Goniec.pl
THIBAULT CAMUS/AFP/East News

THIBAULT CAMUS/AFP/East News

Ukraiński kontrwywiad: Rosja planuje zaatakować Mołdawię. Podano możliwy termin

6 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Rosja planuje zaatakować Mołdawię - donosi Kanał 24, powołując się na źródło w ukraińskim kontrwywiadzie. Ofensywa może rozpocząć się 9 maja z terytorium Naddniestrza, nieuznawanego regionu na wschodzie kraju. Specjaliści wskazują, że otwarcie drugiego frontu będzie kluczowe w wojnie z Ukrainą.

O ewentualnym rosyjskim ataku na Mołdawię media i służby specjalne alarmują od kilkunastu dni. Okazję do inwazji daje Naddniestrze - separatystyczna republika na wschodzie kraju, nieuznawana na arenie międzynarodowej, ale wspierana przez Rosję zarówno politycznie, jak i wojskowo. Na terenie Naddniestrza stacjonuje około 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy.

Zacharow

"Rzeźnik z Buczy" zgubił swój telefon na polu walki. Prawdę o jego oddziale poznał cały świat

CZYTAJ DALEJ

Putin wyda rozkaz ataku na Mołdawię?

W czwartek 5 maja telewizja Kanał 24 przekazała, że Rosja przygotowała szczegółowy plan ataku na Mołdawię. Dniem rozpoczęcia inwazji może być 9 maja, czyli Dzień Zwycięstwa.

Telewizja powołuje się na źródło w ukraińskich służbach specjalnych. Informator wskazywał, że ewentualny sukces Rosji pozwoliłby na otwarcie drugiego frontu w wojnie z Ukrainą, co będzie miało "strategiczne znaczenie". - Będzie on angażować rezerwy ludzkie i sprzęt Sił Zbrojnych Ukrainy - podał Kanał 24. Poza tym kontrwywiad uważa, że "obecność wojsk rosyjskich w tym regionie będzie destabilizować sytuację polityczną na Bałkanach".

Ukraińskie służby specjalne ostrzegają, że Rosja może wykorzystać ten sam zabieg, co w przeddzień wojny w Ukrainie. Ich zdaniem może dojść do uznania separatystycznego Naddniestrza, tak samo jak w przypadku Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Dzięki temu Moskwa mogłaby dostarczyć dużą ilość broni do Naddniestrza. Służby wskazują, że w przyszłości Władimir Putin może chcieć włączyć ten region do Rosji.

MAXIM SHIPENKOV/AFP/EAST NEWS

Łukaszenka jest zaskoczony, że "operacja przeciąga się w czasie". Oskarżył Ukrainę, ostrzegł Zachód

CZYTAJ DALEJ

Jak Rosja przeprowadzi atak na Mołdawię? Służby ujawniają szczegółowy plan

Kontrwywiad wskazuje, że Rosja ma w planach przeprowadzenie desantu w Naddniestrzu przy użyciu samolotów Ił-76 i śmigłowców. Jednostki miałyby lecieć z terenów zaanektowanego Krymu. Naddniestrze nie jest połączone z Rosją, a lot nad obwodem odeskim stwarzałby ryzyko zestrzelenia maszyn przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Poza tym służby wskazują, że celem rosyjskich ataków, przeprowadzonych w ostatnim czasie w obwodzie odeskim, było utrudnianie komunikacji między białogrodzko-naddniestrzańskim i sarackim rejonem (powiatem) tego obwodu. Siły mogłoby tam wysadzić desant, a później przedostać się do Naddniestrza.

Z informacji wywiadowczych wynika, że uznanie niepodległości Naddniestrza i atak na Mołdawię Rosja zaplanowała na 9 maja lub któryś z najbliższych dni. 9 maja w Rosji obchodzi się Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej, ale nie jest to jedyny plan, jaki Moskwa przygotowała na ten dzień.

Nie tylko Naddniestrze. Możliwe zamieszki w całym kraju

Ukraiński kontrwywiad twierdzi, że desant w Tyraspolu (stolica Naddniestrza) to nie jedyny cel Rosjan. Niewykluczone, że zorganizują bunty i protesty w Kiszyniowie (stolica Mołdawii). Rosyjskie służby specjalne mają rozważać wzniecenie zamieszek w całym kraju.

W ostatnich dniach niedaleko ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu doszło do eksplozji i zniszczenia dwóch przekaźników radiowych. Poza tym zaatakowano jednostkę wojskową, a w pobliżu rosyjskich składów broni przeprowadzono rzekomy ostrzał.

Ukraińskie służby specjalne uważają, że są to prowokacje ze strony Moskwy. W ten sposób Rosja może chcieć wciągnąć Naddniestrze w wojnę przeciwko Ukrainie.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Łukaszenko przyznał, że Białoruś uczestniczy w wojnie w Ukrainie. Tłumaczenia dyktatora jeżą włosy na głowie

Wiadomości

Łukaszenko pierwszy raz przyznał, że Białoruś uczestniczy w wojnie w Ukrainie. Skandaliczne słowa

Czytaj więcej >
Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Wystarczy tylko spełnić określone warunki

Wiadomości

Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Trzeba tylko spełnić określone warunki

Czytaj więcej >
Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?

Wiadomości

Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?

Czytaj więcej >
Warszawa: Śmiertelnie potrącenie człowieka przez pociąg na Powiślu. Ruch kolejowy został wstrzymany

Wiadomości

Warszawa: Śmiertelnie potrącenie człowieka przez pociąg na Powiślu. Ruch kolejowy został wstrzymany

Czytaj więcej >
Monika Olejnik wskazała, co wyróżnia Andrzeja Dudę na tle jego poprzedników. Takiego podsumowania nikt się nie spodziewał

Wiadomości

Monika Olejnik w rozmowie z Aleksandrem Kwaśniewskim zakpiła z Andrzeja Dudy. Zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Jelenia Góra: Niebezpieczny incydent na myjni samochodowej. W aucie doszło do eksplozji, kierowca ledwo uszedł z życiem

Wiadomości

Jelenia Góra: Niebezpieczny incydent na myjni samochodowej. W aucie doszło do eksplozji, jest nagranie

Czytaj więcej >