Goniec.pl
Łukaszenka Putin SHAMIL HANDOUT/AFP/East News

HANDOUT/AFP/East News

Ultimatum Putina dla Łukaszenki. Rosyjski dyktator chce utopić Białoruś w swojej wojnie

6 Października 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

W obliczu serii porażek na froncie, nieustającej zachodniej pomocy dla Ukrainy oraz braku reakcji na groźby okupowanego kraju, jak i jego sojuszników, Władimir Putin rzekomo za wszelką cenę chcieć włączyć Białoruś w aktywny konflikt. Według "Dziennika Gazety Prawnej" rosyjski dyktator miał grozić Aleksandrowi Łukaszence, który, jak dotąd, podobno jedynie pozorował współpracę z Federacją Rosyjską.

- Były pułkownik łukaszenkowskiego MSW przekonywał, ze Rosja nie pyta Mińska o zgodę na prowadzenie wojny z terenu Białorusi. Dziś, wraz z porażkami na froncie południowym i wschodnim, Kreml żąda jej udziału w inwazji. Pretekst łatwo znaleźć: skoro Moskwa uznała okupowane terytoria Ukrainy za własne, może się odwołać do zasad Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym i wezwać Mińsk do wysłania wojsk do „odparcia ukraińskich ataków” - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Łukaszenka przed groźbą utraty władzy, a nawet życia

Marionetka Putina najwyraźniej ma ciężki dylemat. Wizja szeregu sankcji, wykluczenie gospodarcze i polityczne na arenie międzynarodowej, a z drugiej strony silny nacisk ze strony Federacji Rosyjskiej, to ponure scenariusze, przed którymi stoi białoruski dyktator. Sytuacja jest na tyle poważna, że życie Łukaszenki zdaniem informatorów "Dziennika Gazety Prawnej" ma być zagrożone.

Łukaszenka białoruś east news

Powszechna "mobilizacja" na Białorusi. Łukaszenka nie oszczędził nawet uczniów

CZYTAJ DALEJ

- Jak przekonują rozmówcy DGP w Mińsku, w strukturach NATO i w polskich kręgach rządowych – Rosjanie sugerują Łukaszence, że dalsze pozorowanie współpracy może się skończyć pozbawienia dyktatora władzy lub życia. Ten szuka otwarcia na Zachód, obiecuje amnestię dla więźniów politycznych, ale ma zerową wiarygodność - czytamy.

"Dziennik Gazeta Prawna" stwierdza, że "niektórzy białoruscy analitycy kreślą jeszcze czarniejsze scenariusze. Zgodnie z ich logika Putin, będący pod presją własnych jastrzębi, będzie musiał osiągnąć jakiś sukces, a Białoruś wydaje się łatwym celem".

"DGP" przypomina rosyjski artykuł z 2021 r. „O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców”, który miał być jednym z elementów uzasadniających inwazję. Jak podaje dziennik "Putin może zrobić kolejny krok i włączyć Białoruś do Rosji".

Białoruski dyktator stwierdził, że Białoruś bierze udział w wojnie z Ukrainą

Białoruski dyktator, podczas wtorkowego (4 października) wystąpienia, potwierdził, że Białoruś bierze udział w wojnie w Ukrainie, choć idąc w ślad Putina, nazwał ją "operacją specjalną".

- Nie ukrywamy tego. Ale nikogo nie zabijamy -podkreślał Łukaszenka, dodając: Jeśli chodzi o nasz udział w "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie, to tam uczestniczymy. Nie ukrywamy tego. Ale nikogo nie zabijamy. Nigdzie nie wysyłamy naszego wojska. Nie naruszamy naszych zobowiązań.

Całość wystąpienia Łukaszenki szeroko opisywaliśmy tutaj:

Aleksandr Łukaszenko

Łukaszenko pierwszy raz przyznał, że Białoruś uczestniczy w wojnie w Ukrainie. Skandaliczne słowa

CZYTAJ DALEJ

- Nasz udział ma zapobiec rozprzestrzenieniu się tego konfliktu na terytorium Białorusi, to po pierwsze. Po drugie, chodzi o to, aby zapobiec uderzeniu na Białoruś pod przykrywką specjalnej operacji wojskowej z Polski, Litwy i Łotwy - cynicznie podkreślał białoruski przywódca.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

 Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Jan JałowczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.jalowczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >