Goniec.pl
Rządowe RCB wysłało pismo z ostrzeżeniem do firm, chodzi o V falę koronawirusa

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

V fala koronawirusa przeraża rząd. Część firm dostała od RCB specjalne pismo z ostrzeżeniem

25 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Specjalna wiadomość od rządu trafiła do kluczowych firm w państwie zarówno publicznych, jak i prywatnych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed V falą koronawirusa, gdyż szacunki pokazują, iż sytuacja może utrudnić codzienne funkcjonowanie. O co chodzi i kto otrzymał nietypowy alert RCB?

Miałeś stłuczkę w ciągu 3 lat? Sprawdź czy Ci się należy dopłata lub odszkodowanie od wypłaconej rekompensaty

Zarówno Adam Niedzielski, jak i Mateusz Morawiecki zdają sobie sprawę, że pandemia koronawirusa wkracza w V falę. Minister zdrowia nie ukrywa, że w tym tygodniu raporty dobowe dotyczące nowych zakażeń koronawirusem będą wyższe niż 40 tys. przypadków na dobę.

mąż danuty holeckiej

Kim jest mąż Danuty Holeckiej? Posiada ogromny majątek

CZYTAJ DALEJ

Sytuacja staje się coraz poważniejsza, a rząd postanowił spełnić swoją obietnicę i skrócić kwarantannę do zaledwie siedmiu dni. Jest to działanie mające zmniejszyć zagrożenie paraliżu gospodarki.

Niemniej rząd nie poprzestał tylko na tym. Do niektórych firm trafiły specjalne wiadomości wprost od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zawarto w nich ostrzeżenie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

RCB wysyła do firm ostrzeżenia przed V falą koronawirusa

O tym, że część firm otrzymała od RCB jako pierwsze poinformowało TVN24. Dziennikarze dotarli do wiadomości, że rząd postanowił ostrzec firmy infrastruktury krytycznej przed rozpędzającą się V falą koronawirusa.

Nieoficjalna informacja wskazuje, iż wśród odbiorców znaleźli się między innymi policja, Orlen, PKP, PGNiG, czy Narodowy Bank Polski. Doniesienia te nie zostały jednak potwierdzone.

RCB ostrzega kluczowe firmy przed jednym ze scenariuszy rozpatrywanych przez rząd. W jednej z gorszych pandemicznych wizji eksperci przewidują, że niemal co trzeci pracownik nie będzie mógł wykonywać swoich obowiązków zawodowych.

Związane jest to z prognozą, że albo zostaną oni zakażeni koronawirusem i będą walczyć z COVID-19, albo zostaną skierowani na kwarantannę po kontakcie z osobą, która została zakażona.

RCB potwierdza, że wiadomość została wysłana

Medialne doniesienia zostały potwierdzone. Dziennikarze portalu money.pl skontaktowali się z RCB i poprosili o zweryfikowanie wiadomości pojawiających się w mediach.

Damian Duda, szef Wydziału Polityki Informacyjnej potwierdził, że pismo z ostrzeżeniem dotyczącym zagrożenia związanego z masowym zakażeniem się pracowników w V fali trafiło do niektórych firm.

Adam Niedzielski podjął decyzję, że dawkę przypominającą będą mogły przyjmować dzieci, który skończyły 16 lat

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Zmiana zasad dawki przypominającej

CZYTAJ DALEJ

- Wytyczne zostały skierowane do operatorów infrastruktury krytycznej, ponieważ od jej prawidłowego działania zależy dostęp do podstawowych usług, dzięki którym społeczeństwo może funkcjonować na bezpiecznym dla życia poziomie - napisał w odpowiedzi dla money.pl Damian Duda.

RCB nie ujawnia jednak listy firm, które otrzymały niecodzienny alert ze strony rządu. Wykaz operatorów jest niejawny. W wyjaśnieniu ostrzeżenia wskazano, że pismo trafiło zarówno do podmiotów państwowych, jak i prywatnych.

Omikron zamknie pracowników w domach?

- Piąta fala stała się faktem, ale ona się różni od poprzednich. Dzisiaj mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich wersji. Dlatego musimy zmierzyć się z nową sytuacją - mówił podczas piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki.

Powodem wcześniejszego ostrzegania firm ma być szansa na ich potencjalne przygotowanie się do sporych luk w obsadzie pracowników. Co ważne jednak, nie jest to pierwsze pismo alarmujące jakie wysłało RCB. Już w marcu 2020 r. strona rządowa zdecydowała się na zwrócenie uwagi na ewentualne braki kadrowe z racji pandemii koronawirusa.

W ostrzeżeniu, które zostało wysłane w związku z V falą koronawirusa ponownie, podkreśliła opcje możliwych absencji z racji odnotowywanych rekordowo wysokich zakażeń dobowych. Jeden z branych pod uwagę scenariuszy zakłada, że Omikron czasowo wykluczy z rynku pracy od 25 do 30 proc. wszystkich zatrudnionych.

Nieprawdopodobne bogactwa Tadeusza Rydzyka. Imperium redemptorysty robi wrażenie. fot. PAWEL SKRABA/East News

Tego Tadeusz Rydzyk nie pokaże. Weszliśmy do środka i ugięły się pod nami kolana

Nieprawdopodobne bogactwa Tadeusza Rydzyka. Imperium redemptorysty robi wrażenie. Każdy z budynków kosztował duże pieniądze. fot. PAWEL SKRABA/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Dodatkowe wsparcie po stracie bliskiego. Sprawdź, jak ubiegać się o odprawę pośmiertną

Wiadomości

Straciłeś bliską osobę? Należą ci się pieniądze, dotyczy dużej grupy Polaków

Czytaj więcej >
Dom zawalił się pod naporem śniegu, wewnątrz była pięcioosobowa rodzina

Wiadomości

Małopolska: Dom zawalił się pod naporem śniegu. Wewnątrz była pięcioosobowa rodzina

Czytaj więcej >
Nie żyje Pervez Musharraf

Wiadomości

Nie żyje Pervez Musharraf. Były prezydent Pakistanu miał 79 lat

Czytaj więcej >
Świerczyna: Wandale sprofanowali miejski cmentarz. Widok nekropolii poraża, opublikowano smutne zdjęcia

Wiadomości

Świerczyna: Wandale sprofanowali miejski cmentarz. Policja prowadzi śledztwo

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nadchodzą wielkie zmiany w pogrzebach. Z jakimi wyzwaniami mierzy się branża funeralna?

Czytaj więcej >
Awaryjne lądowanie samolotu LOT, usterka ujawniona została nad Morzem Bałtyckim

Wiadomości

Awaryjne lądowanie samolotu LOT. Usterkę odkryto nad Morzem Bałtyckim

Czytaj więcej >