Goniec.pl

Jaroszewska Agata Goniec.pl

W Lidlu 10 jajek za ponad 20 zł? Tak, ale nie w Polsce. Porównałam paragony z Polski i Chorwacji

12 Października 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Lidl w Polsce i Lidl w Chorwacji to przepaść dla portfela. Sprawdziłam, kto płaci więcej za podstawowe produkty. Szokiem jest porównania cen jajek, gdzie różnica w cenie wynosi ponad 12 zł. Narzekamy na cenę Coca-Coli, ale za nią również płacimy mniej. Podobnie w przypadku jogurtu greckiego. Rząd i "Wiadomości" TVP miały rację i w Polsce faktycznie żyje się lepiej niż w innych zakątkach Europy?

Lidl ma swoje sklepy w całej Polsce i w całej Polsce codziennie wydawane są ogromne pieniądze na zakup produktów potrzebnych do codziennego funkcjonowania. W serwisie goniec.pl zwracaliśmy już uwagę na różnicę między cenami w niemieckich sklepach Lidla, a polskich placówkach . Tym razem oczy zwróciłam w innym kierunku.

Lidl obecny jest w całej Europie i Chorwacja nie jest tutaj wyjątkiem. Polacy w każde wakacje (i nie tylko) tłumnie pojawiają się nad Morzem Adriatyckim i korzystają z uroków ciepłej wody.

Lidl w Chorwacji przyciąga Polaków. Sklepy są nam dobrze znane. Mają podobny układ. Znamy firmowe produkty Lidla. Cała otoczka sprawia, że czujemy się jak u siebie. Poza cenami. Sprawdziłam ceny podstawowych produktów i pewne jest, że wielu Polaków będzie zaskoczonych ilością pieniędzy, jakie zostawia przy kasie chorwackiego Lidla. Mowa o różnicy ponad 12 złotych na 10 jajkach (wielkość M). To tylko czubek kosztownej góry lodowej.

Zakupy w Lidlu: drożej jest w Polsce, czy w Chorwacji? Wielkie zaskoczenie
Zakupy w Lidlu: drożej jest w Polsce, czy w Chorwacji? Wielkie zaskoczenie

Lidl. Zrobiłam zakupy w Chorwacji i w Polsce, oto nasze "paragony grozy"

Lidl nie jest sklepem, którego omijają podwyżki cen. Polacy zostawiają przy kasach coraz większe pieniądze, ale okazuje się, że w słowach Mateusza Morawieckiego oraz Danuty Holeckiej wyjątkowo może kryć się nieco prawdy. Lidl w Polsce jest tańszy niż Lidl w Chorwacji. Widać to gołym okiem.

Porównałam paragony z Lidla. Jedne zakupy zrobiłam w Chorwacji, drugie w Polsce. Nie dzieli je długi odstęp czasu. Wnioski zaskoczyły nawet mnie. Uwagę należy zwrócić nie tylko na same ceny w Lidlu. Kluczowe w kwestii użycia określeń "tanio" i "drogo" jest średnie wynagrodzenie otrzymywane przez Polaków i Chorwatów

Idąc do Lidla Polacy mogą pozwolić sobie na większe zakupy? To spore zaskoczenie dla większości z nas. W Chorwacji średnie wynagrodzenie w lipcu 2022 wynosiło 7576 kun chorwackich (zgodnie z danymi Trading Economics), czyli około 4894 zł. W tym samym okresie, zgodnie z danymi przekazywanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie Kowalskiego kształtowało się na poziomie 6777,22 zł. Zarabiamy więcej, a w Lidlu płacimy mniej. Piękny sen polskiego rządu i dumnych "Wiadomości" TVP stał się faktem.

Przejdźmy jednak do sedna. Oto nasze "paragony grozy". W prywatnej opinii każdy z widocznych poniżej paragonów to "paragon grozy". Za te samy zakupy z miesiąca na miesiąc płacimy coraz więcej . Na jaw wyszło jednak, że zakupy w Lidlu w Chorwacji są odczuwalnie droższe. Ceny Coca-Coli, chleba tostowego, jogurtu greckiego, czy tofu: powalają. Wielkim zaskoczeniem są ceny zwykłych kurzych jaj.

