Goniec.pl > Wiadomości > Watykan przekazał pilne informacje o zdrowiu papieża Franciszka
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 30.03.2023 16:05

Watykan przekazał pilne informacje o zdrowiu papieża Franciszka

None
VINCENZO PINTO/AFP/East News

Przedstawiciele Watykanu potwierdzili, że stan zdrowia papieża Franciszka poprawia się. Głowa Kościoła została wczoraj (29.03) zabrana do szpitala z powodu choroby układu oddechowego, choć początkowo wizyta miała wiązać się z planowanym badaniem kontrolnym. 

Stan zdrowia papieża się poprawił

W dzisiejszym (30.03) oświadczeniu rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział, że leczenie 86-letniego papieża jest kontynuowane. - Jego Świątobliwość Papież Franciszek dobrze wypoczął w nocy. Dziś rano po śniadaniu przeczytał kilka gazet i wrócił do pracy - przekazał.  Dodał, że papież kontynuuje zaplanowaną kurację, a przed obiadem udał się do kaplicy prywatnego apartamentu, gdzie modlił się i przyjął eucharystię.

Bruni nie powiedział, kiedy Franciszek może opuścić rzymski szpital Gemelli. Wczoraj przekazano, że ma tam spędzić kilka dni. Jego najbliżsi pracownicy, w tym ochroniarze, czuwali przy nim w nocy.

Już wkrótce listonosze zapukają do drzwi milionów Polaków, niosą złe wieści. Wręczą ważne pismo

Przed głową Kościoła pracowity okres

To najbardziej pracowity okres w roku dla papieża Franciszka, przed nim bowiem wydarzenia i nabożeństwami zaplanowanymi przed weekendem wielkanocnym. Za kilka dni odbędzie się Msza Święta w Niedzielę Palmową, a w przyszłym tygodniu obchody Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. 

Jak zaznaczają dziennikarze La Repubblica, “w Watykanie jest poruszenie” i niepewność, co wydarzy się w najważniejszym tygodniu w roku liturgicznym, bardzo intensywnym dla Franciszka. W programie Wielkiego Czwartku znajdują się bowiem dwie msze. Na tę drugą Franciszek udaje się poza granice Watykanu. Był już w szpitalach, więzieniach czy ośrodku dla uchodźców. Do tej pory w kalendarium papieskich obchodów Wielkiego Tygodnia nie zaznaczono, gdzie odbędzie się tegoroczna msza inaugurująca Triduum Paschalne.

Na razie nie wiadomo czy papież zdoła w Wielki Piątek przewodniczyć nabożeństwu Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra, a następnie Drodze Krzyżowej w Koloseum, zaś potem mszom w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, podczas której wygłasza tradycyjne orędzie wielkanocne. Możliwe, że nabożeństwom będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Co dolega Franciszkowi?

Włoska agencja informacyjna Ansa poinformowała, że pielęgniarki są optymistyczne odnośnie do tego, że papież wyjdzie ze szpitala na Niedzielę Palmową. Dodano, że testy wykluczyły problemy z sercem i zapalenie płuc. We wcześniejszym oświadczeniu Watykan potwierdził, że nie uzyskano pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

W ubiegłym roku papież miał problemy w uczestniczeniu w niektórych ceremoniach w związku z dolegliwościami związanymi z kolanem. Franciszek w przeszłości przeszedł operację usunięcia fragmentu płuca. Cierpi także na zapalenie uchyłków, które w poprzednich latach wywołało konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W 2021 roku usunięto mu część jelita grubego.

Źródło: Ansa, La Repubblica, BBC