Goniec.pl > Wiadomości > Rosyjska propaganda uderza w Polskę. "Działa na rzecz rozpadu NATO"
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 05.10.2022 21:21

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. "Działa na rzecz rozpadu NATO"

Władimir Putin
kremlin.ru

Rosyjska propaganda nie ustaje w zmyślnych atakach na Polskę. Jak przekazał Stanisław Żaryn, pełniący obowiązki pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, władze kremlowskie wykorzystują każdą sposobność do uderzenia w wizerunek naszego kraju na świecie. Wśród wielu agresywnych informacji, sekretarz stanu zwrócił uwagę na sylwetkę amerykańskiego pułkownika Douglasa Macgregora, którego antypolskie wypowiedzi z lubością cytują tamtejsze media.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Rosyjska propaganda uderza w Polskę

"Tysiąc razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą". Znane powiedzenie Goebbelsa jest nadzwyczaj trafne i symbolicznie poświadcza upadek klasycznego świata dążącego do zgłębienia istoty rzeczy. Albowiem gdyby człowiek dążył do prawdy, puste i relatywizujące zdanie ministra propagandy III Rzeszy byłoby równie słabe, co myśli względem czucia.

Z kolei tryskająca jadem rosyjska propaganda nie miałaby sposobności, by pozwolić przez tyle lat nęcić rozumy obywateli widziadłami Władimira Putina. Jakkolwiek Rzeczpospolita w swej historii nie dała wodzić się Rosjanom za nos, szczególnie podczas ruskiego hołdu Szujskich, tak znajomość historii Rzeczypospolitej jest zupełnie obca państwom zachodnim, a przynajmniej zdają się ją wyraźnie ignorować, przyjąwszy od lat politykę układania się ze zbudowanym na trupach "caratem".

Wiedzący o tym doskonale Putin zbudował podwaliny pod system europejski podporządkowany jego woli, zaś ignorancję państw zachodnich wykorzystywał do pomijania Rzeczypospolitej. Zważywszy to wszystko, każda rosyjska informacja uderzająca w Polskę, nawet jeśli brzmi absurdalnie, niesie wraz z sobą niebezpieczeństwo powrotu do "business as usual", do którego wzdychają Niemcy i Francuzi.

Stanisław Żaryn mówi o rosyjskiej propagandzie

Trudno ocenić, jak dalece wpis sekretarza stanu w KPRM związany jest z niedawnym twittem Radosława Sikorskiego, w którym dziękował USA za uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i 2. Post ten wywołał podówczas wielkie oburzenie i to nie tylko polskiego rządu.

Po interwencji strony amerykańskiej były minister spraw zagranicznych słowa swoje skasował, lecz zdążyły już one znaleźć się w większości rosyjskich mediów, które miały doskonałą "podkładkę" pod zleconą im propagandę, wymierzoną przeciwko zachodowi. Mechanizm cytowania takich wypowiedzi jest jednym ze sposobów uprawiania medialnego przekazu.

Jak przekazał bowiem Stanisław Żaryn w ostatnim czasie Rosjanie chętnie wykorzystują wypowiedzi prorosyjskiego pułkownika amerykańskiego Douglasa Macgregora, mówiącego otwarcie o prowokacyjnej roli Polski, usiłującej zaangażować się w konflikt zbrojny z Rosją, by wywołać wojnę, której konsekwencją będzie zniszczenie NATO.

- Działające na zlecenie Kremla rosyjskie ośrodki propagandowe wykorzystują antypolskie tezy z wypowiedzi b. doradcy sekretarza obrony USA emerytowanego pułkownika Douglasa Macgregora do atakowania RP - przekazał Stanisław Żaryn - Polska wraz z USA działa na rzecz rozpadu Sojuszu Północnoatlantyckiego, prowadząc antyrosyjską politykę i angażując się po stronie Ukrainy w konflikcie z Rosją - relacjonował rosyjski przekaz polski sekretarz stanu, który podkreślał, iż można w nim znaleźć również narrację o sztucznym przedłużaniu "specjalnej operacji wojskowej" poprzez silne zaangażowanie Polski i USA.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RadioZET.pl/goniec.pl/Twitter/Stanisław Żaryn