Goniec.pl
Szpital izba przyjęć karetka Piotr Molecki/East News/ zdjęcie ilustracyjne

Piotr Molecki/East News

Fatalny stan finansów polskich szpitali. Inflacja i koszty energii gwoździem do trumny

6 Października 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Polskie szpitale w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Bezpośredni wpływ na taką sytuację mają piętrzące się problemy związane z wysoką inflacją oraz kryzysem energetycznym i lipcowymi podwyżkami dla personelu medycznego. Trudno przewidzieć, co przyniesie jutro, a sytuacja komplikuje się dodatkowo w obliczu nadchodzącej zimy oraz rosnącej liczby osób zakażonych COVID-19.

- W tym roku za energię elektryczną zapłacimy około 630 tysięcy złotych, a w roku przyszłym, przy takim samym zużyciu aż 3 miliony 230 tysięcy złotych -stwierdził dyrektor SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Robert Lasota.

- Im dłużej taka sytuacja będzie się utrzymywać, tym bardziej będzie odbijała się na pacjentach - powiedział z kolei dla "Onetu" Robert Stępień, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

Kryzysowa sytuacja w szpitalach

Przypomnijmy, w lipcu tego roku w życie weszła ustawa określająca minimalne wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia. Zobowiązała ona placówki medyczne do wypłaty podwyżek dla pracowników, które sięgały od 17 do 41 proc. Jednocześnie dyrektorzy wielu placówek szpitalnych przyznają, że nie we wszystkich szpitalach udało się zwiększyć pensje ze względu na niewystarczającą wycenę świadczeń.

biskupi kięża Piotr Molecki/East News

Kryzys nie dotknie duchownych? Rząd przeznaczy rekordową kwotę na Fundusz Kościelny

CZYTAJ DALEJ

Przykładowo w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu dyrekcja już wypłaciła pracownikom podwyżki. - W przypadku personelu niemedycznego pensje wzrosły średnio o 20 proc., a w przypadku pracowników medycznych o 20-25 proc. - mówił dla "Onetu" Marek Wierzba, dyrektor nowotarskiego szpitala.

Dyrektor Szpitala w Nowym Targu, w rozmowie z "Onetem", stwierdził, że podwyżki dla personelu to miesięczny koszt dla szpitala na poziomie około 3 mln zł. Marek Wierzba spytany, czy przeznaczona na ten cel pula środków z centralnego funduszu wystarczy, nie ukrywał kłopotów.

- Z trudem. Dodatkowo mamy świadomość, że jeżeli inflacja nadal będzie na tak wysokim poziomie, to za rok po tych podwyżkach nie będzie śladu - wyznał.

Ceny energii gwoździem do trumny

Krytyczną sytuację pogłębiają radykalnie rosnące ceny energii. Dyrektor SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Robert Lasota stwierdził, że obecna stawka za energię elektryczną wynosi dla szpitala 0,33 zł/kWh brutto, a w nowej umowie, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku, wzrośnie ona do stawki wynoszącej blisko 2 złote za kilowatogodzinę.

Łyczak Radomir Witt szkło kontaktowe Screen https://twitter.com/SzkKontaktowe

Senator PiS pogubił się w ogniu pytań o walkę rządu z inflacją. Wywiad stał się hitem sieci

CZYTAJ DALEJ

- W tym roku za energię elektryczną zapłacimy około 630 tysięcy złotych, a w roku przyszłym przy takim samym zużyciu aż 3 miliony 230 tysięcy złotych – to wzrost o 2,6 miliona złotych. Ponadpięciokrotna podwyżka oznacza, że szpital po raz pierwszy od 7 lat nie będzie w stanie zapłacić rachunków z uzyskanych z NFZ przychodów - alarmował Lasota.

Jak poinformował na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia Krzysztof Strzałkowski, z powodu rosnących kosztów i braku realnej wyceny świadczeń medycznych przez NFZ możemy mówić o coraz szerszym zjawisku tzw. inflacji szpitalnej. 

prąd rachunki ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Początek października, a ceny prądu już ostro w górę. Internauta porównał rachunki za prąd z ostatnich miesięcy i złapał się za głowę

CZYTAJ DALEJ

- Dziś w żaden sposób nie jest możliwe pokrycie kosztów działalności szpitali przez realizację kontraktów. Różnica to kilkadziesiąt czy nawet kilkaset procent. Niestety w tej sytuacji znaczna część szpitali, niezależnie czy zarządzanych przez samorząd województwa, powiatów czy miast, jest na drodze do utracenia płynności finansowej - podkreślał Strzałkowski.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Nietypowe zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu

Przyłapali prezesa PiS w Sejmie, są zdjęcia. Trudno uwierzyć, co zrobił Jarosław Kaczyński

Nietypowe zachowanie Jarosława Kaczyńskiego w czasie wtorkowego posiedzenia Sejmu. Prezes PiS nie zwracał uwagi na polityka przemawiającego z mównicy. Jego uwaga skupiona była zupełnie gdzie indziej. Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

 Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Jan JałowczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.jalowczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >