Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ukraińcy są przekonani, że plan Putina nie wypalił. Ujawniono nową datę zakończenia działań wojennych
Piotr Dutka
Piotr Dutka 04.05.2022 15:24

Ukraińcy są przekonani, że plan Putina nie wypalił. Ujawniono nową datę zakończenia działań wojennych

AFP/EAST NEWS
AFP/EAST NEWS

Według wielu informacji przekazanych przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Rosjanie pogodzili się z faktem, że do 9 maja nie zdołają ogłosić zwycięstwa na okupowanych terytoriach. Wśród wojskowych Władimira Putina krąży nowa data dotycząca zakończenia "specjalnej operacji wojskowej" na terenie Ukrainy.

Przez kilka tygodni światowe media informowały, że Władimir Putin zamierza jak najszybciej zakończyć operację specjalną w Donbasie, by móc ogłosić zwycięstwo Federacji Rosyjskiej nad siłami Ukrainy. Jak się okazuje, jego plany zostały brutalnie zweryfikowane. Od początku inwazji, siły dyktatora nie osiągnęły wyznaczonych celów.

Ukraiński sztab generalny poinformował o ostrzale rakietowym celów w ośmiu regionach kraju. Według ich przekazów Rosjanie kontynuują ostrzał artyleryjski w rejonie Charkowa, Doniecka i Mariupola, skupiając swoje siły na wschodzie Ukrainy.

Wiele wskazuje na to, że specjalna operacja nie przebiega w odpowiedni sposób, co jest dla Putina niemałym problemem. Ukraińskie służby informują, że Rosjanie pogodzili się z faktem długotrwałych działań wojskowych na okupowanym terytorium.

Putin wprowadzi w życie nowy plan? Rosyjscy żołnierze nie mają wątpliwości

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy twierdzi, że wśród wojskowych okupanta krąży informacja o zakończeniu działań wojennych do września bieżącego roku.

Ukraińcy nie mają najmniejszej wątpliwości, że Rosjanie przygotowują plany integracji okupowanych terytoriów południowej Ukrainy z pozostałą częścią kraju.

- W chorych umysłach rosyjskich przywódców są dwie idee, które systematycznie rozwijają - podkreślił gen. Kiryło Budanow w rozmowie z ukraińskim Kanałem 24.

- Pierwszą, a zarazem bardziej popularną jest odtworzenie prowincji tawrijskiej, która przez krótki czas istniała w imperium rosyjskim. Obejmuje ona terytorium Krymu, obwód chersoński, częściowo obwód mikołajowski, a także niewielką część obwodu donieckiego i Zaporoże, z centrum administracyjnym w Symferopolu - przekazał ukraiński dowódca. W opinii Budanowa to właśnie ta koncepcja jest aktualnie forsowana przez Rosjan.

Druga, która jest zdecydowanie mniej popularna, to stworzenie tzw. Niebiańskiego Regionu. Chodzi o obszar wokół Odessy, Mikołajowa, Dniepru oraz część obwodu donieckiego.

Z informacji wywiadu jasno wynika, że okupacyjne władze Mariupola zamówiły w Rosji znaczki, jak i pieczęcie, na których widnieje napis "Rosja. Republika Donbasu". Podobne odpowiedniki mają w przyszłym tygodniu trafić również do Chersonia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Unian / PAP/ Goniec.pl