Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mandat za brak gaśnicy
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 28.09.2021 15:36

Mandat za brak gaśnicy

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Twitter.com Policja Warszawa

Wśród kierowców w Polsce krąży wiele mitów na temat gaśnicy w samochodzie. Najbardziej spornym jest jej legalizacja, jednak to nie ona dla wielu jest największym problemem. Okazuje się, że mandat o wiele łatwiej można dostać za zupełnie inną rzecz.

Gaśnica jest przedmiotem obowiązkowym w każdym samochodzie i o tym kierowcy w zdecydowanej większości na pewno wiedzą. Niewiele osób jednak może wiedzieć, że mandat za brak gaśnicy można otrzymać nawet w przypadku, gdy ją posiadamy.

Jak to możliwe? Gaśnica jest przedmiotem, który powinien znaleźć się w konkretnych miejscach samochodu. Jeśli nie wiemy gdzie ona jest, a policjant zada nam o nią pytanie, możemy dostać mandat nawet do 500 zł. Gdy trafimy na nadgorliwego funkcjonariusza, może nawet zatrzymać dowód rejestracyjny.

Sytuacja ta może mieć miejsce, gdy poruszamy się samochodem służbowym lub wypożyczonym, być może nawet po prostu autem małżonka. Gaśnica w pojeździe musi być, ale my musimy również wiedzieć w którym miejscu się znajduje.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ponadto musi być ona umieszczona w takim miejscu, by nie powodować zagrożenia dla pasażerów. Nie może więc leżeć luzem, nie może przemieszczać się podczas jazdy. Za to również może grozić mandat.

- Jeśli gaśnica nie jest zabezpieczona (zamocowana do pojazdu), to może stwarzać zagrożenie dla pasażerów, np. podczas kolizji . W takim przypadku kierujący może dostać do 200 zł mandatu za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim  - informuje Joanna Biel-Radwańska z wydziału ruchu drogowego małopolskiej policji. 

To jednak nie koniec, bowiem gaśnica z jednej strony powinna być dobrze zabezpieczona, z drugiej zaś musimy mieć do niej szybki i łatwy dostęp. Najgorszym rozwiązaniem byłoby umieścić ją pod czymś, co trzeba zdejmować, jak np. pod podłogą bagażnika.

Gaśnice przez producentów najczęściej umieszczane są w bagażniku (pod podłogą, w zamykanych skrytkach lub we wnęce na koło zapasowe), w schowku pasażera z przodu, pod przednimi fotelam lub pod tylną kanapą.

Z praktycznego punktu widzenia, najlepszymi miejscami są właśnie schowek, bagażnik i pod przednim fotelem pasażera. W schowku tracimy jednak wtedy miejsce na cokolwiek innego, z kolei w bagażniku powinna być w jakiś sposób zabezpieczona przed przemieszczaniem się.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Tagi: policja