Paragony z Lidla z Polski i z Chorwacji. Pieniądze znikają szybciej w sklepach nad Adriatykiem
Paragony z Lidla z Polski i z Chorwacji. Pieniądze znikają szybciej w sklepach nad Adriatykiem

Porównanie cen w Lidlu mrozi krew, ceny kilkukrotnie wyższe

Na paragonach z Lidla brakuje towarów luksusowych. Nie znajdziecie tam krewetek, drogiego wina, czy trufli. Niemniej dopiero po urlopie przeliczając chorwackie kuny z paragonów z Lidla na złotówki zrozumiałam, że zapłaciłam fortunę za Coca-Colę i chleb tostowy.

Jakie są ceny w Lidlu w Chorwacji? Wysokie. Widząc w złotówkach, ile kosztują jajka, czy zwykły jogurt grecki marki Pilos, zapewne mocno ograniczyłabym swój koszyk zakupowy.

Zrobiłam zakupy w Lidlu w Polsce i w Chorwacji, różnice w cenach zaskoczyły nawet mnie
Zrobiłam zakupy w Lidlu w Polsce i w Chorwacji, różnice w cenach zaskoczyły nawet mnie

Za 10 jajek wielkości M zapłaciłam w Lidlu w Polsce 7,49 zł. Za tę samą ilość w Chorwacji musiałam zapłacić aż o 12,53 zł więcej, czyli kosmiczne 20,02 zł (30,99 kun). Sporym zaskoczeniem była również cena najpopularniejszego piwa.

W polskim Lidlu nie kupimy piwa Ožujsko. Jest jednak ono - w mojej opinii - odpowiednikiem swojskiego Tyskiego. Podobieństwa smakowych jest wiele, ale cena… tutaj zdecydowanie łatwiej sięgnąć po dobrze znane Tyskie. Przeliczyłam koszt piwa na litry i wniosek jest prosty. W Lidlu w Chorwacji na piwo (i to wcale nie kraftowe z małych browarów) wydamy zdecydowanie więcej. Za litr piwa Tyskie w Lidlu w Polsce zapłaciłam 5,38 zł. Koszt kupna piwa Ožujsko w chorwackim Lidlu to aż 11,99 zł za każdy litr.

Lidl w Chorwacji jest droższy w przypadku każdego artykułu, jaki znalazł się na polskim paragonie. Czasem rozbieżności cenowe są nieznaczne, jak w przypadku Coca-Coli Zero (różnica 40 groszy), czy tofu (różnica 67 groszy) i mięsa mielonego (13 groszy)

Mięso mielone jest tańsze w polskim Lidlu
Mięso mielone jest tańsze w polskim Lidlu

Są jednak kolejne różnice cenowe, które pokazują, że drożyzna nie dotarła jeszcze do Polski. W Lidlu w Chorwacji za jogurt grecki lidlowej marki Pilos płaciłam 5,81 zł (8,99 kun). Ten sam jogurt w Polsce kosztuje zaledwie 2,66 zł. Chleb tostowy to kolejny produkt, gdzie różnicę cen w Lidlach widać gołym okiem. Za bochenek w Polsce płacimy 2,99 zł, a w Chorwacji aż 7,75 zł (11,99 kun). Różnica to aż 7,75 zł.

Chleb tostowy w Lidlu w Polsce jest tańszy o niemal 5 złotych
Chleb tostowy w Lidlu w Polsce jest tańszy o niemal 5 złotych
Lidl: ceny w Polsce są niższe niż w Chorwacji, widać to gołym okiem
Lidl: ceny w Polsce są niższe niż w Chorwacji, widać to gołym okiem

Nie tylko Lidl i nie tylko w Polsce 

Jesteście zaskoczeni, że Lidl w Polsce jest tańszy niż w Chorwacji? Pytaniem otwartym pozostaje, czy ceny w Lidlach nad Wisłą niedługo poszybują, czy ziści się forsowana przez "Wiadomości" TVP wizja odpierania międzynarodowego kryzysu i wzrostu cen w państwach wokół Polski przy jednoczesnym stabilnym zbijaniu przez bohaterski rząd niekorzystnych dla Polaków mechanizmów uderzających w domowe budżety.

Pewne jest, że nie tylko Polacy zmagają się z wielką inflacją oraz szalonym wzrostem cen w sklepach i dzieje się to nie tylko w Lidlu. Analitycy z Pekao udostępnili niedawno dane podane przez Andreasa Steno Larsena, z których jasno wynika, iż nawet za zachodnią granicą dochodzi do zmian odczuwalnych w portfelach zwykłych ludzi

Analityk czarno na białym pokazał, że w Niemczech ceny producentów w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o 60 proc. Daje do myślenia fakt, że tak duży wzrost notowano ostatnio w okresie… 40 lat.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]