrywaniu rachunków za energię elektryczną. Podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, na niższe ceny energii mogą liczyć np. emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem na poziomie najniższej emerytury.

Procedura przyznania bonu energetycznego będzie prosta

Kto jeszcze może odetchnąć z ulgą, bo na pewno znajdzie się na liście uprawnionych do otrzymania bonu energetycznego? To osoby używające maszyn napędzanych elektrycznie do produkcji ciepła, czyli m.in. użytkownicy pomp ciepła i pieców akumulacyjnych.

ZOBACZ: Wyższa emerytura dla wielu seniorów. Wystarczy złożyć jeden dokument

Co istotne, wprowadzenie bonu energetycznego nie będzie wiązało się z dodatkowymi procedurami, gdyż do jego implementacji wykorzystane zostaną standardy obowiązujące już przy udzielaniu dodatków osłonowych. Procedury mają wyglądać zatem tak, jak w przypadku programu “Czyste Powietrze”, a jedyne, co trzeba będzie zmienić, to progi dochodowe.

Źródło: Fakt, PAP