Goniec.pl

Twitter/EuromaidanPR

Rosyjski kapitan Andriej Palij zginął podczas bombardowania obwodu chersońskiego

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wojna rosyjsko-ukraińska pochłania liczne ofiary nie tylko po stronie zaatakowanych. Wojska piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały o zlikwidowaniu kapitana Andrieja Palija, zastępcy dowódcy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej. To już kolejny wysoki rangą wojskowy, którego straciła Rosja w wyniku działań wojennych w Ukrainie.

Rosjanie ponoszą kolejne, dotkliwe straty w walkach za naszą wschodnią granicą. Kremlowska propaganda przyznaje się jednak tylko do niewielkiej liczby ofiar, nazywając poległych "bohaterami" w walce z "ukraińskimi nacjonalistami". Bardziej rzetelne informacje dostarczane są więc głównie przez stronę ukraińską, która w ostatnich dniach co chwilę informuje o likwidacji wysokiego rangą wojskowego z armii Władimira Putina.

Zlikwidowano rosyjskiego kapitana

- Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały zastępcę dowódcy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, kapitana 1. stopnia Andrieja Palija, za jego pracę wojskową i polityczną. Dzień dobry, jesteśmy z Ukrainy! - przekazało w sobotę ukraińskie wojsko.

Wcześniej o śmierci Palija informowały już ukraińskie media. Redakcje podały, że do zdarzenia doszło podczas bombardowania obwodu chersońskiego w południowej Ukrainie.

Doniesienia potwierdził również były ambasador Ukrainy w Austrii Oleksander Scherba. - Zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej nie wraca do domu z Ukrainy - napisał na Twitterze.

Rosja ponosi dotkliwe straty

Wszystko wskazuje na to, że czarna seria rosyjskiej armii trwa. W sobotę Siły Zbrojne Ukrainy zakomunikowały, że doprowadziły do likwidacji generała porucznika Andrieja Mordwiczowa , który zginął po pożarze na lotnisku w Czornobajiwce. Wcześniej śmierć ponieśli pułkownik Siergiej Suchariew, biorący udział w krwawych bitwach w Donbasie w 2014 roku, a także generał Oleg Mitajew.

8 marca ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło też doniesienia o zabiciu zastępcy dowódcy 41. armii rosyjskiej, generała-majora Witalija Gierasimowa . 3 marca zaś snajper zestrzelił generała Andrieja Suchowieckiego . Strona ukraińska zneutralizowała również czeczeńskiego generała Magomeda Tuszajewa , pułkownika Serhija Porochnia, pułkownika Igora Nikołajewa, podpułkownika Jurija Agarkowa i pułkownika Mychajła Sofronowa.

Informacje o klęskach rosyjskich wojsk i śmierci najważniejszych dowódców to cios w samą armię, której morale regularnie spada, a także sygnał, że nie wszystko idzie po myśli Władimira Putina. Z tego też powodu w przywódcy Rosji narasta frustracja, która przejawia się w rosnącej brutalizacji działań oraz nerwowych ruchach. Ostatnio Putin usunął ośmiu dowódców, bo "nie wypełniali swoich zadań", co z kolei wywołało "rozpacz" wśród generałów obawiających się o swoje stanowiska i nieco trzeźwiej oceniających sytuację w Ukrainie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Polsat News

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Sanepid ostrzega przed popularnymi jajkami. Na skorupkach wykryto groźną bakterię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocny pożar w Tarnowie. 33 ewakuowanych, 11 osób poszkodowanych, w tym 4 dzieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromna wpadka TVP Info. Pokazali wpis Andrzeja Dudy, po chwili go usunęli
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przedszkolanka zauważyła siniaki na ciele 5-latki. Matka i jej konkubent zostali aresztowani
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opozycja już jest przekonana o sukcesie marszu 4 czerwca. "Największa manifestacja po 1989 roku"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Jak sprawdzić, czy nasze dane wyciekły? Ministerstwo zaliczyło wpadkę
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Bartłomiej Binaś

Po śmierci Kamilka, ośrodek pomocy dostaje anonimowe maile. "Macie ręce we krwi"
Czytaj więcej >
Wiadomości

Ada Rymaszewska

Pomorskie. Zwłoki kobiety dryfujące w Wiśle. Policja ustaliła tożsamość denatki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Dlaczego nikt nie może znaleźć małżeństwa z Warszawy? Zaskakujące informacje
Czytaj więcej >
Polska

Bartłomiej Binaś

Zgierz. Śmiertelne zderzenie z radiowozem. Nie żyje jedna osoba, policjanci w szpitalu
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Niespodziewane informacje o Jacku Jaworku. Prokuratura podjęła decyzję
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje słynny polski ksiądz. Przez wiele lat był egzorcystą
Czytaj więcej >