Goniec.pl > Wiadomości > W "Faktach" wyemitowano reportaż nt. "obrzydzania" UE przez TVP
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 29.09.2021 09:50

W "Faktach" wyemitowano reportaż nt. "obrzydzania" UE przez TVP

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
TVN screen z programu "Fakty"

Reportaż, który ukazał się we wtorek 28 września w „Faktach” TVN, wywołał szok wśród odbiorców. Mowa o „Publicznym obrzydzaniu” – materiale, który pokazuje, jak Telewizja Polska przedstawia widzom niekorzystny obraz Unii Europejskiej. Czterominutowy film Jakuba Sobieniowskiego został zmontowany z fragmentów popularnych programów informacyjnych.

Prowadząca „Fakty” TVN Anita Werner podczas wtorkowego wydania programu zapowiedziała reportaż Jakuba Sobieniowskiego, który prawdopodobnie jest dobrze znany widzom tej stacji. Dziennikarz stworzył między innymi materiał dotyczący rocznicy katastrofy smoleńskiej, który miał pokazać brak obiektywizmu pracowników TVP.

Stacja TVN w swoim programie po raz kolejny wyemitowała reportaż skupiony na przekazie, jaki niesie Telewizja Polska. Jakub Sobieniowski w swoim materiale pokazał, jak dziennikarze TVP „zohydzają” Unię Europejską widzom. Film został zmontowany z fragmentów między innymi „Wiadomości”, „Minęła dwudziesta” oraz „#Jedziemy”, które można oglądać na TVP Info.

– „Nie będzie żadnego polexitu” – podkreślał prezes Kaczyński, tłumacząc, że to wyłącznie propagandowy wymysł. Ale kiedy publiczna telewizja staje się telewizją rządową, propagandę można robić własną, a Unię zohydzać codziennie. Jak to się robi, pokaże państwu Jakub Sobieniowski – zapowiedziała Anita Werner.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Mocny reportaż TVN

W reportażu wyemitowanym przez TVN głos autora pojawia się jedynie na początku i końcu. Większą część materiału stanowią autentyczne fragmenty programów informacyjnych Telewizji Polskiej. Przez cztery minuty widzowie mogą zobaczyć, jaki obraz UE kształtuje TVP.

Nie mogło zabraknąć eurosceptycznych wypowiedzi. W reportażu „Publiczne obrzydzanie” znalazły się między innymi słowa Jarosława Jakimowicza: „Czy chcecie być kolonią? Czy chcecie być kolonizowani?”. Przypomniano też o Jacku Saryuszu-Wolskim, który powiedział, że „Unia jest w momencie przepoczwarzania”, oraz że „trzeba zablokować zło, które idzie z Brukseli”.

Dziennikarze TVP wielokrotnie też wykorzystywali postać Donalda Tuska, sugerując, że sprzyja on przede wszystkim Niemcom. Oprócz tego w reportażu Jakub Sobieniowski pokazał treści pasków informacyjnych: „Niemiecki atak pod unijnym sztandarem” czy też „decyzja sędzi unijnego trybunału zagraża Polakom”.

Materiał dopełniła także jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy „Wiadomości” TVP, czyli Danuta Holecka, która stwierdziła, że „decyzja sędzi unijnego trybunału zagraża Polakom”. Prowadząca również parodiowała polityków opozycji w kontekście skarg do UE o łamanie standardów państwa demokratycznego.

Reportaż dla TVN pokazuje narrację dziennikarzy Telewizji Polskiej

Widzowie TVN we wtorkowym wydaniu „Faktów” mogli również zobaczyć fragmenty materiałów Telewizji Polskiej, w których atakowana była wiceprzewodnicząca Trybunału Sprawiedliwości UE. Rosario Silve de Lapuerta zdecydowała, że Polska musi płacić ponad 2 mln zł za każdy dzień działania kopalni Turów.

W programie „Minęła dwudziesta” Adrian Stankowski oświadczył, że wiceprzewodnicząca „wchodzi w skład partii Europejskiej Partii Ludowej, której szefuje Donald Tusk”. TVP nie przedstawia sprawy kopalni Turów jako klęski dyplomatycznej polskiego rządu. Dziennikarze sugerują, że to przepuszczony przez państwa UE atak na nasz kraj.

– Unijne instytucje robią wszystko, aby przy pomocy opozycji obalić polskie rząd, którego działania gospodarcze i polityczne naruszyły przede wszystkim interesy Niemiec – takie słowa padły z ust Danuty Holeckiej.

Nie obyło się również bez odniesień do ideologii, które – w narracji redaktorów TVP oraz ich gości – zagrażają wartościom reprezentowanych przez Polaków. W programie „#Jedziemy” Jędrzej Kodymowski porównał UE do „następnej międzynarodówce socjalistycznej”.

– Ten wege pejzażysta też swoją ideologię opierał na dziwacznie pojętym ekologizmie. Spójrzmy na źródła nazizmu – powiedział były wiceprezes Ruchu Narodowego.

Autor reportażu TVN przytoczył też często wykorzystywany przez Telewizję Polską wątek „ideologii LGBT”, która także ma być narzucana Polsce przez UE i stanowić zagrożenie dla suwerenności naszego kraju. Osoby, które na co dzień nie oglądają TVP, mogą być tym materiałem zszokowane.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska; TVN

Tagi: TVP TVN